'T KLEINE KEAHTSJE LEEWADDERS, WAAR IS DIT? GESPREKKEN OP DE BRUG Wij verzekeren alles wat waardevol voor u is. Friesland Bank Assurantiën VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 hoop. Over ut werk mar oek over meensen. Ik weet nog fan een man, die heel faak seit: En dat is een ferskiil fan water en nacht. Nee, ja toch, water en nacht. Fokke: En nou komt mij in 't sin, dat een kolléga fan ons, een eigenwieze drol en een streber, sjef wurde. Toen sei Hein, ja ik loof dat ie Hein hiette, toen sei Hein: Ut binne sterke ellebogen, die de weelde drage kennel!!!!!! Ut is een sterk ferhaal dat Evert sien brugmaten in ut oor tettert. Se mutte em nou en dan even onderbreke en daar houdt dat eigenwieze mantsje niet fan. Mar an ut end gaat ut toch weer over heel andere dingen en dat leze jim bij Tabe, Minne, Fokke, Geert en Evert. Fokke: Wij seiden krekt teugen mekaar: Evert is seker siek, want hij mist seiden en hij is faak één fan de eersten. Mar goed, hij is der en dus gien sor- gen. Evert: Ho, ho, gien sorgen is te feul seid. Want wat is de oor saak, dat dizze Evert der nou pas is? Jim rede dat niet één, twee, drie. Inbraak meensen, een inbraak. Tabe: Inbraak seit ie. Dan fien ik ut nog een wonder dat jou hier binne. Der is één keer bij mien suster inbroken, nou en die is wel drie maanden fan slag weest. O, niet bij jou self? Evert: Niet bij mij self, nee. Bij Kees. En wie is Kees? Ons overbuurman. Die loopt alle morrus, seg mar om seven uur, half acht heen, met de hon. Mooi. Mar wielst ie ons straat weer inloopt siet is een jongke rel. Minne: Aha. Die kwam uut een huus. Ik sien ut foor mie. Met een tee-vee of een tas fol roof- guud onder de arm. Ik sien ut foor mie. Evert: Jou siene niks! Kees siet die fent, mar hij siet Kees niet. Hij siet wel om em hene, en dan siet ie de deur fan Kees hun huus een bitsje anstaan. Dat dee Kees faker. Och ja, ge- woante hé? Geert: Wel gefaarlijke gewoan- ten. Jou leze en hore dat faker dat de achterdeur niet op slot sat. Of dat een ruut wagenwied open ston, wik mar segge, sak mar segge. Evert: Fal mie nou, niet elkes in e reet! Hij glipt dat huus in en Kees en de hon der achter an. Och ja, sien frouw lag nog even, en murk muskien niks. Waar lachstou om, Fokke? Fokke: Ik docht an die frouw in Hindelopen, die in hur slaap an ut je wete wellen was met een kerel, die bij hur op bed kropen was. Nou ja, frouw Kees had er de leeftied niet naar denk, maar soadoende Evert. Evert: Nee, daar is 't jongste af. Kees sien eigen huus in, en daar staat die fent half op 'e trap. En Kees skeurt em soa naar beneden, dat die fent don dert raar naar beneden, en brult ut uut fan de piene. En die hon gong te keer!!! Tabe: Wat maak je dan wat met niet? Op sien mooist een stuk- kene poat. Dan ken die Kees oek nog een ambelaanze belle. Hj liep in elk gefal niet fut. Evert: Daar leek ut wel op. Kees gaat toch mar op em sitten. Dat had ie es in de krante lezen fan een andere inbreker. En dan hiet ie sien frouw, die hur doad skrokken was, om de pliesje te bellen. Minne: Mar dat meens sal oek wel feraltereerd weest hewwe. Staat se bij de tillefoan: wat is 't nummer oek alweer? Nul-ses- elf? Nee, och here ut is feran- derd. Eén-twee-drie, nee, één twee-twee! Evert: Gelukkig liep er een jonge buurman langs, die naar sien werk su. Die siet de deur open staan en die hoort de hon angaan en Kees brullen. En die inbreker of insluper, wat sak segge. Hij der in. Geert: Och, och, je suden ut op de tee-vee foorstelle