WAT ZOMAAR GEBEURDE. pagina 12 INFILTRATIES ENGELAND EN OP ONZE VLIEGBASIS wacht naar binnen keek, gooi de de nepofficier met een ruk z'n hoofd achterover, waarop de reactie volgde, die hij al ver wachtte: de schildwacht sa lueerde ten teken, dat de hoge heren konden doorrijden... Midden op de vliegbasis stap ten de beide schertsfiguren uit en begaven zij zich naar een rij daar geparkeerde straaljagers, waarmee zij alles hadden kun nen uithalen, wat er in hun hoofd opkwam. Verscheidene echte militairen, die net te voet of op de fiets langskwamen, gaven geen enkel teken van verbazing; anderen groetten zeer correct waarop de officier en zijn adjudant eveneens zeer model salueerden. Het verblijf op de basis zal zo'n half uur hebben geduurd - toen besloten de beide harlekijnen het vliegveld via dezelfde weg te verlaten. En ditmaal werden ze niet eens staande gehouden bij de poort: op vijftig meter af stand van de schildwacht vloog de slagboom al omhoog! NIET IN DOOFPOT Het gerucht van de grap had gemakkelijk in de doofpot kun nen verdwijnen, wanneer de dagbladen er geen woord over hadden gerept. Maar zie: de hele vaderlandse pers greep de stunt aan om de bewaking van Neerlands belangrijkste militai re vliegbasis aan de kaak te stellen... Zou de Engelse pers dat in de Tweede Wereldoorlog na het optreden van die nep-S.S. er ook hebben gedaan? De beide practical jokers drongen ongehinderd tot ver op de vliegbasis door en begonnen geparkeerde straaljagers te inspecteren. Zij had den er mee kunnen doen wat ze wilden. In de witte map droeg de "officier" de levensgrote foto van de kop van een aap bij zich Voor het geval dat ze zouden worden betrapt... (Foto Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) Zoals er tijdens de Tweede Wereldoorlog door de geallieer den met parachutes spionnen werden neergelaten boven de door de Duitsers bezette gebie den van Europa, zo probeerden er in die tijd ook Duitse spion nen aan land te komen in En geland. Sommigen werden gewoon met boten naar de Britse kust ge bracht om er in het holst van de nacht aan land te gaan, an deren sprongen, uiteraard ook in de nachtelijke uren, met pa rachutes uit vliegtuigen om zich ongemerkt onder de Engelse bevolking te begeven ONGEWENSTE INDRINGERS Het ligt voor de hand, dat de Britten nogal bevreesd waren voor deze niet gewenste indrin gers en velen van hen konden dan ook in de kraag worden gevat, de meesten zelfs voor zij een kans zagen gevaarlijke ac tiviteiten te ontplooien. Heel wat van deze spionnen eindig den hun leven aan de galg; veel anderen bleven tot het ein de van de oorlog in gevangen schap. Je zou zo zeggen, dat het in die spannende tijden buitenge woon moeilijk moet zijn ge weest om onbevoegd Engelse militaire terreinen, zoals opslag plaatsen en vliegvelden te be treden. Verwacht mocht worden dat alles, waar spionnen belang bij konden hebben, zeer streng werd bewaakt. Toch schijnt er aan die bewa king soms nogal wat te hebben geschort. Zo is het bijvoorbeeld grappenmakers gelukt om mili taire gebieden te betreden met behulp van vervalste passen, die zij - notabene! - van de handtekening van Adolf Hitler hadden voorzien! En een vooraanstaand Engels dagblad, dat ook wel eens de proef op de som wou nemen, stak een van zijn mensen in het zwarte uniform van de Duit se S.S. en liet hem toen zo op een druk punt in Londen rond stappen. Heel wat passanten kregen deze donkere figuur in het oog, zonder dat zij enige argwaan koesterden; er waren zelfs mili tairen, die de S.S. er groetten, alsof het een geallieerde bond genoot was. ZORGVOLLE OORLOGSTIJD En dat kon dan allemaal maar gebeuren daar in Engeland, midden in een zo zorgvolle oor logstijd! Bij ons heeft zich eenzelfde zotte situatie voorgedaan, zij het dan niet in oorlogs- maar in vredestijd. Eens zagen twee Leeuwarder journalisten kans de zwaar bewaakte Vliegbasis Leeuwarden binnen te dringen, Een persfotograaf, die in het journalistieke "complot" zat, maakte ongemerkt deze foto van het moment, waarop de auto van de indrin gers bij de poort werd aangehouden en de "officier" zijn hoofd met een ruk hautain omhoog zou gooien. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) zonder dat hen ook maar een haar werd gekrenkt! In dit geval hadden de illegale indringers zich nog vermakelijk uitgedost ook, want de "offi cier" droeg een band van de toen bekende "Melkbrigade" om de arm en zijn "adjudant" liep op sandalen in plaats van op de kistjes, die je van een mili tair mag verwachten. De heren naderden de vliegba sis in een witte personenauto, die voor deze gelegenheid was voorzien van een gele kente kenplaat met de aanduiding "LAF UG 57-61 FS". Dat LAF zou moeten slaan op "Leeu warder Air Force", de letters betroffen de initialen van de hoge bezoekers en de cijfers hadden betrekking op de da tum, waarop deze stunt werd uitgehaald: 5 juli 1961. Voor de slagboom op de toe gangsweg openging werd de auto staande gehouden door een schildwacht, die zijn hand uitstak, terwijl de adjudant chauffeur het raampje van zijn portier liet zakken. En precies op het moment, dat de schild

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 12