Jou m44r 'TKLEIHE KRAHTSJE jmmm. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN JOODS MEISJE Bij het opruimen van een kast kwam ik een foto tegen die mijn gedachten terugbracht naar de jaren 1939-1940. Ik was toen werkzaam bij schoenmaker Jordan in de Koningsstraat. Op een middag dat ik naar huis ging vond ik in mijn fietstas een liefdesbrief en deze foto. Ze was een dochter van ik meen Schumacher die woonde met zijn gezin naast de Julianaschool. Ik zou gaarne van u vernemen of dit meisje nog de oorlog heeft overleefd, want ze was joods. Mocht u het niet weten zou u dan zo vriendelijk willen zijn dit te plaatsen in de rubriek "opsporing verzocht" in 't Kleine Krantsje? Laren P. Bronger De joodse familie, die rond de oorlogsjaren aan de Tweebaksmarkt woonde op nummer 40, vlak bij de Julianaschool, heette Bo- hemen. Simon Bohemen, een handelsreiziger, was geboren in 1901, zijn vrouw, Lewina van Dam, was van 1899. Er waren drie kinde ren, Henderina, geboren op 16 februari 1929, Rina, geboren op 19 augustus 1931 en Abraham, geboren op 4 september 1933. De Duitse moordenaars hebben het gehele gezin om het leven gebracht. Moeder, Rlna en Abraham stierven op 3 oktober 1944 in Auschwitz. Henderina over leed ook in Auschwitz en wel op 28 februari 1945. Verder moet vader Simon Bohemen op de 30e januari van dat zelfde jaar ergens in Duitsland om het leven zijn gekomen. Het kan niet mis sen: het meisje op de foto moet Henderina of Rina zijn. Mogelijk wordt zij door vroe gere klasgenootjes herkend. Voorlopig zullen er nog enkele vragen onbeantwoord blijven. Wie was dat kleine kereltje, dat het meisje draagt? En hoorde het meis je op de achtergrond er bij? Zo ja, wie was dat dan? Red. 't KI. Kr. SCHOOLSE HERINNERINGEN Het artikel "schoolse herinnerin gen" in het februari-nummer met de mooie, duidelijke foto van klas 3 van school 17, waar op o.m. mijn zuster Jannie Drijver, noopt mij tot het maken van enkele opmerkingen aan het adres van de heer Henk Zijlstra te Assen (laat mijn zus ter Jannie nu getrouwd zijn met een - andere - Henk Zijlstra!) Ikzelf ben, na de eerste klas doorlopen te hebben op school 14 met de nogal strenge (zacht uitgedrukt) juf Piso, van de tweede tot en met de zesde klas op school 17 geweest en ik weet dus, waarover ik spreek als het over die school gaat. In de eerste plaats schrijft de heer Zijlstra over "de bel van het torentje van de school". Welnu, dat torentje had wel een klok, maar geen bel; de bel, die geluid werd, wanneer de school "aan" ging, hing in het trappen huis (of hal) van de school en werd meestal geluid door het hoofd van de school, de heer Bron. Dan noemt de heer Zijlstra de leerkrachten: "de juffen Schaafsma, Modderman en..." Modderman was géén juf, maar een onderwijzer, een "kweke ling" zoals die destijds heette. Zelf heb ik van af de tweede t.e.m. de derde klas bij juf Geelof gezeten (die overigens ook niet de liefste juf was). Verder was er nog juf Van der Schaaf (door de heei Zijlstra niet vermeld), bij wie mijn zuster Baukje in de klas gezeten heeft. De schooljaren 4 t.e.m. 6 heb ik bij meester B. Rijpstra gezeten. Van meester Van der Noord hadden wij handenarbeid, dat toen heette "slöjd". Over meester Rijpstra beston den zeer uiteenlopende beoor delingen: door de een werd hij geroemd als een "fijne meester" (bij diegenen behoorde ik bij voorbeeld) anderen hadden een grondige hekel aan hem. En achteraf bezien, heb ik veel later ook moeten zeggen: "een goede meester en paedagoog was Rijpstra niet". Hij hield er in de klas namelijk een (wat hij dan noemde) "modderbuurtsje" op