ONS OLDEHOVE 'T KLEINE KRANTSJE in de fr&n VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 ONZE FOTOPRIJSVRAAG Uitslag fotoprijsvraag in het nummer van april: Verdistraat. Prijswinnaar de heer F. S. Jorna, Kamgras 149, Leeuwarden. In het nummer van mei: Eewal, mevrouw Greet Dethmers- Kooistra, Jacob Catslaan 29, Ermelo. Ter Apel Jelie Vening Onze abonnee de heer Ritsko van Vliet senior heeft een lied geschreven over het meest besproken monument dat de Leeuwarders kennen. 'Ons Oldehove' heet het, de muziek is van wij len Age Haarsma en het gaat aldus: TIEDE VAN DER VEEN Voor de rubriek "De avonturen van Juffrouw Knip en Knap" in het nummer van april stuurde onze medewerker Chris Visser een foto op, die hij vijf en dertig jaar geleden heeft gemaakt. "Bakker Jansen in de Heringa- straat" zette hij daar bij. Maar dat was bakker Jansen niet. Het was een vervanger van Jan Jansen en wel Tiede van der Veen, die ook wel Tito werd genoemd. Tiede, alias Tito, kwam ons zelf vertellen, dat hij bij een bezoek aan zijn zes en tachtig jaar oude vader, de bekende accordeonist Doede van der Veen, werd begroet met de mededeling: "Jan Jansen staat oek in 't Kleine Krantsje." De oude heer wierp toen triom fantelijk onze krant op tafel, waarna Tiede natuurlijk wel meteen zag, dat hij er zelf in stond. Is Jan Jansen, een broer van de weleer zo bekende voet baller Willem Jansen, keeper bij Leeuwarden en Rood Geel geweest, Tiede zelf heeft wel in het Friese Jeugdelftal gespeeld. Hij is een kleinzoon van en ver noemd naar de vroeger zo po pulaire koetsier Tiede van der Veen, die in het verleden ook verschillende malen in 't Kleine Krantsje naar voren is geko men. 1Toen ik foor 't earst dy skeve toren zag Was ik nog maar in kleine jonge Ik vroeg an Opa wer it em an lag Het er soms een reus an hongen Opa zei: It is al soa lang ik leef Dy toren staat al al heel lang skeef En vroeger ston er oek nog in kerk Mar, dy is nooit opbouwd, was zeker te feul werk REFREIN Oh, Oldehove, Oh Oldehove Dou ouwe skeve toren Ik hou nog altyd feul van dij Nog meer as ooit tevoren! 2.) In drie en dertig werd it in festijn Toen kwamen er karriders op it plein Met it feerhüs van Van Wyk en Van Kleef Wat in forskil, vroeger was it plein leeg Met auto's, bakfyts en handkar Zorgden fabrikant en koopman foor in wirwar En al was men nog lang niet thüs Om klokslag vijf uur ging ieder weer naar hus REFREIN 3.) Later het men de Butterhoek afbroken Dat kon niet meer met de tyd stroke Toen kwamen de Belasting en de R.O.N.O. Nog later it Ryksarchyf en de Fryske Omrop En Troelstra kreeg in stanbeeld, maar dacht smoor Want hy most ferhüze richting Stadskantoor Nou staan er weer veul auto's, men is op dreef Maar ons Oldehove staat nog altyd skeef! REFREIN JAN MUTSKESTEEG De laatste tijd is de vroegere Jan Mutskesteeg bij de Nieuwe- kade verschillende malen in 't Kleine Krantsje genoemd. Ik heb het officiële straatnaam bord van die verdwenen steeg in mijn bezit. Het hangt hier in Amstelveen in mijn keuken, zodat ik het iedere dag zie. Amstelveen Mevr. Kroon-Wielinga HET OUDE VLIET Mijn herinneringen gaan terug naar 1944. Op de hoek tegenover de blinde muur van de kleuterschool aan het Zuidvliet stond de Menno van Coehoornstraat 2, een onooglijk huisje met uitzicht op Vlietse water. Eén raam in het kamertje met twee bedsteden, daar werd ook gekookt, keuken was er niet. In dat huis woonde mijn aan staande schoonmoeder en daar liet ze een aantal jaren Isie Cohen onder duiken. Ik kwam er regelmatig maar heb nooit gemerkt wat of wie zich daar verborgen hield. Het enige vreemde was dat ik nooit kon blijven slapen, moest bij nacht en ontij weer vertrek ken, zo ongastvrij was ze nor maliter nooit geweest. Pas na de bevrijding kreeg ik te horen dat zij mij niet had willen belasten met iets waar ik toch niets aan had kunnen verande ren of verbeteren. Isie is naar Amerika gegaan en Moeke is een paar jaar geleden overleden maar dat Vliet is zelfs nu het gedempt is nog steeds een goede herinnering. Ook al omdat ik zelf later nog vier jaar met man en kind in de Noordvlietstraat heb gewoond. Amsterdam R. Oosterhof-van der Heide De wetenschap, dat de Duit sers in de oorlog zes miljoen joden hebben vermoord vormde voor Isie Cohen in de bevrijdingsdagen geen beletsel tegenover ons op te merken: "ze hadden mij nooit te pakken gekregen - ik was het dak opgegaan..." Red. 