LEEWADDERS, WAAR IS DIT? T KLEINE KRANTSJE Wij verzekeren alles wat waardevol voor u is. DE AVONTUREN VAN JUFFRO UW KNIP EN KNAP STADSNIEUWS VAN VROEGER DODELIJKE VAL VAN SCHOORSTEEN Friesland Bank Assurantiën VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Dit is de nieuwe opgave voor onze totoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen I naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het... met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. 26. Over Gerrit Benner (1897-1981) Op een warme zondagmiddag in juni 1997 zitten juffrouw Knip en Knap in de tuin van Henk en Tini in Camminghaburen in de schaduw van een boom. Henk is met de kinderen naar zijn moeder. Even later komt Tini de tuin in met koppen thee en koekjes op een dienblad. Knip: 'Ha, daar heb ik echt zin in.' Tini: 'Het is je van harte gegund.' Knap: 'Heerlijk rustig is het hier, je hoort alleen maar de vogels.' Tini: 'Ja, in de zomer is het hier wel mooi... zijn jullie al naar de tentoonstelling 'Aan de man gebracht' geweest?' Knap: 'In het Rijksarchief bedoel je zeker. Ja, het leukste vond ik de bouwplaten die vroe ger bij produkten van Koopmans zaten.' Knip: 'Jammer dat ze er nu niet' meer bij zitten...' Tini: 'Ik weet nog wel dat mijn vader ze beschilderde. Maar ze zijn nergens meer te vinden.' Knap: 'Oom Piet had die bouw platen vroeger ook, maar er is niets meer van over...' Tini: 'Volgende maand is het honderd jaar geleden dat Gerrit Benner in Leeuwarden geboren werd.' Knap: 'Ja, Benner behoort met Jan van der Zee en Siep van den Berg tot de belangrijkste schilders van het abstracte in Friesland. Van der Zee schilderde ab stract, Benner expressionis- tisch-abstract en Van den Berg schildert geometrisch-abstract. Het laatste spreekt mij het meest aan. Ik vind Siep van den Berg met Piet Mondriaan en Bart van der Leek onze belang rijkste schilders van deze stijl.' Tini: 'Van Jan van der Zee heb ik wel werk gezien, Van der Zee is ook in Leeuwarden geboren. Siep van den Berg ken ik niet.' Knap: 'Van den Berg is geboren in Tims, ten noordwesten van Sneek, maar hij woont in Amsterdam.' Tini: 'Henks vader heeft vroeger met Benner bij een schildersbe drijf gewerkt. Toen zei Benner eens dat hij kunstschilder wilde worden. Een collega zei toen: Dou keunstskilder? Dou kinst noch niet iens un skiethüsbril skildere!' Knap: 'Die collega zal er later wel anders over gedacht heb ben.' Tini: 'Op de zaterdagmarkt op de Nieuweburen verkocht Benner vroeger zelfgeschilder- de prentbriefkaarten.' Knap: 'Benner heeft ook een winkeltje in luxe gebruiksartike len in de Pijlsteeg gehad, daar hoorde ik mijn grootvader wel eens over.' De Pijlsteeg. In het eerste huis aan de rechterkant, nr. 3, was het woonhuis en winkeltje in galanterieën van de familie Benner vanaf 1918 tot ca. 1935. (Foto: Chris Visser). Tini: 'Ja, het was een speciaal winkeltje... kunstzinnige artike len. Tegenwoordig noemt men dat design.' Knap: 'Design is niets anders dan ontwerp of vormgeving. Dat banale Engels rukt steeds meer op.' Tini: 'Voor kunstenaars is Friesland een slecht klimaat.' Knap: 'Ik denk dat dit voor de meeste provincies geldt. Alleen in de grote steden worden moderne kunstenaars sneller ontdekt.' Tini: 'Dankzij dokter Straat kon den sommige kunstenaars in Leeuwarden werk verkopen.' Knap: 'De chirurg Hendrik Straat was heel belangrijk voor de kunstenaars in Leeuwarden in de jaren veertig en vijftig. Hij schilderde zelf ook.' Tini: 'In vroeger eeuwen bestel den vorsten kunstwerken, tegenwoordig moet een kunste naar het geluk hebben