kenne. Jonge, jonge wat een drukte op de froege morgen. En is de pliesje nog wat op tied komen, want dat hét er oek wel es an wik mar segge, sak mar segge. Evert: Jonge ja. De pliesje en een ambelaans, want die boef had echt sien poat broken. Dus dat was een hele uutris. Wat seistou, Tabe? Tabe: Ken die fent feroordeeld wurre? Hij had nog niks deen. Nou ja, dat huus binnendron gen. Mar niet inbroken, niet wat stoalen temeensen. As één fan die Ankermannen em verdedigt, nou dan weet ik ut nog niet. Fokke: Ik sal ut jou sterker fer- telle. Die Ankermannen siene nog kaans om fan die buurman Kees een skadefergoeding te fragen. Waarom? Wegens ut toebrengen fan swaar lichame lijk letsel! Let op mien woorden! Evert: Daar sit wat in Fokke, daar sit wat. Dat binne matjedo ren. Nim die dokter uut Sint- Niek mar. Sipke Skat of soa. Fan die eutenasie. Se kenne heel wat. Ut staat mie lang niet altied an. Minne: Der binne soms oek hele ingewikkelde saken. En hele dure woorden. Ik ken uj lang niet altied folge. Das net as met die koeiesiekte en de bar- gepest. Ja, das weer wat anders. Evert: Heel wat anders, Minne. Heel wat anders. Mar wat Fokke seit, daar sal ik ut nog es met Kees over hewwe. Mar dan mut de eerste skrik eerst wat over weze. Mar adfekaat is een goed fak foor de ping-ping. Wij hewwe destied eèn ferkeerd fak koazen. Tabe: Hadden wij wat te kie zen? Seg nou self, Evert, wat hadden wij te kiezen? Ik hew nog even op de Ambachtskoal weest, en toen bouwfakke, en toen hèt ome Gerriet mie ut ruustesetten goed leerd. Minne: Ja, en die eerste jaren leren jou en onthouwe jou een Vreeseiijke brandwonden op- geloopen Gistermorgen is op de Nieuwe- weg een ongeluk gebeurd, waarbij de vijftienjarige Aaltje Hoogerhuis van Stiens ernstige brandwonden heeft opgeloop- en. Het meisje fietste op de Nieu- weweg in de richting van het Blokhuisplein, toen zij voor een kar, die rechts van de weg stond, even naar links uitweek om direct weer aan de rechter kant van de weg te gaan fiet sen. Op dat oogenblik kwam er een werkman, bezig met het soldeeren van de waterleidings buizen, van achter de kar van daan, die een lepel met gloei end lood voor zich uitdroeg. De lepel kwam met de fiets in aan raking met het noodlottige ge volg, dat het meisje een deel van het heete lood over een harer beenen kreeg. Door de pijn viel het meisje van de fiets. Direct is zij naar het Stadszie kenhuis gebracht, waar dr. Nierstrasz de eerste hulp ver leende. De toestand van het meisje is op het oogenblik vooruitgaan de. Natuurlijk zal het wel eeni- ge tijd duren, voor het been ge heel genezen is, wijl het deerlijk door het gloeiende lood is verbrand. (1931) Dit is de nieuwe opgave voor onze totoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen I naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het... met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Het was vergadering van de kerkeraad en welke voorstel dominee ook deed, wat hij ook betoogde, wat hij ook zei, de leden van de kerkeraad knikten van ja en amen - zij vonden het zeker allemaal wel best. Maar toen het op stemmen aankwam werden alle voorstellen van de predikant vierkant van de tafel geveegd. "Maar hoe kan dat nou?" vroeg dominee ver baasd. "Ach," kwam toen het antwoord, "wij kanne wel tegen dominee stemme, maar niet prate.." Verzekerd onder vertrouwde vleugels Fnesland Bank Assurantiën. Zuiderstraat 2 Leeuwarden, Telefoon (058) 299 48 99 Fax (058) 299 47 3

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 13