't KI. Kr. Isie Cohen JEUGDHERINNERINGEN JOODS MEISJE Graag wil ik reageren op het stukje met de foto, die de heer Bronger voor het laatste num mer van 't Kleine Krantsje instuurde. Het meisje van de foto is namelijk mijn vriendinne tje geweest. Henny Bohemen. Mijn jeugd heb ik in en om de Tweebaksmarkt doorgebracht. Ik kwam veel bij hun thuis en zo ik mij voor de geest kan halen, zie ik er nog veel verfbussen staan, zodat ik aanneem dat haar vader Simon vertegen woordiger was. Het waren hele lieve mensen. Ik was ook erg ontroerd toen ik die foto zag en ik herkende haar direct. Ze schreef op 2 maart 1941 nog in mijn poëziealbum, toen ze twaalf jaar was. Voor enige jaren kwam ik in het Verzetsmuseum en wat hing daar aan de wand? Een grote foto van mijn zus en mij en Henny die voor het post kantoor was gemaakt met een groot V-teken aan de gevel. Wanneer die gemaakt is, is mij een raadsel, de directeur van het museum, heeft voor mij het archief nagezocht om het nega tief, en heeft later mij de foto in iets kleiner formaat toege stuurd. Ik heb een copie gemaakt van wat ze schreef in mijn poëziealbum, dat sluit ik hierbij in. Ook zat ik op de Keizersgrachtschool, bij de joodse juf Zendijk. Ze woonde Bleeklaan 103. Vaak fiets ik over de Bleeklaan en in gedachten zie ik haar zitten op de bank. Ze hadden een groot reclamebord aan de muur (Kleermaker). Ook deze mensen hebben de oorlog niet overleefd. Wat een ver schrikkelijke dood moeten die mensen hebben gehad, maar ze blijven in mijn herinnering voortleven. Leeuwarden B. Paassen-Bijlsma FOTO VAN DE MAAND Een prachtige foto een vorige keer van die ouderwetse bak kerskar met twee sterke trek honden er onder! Mijn vader Bauke v. d. Heide bezat in die jaren zo'n mooie kar, later is hij overgegaan op een wat moderner vervoermid del, en wel een trapbakfiets. Dit vak heeft hij vijftig jaar mogen uitoefenen en hij jubileerde op de 18e juli 1951, toen onze plaatselijke courant ruime aan dacht aan dit feit heeft besteed. Het jongmaatje van negentien honderd één begon 's morgens om half zes in de bakkerij, liep anderhalf uur later met zijn kar retje zijn klanten af, was daar mee om twee uur klaar, en stond vervolgens tot tien uur 's avonds achter de toonbank. Zaterdags werden de klanten vaak tweemaal bediend, want men wenste het verste brood. Een halve eeuw lang met jaren van verwoede strijd om het verse kadetje, jaren met veel regen, sneeuw en barre koude jaren met goed brood, en met oorlogsproducten, doch die hele lange periode heeft hij geen enkele dag op het appel ontbroken. Wat wel de aller grootste gelukwens waard was. Die dag hebben zijn klanten niets bijzonders aan hun bren ger van het dagelijks brood kun nen bespeuren, want hij deed die dag gewoon, of was er niets aan de hand. Ik denk nog aan die moordende concurrentie onder de vele bakkers toen in onze stad, wat op de zijkanten van zijn bakfiets tot uiting kwam. Op de ééne zijde stond 'Eet Stelwagen's Deventer Koek' en op de andere kant 'Eet Douma's Deventer koek'. Ik zelf heb dit vak vijf en twintig jaar mogen voortzetten van trapbakfiets van vlak na de oor log, motorbakfiets en electrocar later. Prachtig, dat zulke foto's nog behouden zijn gebleven! Leeuwarden Rinze van der Heide VEEL SUCCES In 't Kleine Krantsje van maart heb ik "opsporing verzocht" van veertien liedjes, waarvan ik een of twee regels had opgegeven. Ik heb er meer dan twintig brie ven op gekregen, zodat we der tien liedjes hebben kunnen opsporen, geweldig dus. Dat had ik niet kunnen denken, dus heel hartelijk bedankt voor het plaatsen van de oproep en voor al die reacties van de abon nees!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 4