na, namelijk de rij langs de muur, waarin jongens en meis jes zaten, die niet zo goed kon den meekomen. De middelste rij en de rij bij het raam, daar zaten de "goeien". Als je klaar was met bijvoorbeeld opgegeven rekenwerk, dan mocht je een boek uit de kast pakken en gaan lezen. Hoe vaak zagen wij niet, dat een jongen of meisje uit het "modderbuurtsje" schuchter met haar of zijn werk naar meester kwam en dat meester zonder er een blik in te slaan er een kras in maakte, het schrift in de hoek van de klas gooide en alleen maar zei: "Over." En dan moest zo'n kind, vernederd, zijn schrift oprapen en opnieuw aan 't werk gaan. En wij? Wat ben je als opgroei ende jonge mensen toch hard! Wij zaten te gnuiven en te lachen en gingen vergenoegd verder met lezen. Ik heb in die schooljaren vaak meester Rijpstra geroemd, maar toen ik volwassener gedachten kreeg heb ik vaak gezegd: Rijpstra, wat was je een slecht onderwij zer. Om nog even een voorbeeld te noemen: één van de jongens in het "modderbuurtsje", Cor Fenstra, bleef bij Rijpstra zitten, omdat-ie dus niet meekon! Door zijn zittenblijven kwam hij bij meester Bron terecht en toen kon hij wel! Hij is later ook op de Gem. H.B.S. gekomen (werd mede met Victor van Elsas en Alle Algra mijn vriend) is daar met succes afgekomen en naar de MTS gegaan, waar hij ook met succes afgekomen is. Later kreeg hij een uitstekende baan bij het RE.N. in Noord-Holland. Zo zie je weer: een foto in 't Kleine Krantsje en er komen weer allerlei herinneringen boven. Groningen JONG EXCELSIOR E. Drijver zoek zal zijn: de vakanties voor kinderen van twaalf jaar in het vakantieoord op Ameland van de Coöp. Excelsior. Gegevens daarover zijn ook hartelijk wel kom. Emmen Yps Boersma Onlangs heb ik een oproep geplaatst om gegevens over het kinderkoor 'Jong Excelsior'. Ik heb daar heel wat reacties op gekregen met veel informatie, maar toch zit ik nog met een aantal vragen, voornamelijk over jaartallen. Mevr. De Wilde uit Velzen schreef, dat ze er als zesjarig meisje heenging met haar zus Mieke. Dat was volgens mij in 1921. Leider was toen Meester Grilk. Later kwamen v. d. Harst en Bron. V. d. Harst is overleden in 1929 en Bron in 1949 Daarna kwam Piet Kingma. Waarschijnlijk tot 1952, want toen is hij met z'n vrouw ver trokken naar Limburg. En toen? Wanneer is het opgeheven? Van de fam. Faber kreeg ik een foto van het koor bij de uitvoe ring van de 'Bloemencantate', met als dirigent Bron en Mea Naberman als soliste, begeleid door mej. Tiemersrna op de piano. Ook kreeg ik van Joh. Faber behalve liedjes de tekst van een Verkeerscantate en de Baron van Münchhausen. De laatste was helemaal geschreven met de muziek op solmisatie-noten (do, re, mi) erbij. Zeer ontroe rend! Mevr. Soseth uit Canada nam bij haar bezoek aan ons land een vijftigtal liedjes voor me mee. Ik ben nu in het bezit van: Een vakantie-kinderfeest, Prins Len te, Vaders verjaardag, De ba ron v. Münchhausen en de Ver keerscantate. Tijdens Kingma werd opge voerd: Prins Almar en zijn nar. Een foto hiervan met gegevens kreeg ik van mevr. Schaafsma. Die schreef verder dat er in het gemeentearchief van Leeuwar den hierover niets te vinden is. Wel kreeg ik van haar het adres van het Nationaal Coöperatie Museum. Wist u het bestaan? Het blijkt een zeer actief bestuur te hebben, dus als u nog herin neringen of wat dan ook aan de Coöp. hebt, stuur ze dan. Ze zijn er zeer dankbaar voor. Het adres is: Lange Haven 84 (hoek Appelmarkt), 3111 CH Schie dam. Corr.adres: Stadhouders laan 26, 3136 BN Vlaardingen. Tel. 010-4747456. Ze vieren in september hun