een mecenas te ontmoeten.' Knip: 'Wat is een mecenas?' Knap: 'Een beschermer van kunst, en ook wetenschappen. Het woord is afgeleid van de Romein Gaius Clinius Maece nas, uit de laatste eeuw voor Christus.' Knip: 'Er komt ook een Bennerpark.' Tini: 'Ja, op het terrein van de voormalige pepermuntfabriek Van Slooten. Ze kunnen het beter Van Slootenpark noemen, of anders Van der Slootpark, want de schilders Andries en diens zoon Bouke van der Sloot hebben begin jaren twintig tegenover het park gewoond, op het adres Rembrandtstraat één!' Knap: 'Hendrik Straat heeft Bouke van der Sloot ook gehol pen, en natuurlijk ook Benner en vele anderen.' Tini: 'In de jaren vijftig verhuisde Benner naar Amsterdam. Hij betrok eerst het atelier van Karei Appel die toen naar Parijs ging. Daarna werd Benner steeds beroemder.' Knap: 'Later kwam hij weer in Friesland.' Tini: 'Ja, in éénenzeventig. In Amsterdam werd hij te veel gestoord en daardoor kon hij niet meer geconcentreerd wer ken. De laatste tien jaren van zijn leven heeft Benner met zijn vrouw Geesje Schaap in Nijemirdum gewoond, in hun zomerhuis. Er werd toen nog een atelier aangebouwd.' Knap: 'Zijn laatste atelier dus.' Tini: 'Ja... uit negenenzeventig stammen nog drie, prachtige werken... Blauwe koe, dat is een gouache, dan Zee, strand en duinen, een olieverf en tenslotte Schilder in de duinen, Oostindi- sche inkt en penseel. De laatste vind ik heel ontroerend... het is alsof je Benner zelf ziet lopen in de onmetelijke ruimte aan zee.' Knap: 'Heb je die afbeeldingen in huis?' Tini: 'Ja, in één van de boeken over Benner. Willen jullie nog thee? Dan neem ik gelijk het boek mee.' Daarna bekeken de dames de indrukwekkende laatste werken van Gerrit Benner, die op don derdag 19 november 1981 in Nijemirdum op 84-jarige leeftijd overleed. Chris Visser NEGENTIG JAAR GELEDEN De zeven en twintig jaar oude bouwvakker Herman Steen kamp, "een flinke oppassende werkman" en vader van een kindje van twee jaar, moet een schoorsteen voegen ten huize van de groothandelaar in verf waren T. Zandleven aan de Grachtswal. Hij beklimt daartoe een steiger, waarop een ladder is gezet. Aan de schoorsteen is een lat bevestigd, waarop de ladder rust. Wanneer Herman Steen kamp naar boven klimt, breekt de lat en de werkman stort om laag. De artsen Uffelie en Schreuder zijn snel ter plaatse, maar zij kunnen geen hulp meer bieden - de ongelukkige werkman heeft een dodelijke val ge maakt. De jonge vrouw van het slacht offer, die spoedig van het on geluk hoort, is radeloos als zij de plaats van de ramp bereikt. (1907) Een hoogst treurig voorval heeft hedenmorgen hier Achter de Hoven plaats gehad. De landbouwer Y. van der Kooi, reed met zijn arbeider met een wagen, bespannen met twee paarden, van huis, toen de paarden, verschrikt geworden door het blaffen van een hond je, op hol sloegen, tengevolge waarvan de wagen in de sloot terecht kwam en de paarden van den wagen bevrijd geraak ten en doorliepen langs het Zui derplein de Schrans uit. Ge noemde landbouwer kwam met zoo veel geweld met het hoofd tegen een boom terecht, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. De arbeider werd van den wa gen in de sloot geslingerd en kwam gelukkig slechts met eenige kwetsuren vrij. De paar den liepen door naar het land onder Wirdum, van waar gras zou worden gehaald en kwa men eerst daar tot staan (1891) \ferzekerd onder vertrouwde vleugels Fnesland Bank Assurantiën, Zuiderstraat 2 Leeuwarden. Telefoon (058) 299 48 99 Fax (058) 299 47 38

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 13