twintigjarig bestaan. Maar ook in dit archief was niets van het kinderkoor. Ik heb nu wel een goed idee gekregen over de muziek die werd gezongen. Als iemand nog gegevens voor mij heeft, zal ik daar zeer dankbaar voor zijn. Mijn adres is: Torenvalk 26, 7827 HL Emmen. Tel. 0591 - 633363. Het volgende onder- LEEUWARDEN TOEN Het is zondagmorgen tien minu ten voor elf en ik dacht, laat ik weer eens het programma zien van onze plaatselijke stadstele- visie van Mercurius. Altijd weer leuk, om onze jongere en wat oudere stadgenoten op het scherm te zien. Met onder anderen Hendrik ten Hoeve met zijn wandeling door onze oude stad. Het laatste nieuws van onze voetbalclub Cambuur, het bank stel, en andere interessante reportages. Het begin van de uitzending is voor mij altijd weer interessant als de cameraman zich verdekt heeft opgesteld en aandacht besteedt aan het win kelend publiek. Mijn gedachten gaan dan weer even terug van het heden naar het verleden. Voor kort zat ik nog eens even in ons familiealbum te bladeren en viel mijn oog op de prachtige foto van moeder en dochter, of te wel mijn grootmoeder en mijn moeder op de Nieuwestad gemaakt door een cameraman in de jaren negentientwintig, dertig. Wat een verschil v^n kleding, met die prachtige mooie hoe den, en de talrijke echte vossen om de hals en niet te vergeten, de mooie handtasjes die men toen veelal aan de arm droeg. Dit kon toen nog, in die gemoe delijke tijd. De winkel van Morrema, en C&A op de achtergrond was toen ook al voordelig, getuige de mooie uithangborden. Dit alles kwam weer bij mij op, bij het zien van Mercurius televi sie. Leeuwarden Rinze v. d. Heide pagina 4 MOTORRACES VLIEGVELD Hierbij wil ik u hartelijk danken voor het plaatsen van mijn oproep betreffende de races op het vliegveld in 1947. Inmiddels heb ik drie reacties gehad. Eén van de lezers is in het bezit van een programma boekje, dat ik inmiddels in heb mogen zien. Kortom, de oproep heeft het gewenste resultaat gehad. Nogmaals, hartelijk dank. Leeuwarden Otto Kuipers MUZIEKLERAAR BEINTEMA Hierbij een reactie op de inge zonden brief van mijn oud-klas- genoot Riekele van Nimwegen over onze muziekleraar aan de kweekschool 'Mariënburg' de heer Beintema in de beginjaren '50. Ook ik bewaar de beste herinneringen aan deze aima bele docent. Het was in de derde klas, dat hij mij vroeg waarom ik het tweede studieboek niet had aange schaft. Ik antwoordde hem dat dit geen enkele zin had, omdat ik géén noot kon treffen. Ik had namelijk in het begin ein deloos uit het eerste studieboek geoefend op de piano, samen met mijn muzikale moeder. Helaas, het lukte mij zonder piano niet om bijvoorbeeld van re naar sol te zingen en de juis te toon te treffen. De heer Beintema drong niet verder aan en ik zat nog twee jaar voor spek en bonen in de muziekles. Het uur der waarheid sloeg ech ter bij het examen "zang". Dit examen bestond uit een inge studeerd zangstuk en een niet ingestudeerd stuk. Ik had een lied gekozen uit "Valerius Gedenkklanc". Dit moest ik komen voorzingen bij de heer Beintema thuis op de Druifstreek. Op mijn bellen liet zijn dochter mij binnen met een glimlach van "nu zullen we wat beleven." En daar zat haar vader achter de vleugel, zijn dochter bleef op de achtergrond aanwezig. Ik zong: "O, Heer die daar des hemels tente spreidt." Zelf dacht ik, niet onaardig, maar op de gezichten van mijn toehoorders stond iets anders te lezen. De volgende dag: "examen". Ik kreeg voor het niet ingestudeer de stuk een tekst met noten en (Vervolg op pag. 9)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 4