La» it 28 maart 1925. Frisia verloor met 9-2. De Frisia-aanvaller is Toon Dalhuysen en de Go Ahead- doelman is Leo Halle strijd tegen Go Ahead en verloor met maar liefst 9-2. 'Een débacle', aldus de reporter van de Leeuwarder Courant, die de hoop uitsprak dat Frisia in de andere wedstrijden meer de eer van het noorden hoog zou houden. Zesduizend toeschou wers zagen dat de Deventenaren al met 5-0 voorstonden, toen Frisia een eerste goal maakte. Op een gegeven moment hadden Dalhuysen en Van Putten, de Frisia-midvoor, geprobeerd om via 'short passing' de achterhoede van Go Ahead te verschalken, schreef onze verslaggever uit Leeuwarden. Tevergeefs, bovendien was de Leeuw van Deventer, keeper Leo Halle, de latere international, zeker niet van plan de Frisianen een handje te hel pen. Frisia zou in deze kampioenscom petitie geen enkele overwinning boeken. Bij Sparta uit ging het opnieuw helemaal mis: een pak aan de broek met 7-0. Eén gelijkspel was alles wat erin zat voor de Leeuwarders. Maar dat werd wel behaald tegen HBS, de latere kampioen, die alleen aan Frisia, in de wedstrijd te Leeuwarden (1-1), een keer een punt hoefde af te staan en voor de rest alles won. Duizenden en duizenden hebben die wedstrijd op de Baan bijgewoond. Dat kwam ook omdat HBS in die tijd vele internationals in zijn gelederen had, onder wie de captain van het Nederlands elftal, de technisch voor treffelijke rechtsback Harry Dénis (56 interlands). De uitblinkende Dalhuysen maakte ver in de tweede helft de gelijk maker voor Frisia. Ongeveer vijftien jaar lang speelde Toon in het eerste team. Nog in zijn begintijd had hij de befaamde Fri- sia-rechtsback mr. M.E. Hepkema meege maakt, die maar liefst 23 jaar in het eer ste elftal speelde. Hoeveel goals Toon in al die jaren voor zijn club maakte is niet bekend, maar ongetwijfeld toch wel wat minder dan Frisia-topscorer aller tijden Jan Watse Jousma. Voor Jousma stond de teller in 1993, na 251 competitiewedstrij den, op 185 goals. Begeleider van Abe Lenstra Anton Dalhuysen overleed al op vrij jonge leeftijd, nog net geen vijftig, in de zomer van 1945. Na zijn voetballoopbaan stortte Voetbalplaatje, uitgegeven door NV The Victo ria Egyptian Cigarette Company, Rotterdam. No. 120: 'Dalhuizen [sic!]. Frisia, Leeuiarden.' hij zich vol overgave op het trainerschap. Vele Friese clubs zouden profiteren van zijn inzet en inzicht. In 1939 kreeg Dal huysen te maken met het grootste talent dat hij ooit mocht begeleiden: Abe Lens tra, negentien jaar oud, die in maart 1940 zijn debuut in het Nederlands elftal maakte. In het seizoen 1941-1942 werd Heerenveen, met Dalhuysen als trainer en Abe als de grote ster, voor het eerst noordelijk kampioen. Daarna zouden er nog acht kampioenschappen op rij volgen. Maar landskampioen zou Heerenveen nooit worden. En helaas lukte het ook het hoogste seniorenteam van Frisia niet om in het jubileumjaar 2003 kampioen in de tweede klasse te worden. Bij de senioren was die eer slechts weggelegd voor Frisia 6 (keuzeheer: Tj. van der Wal; assistent- keuzeheer: W. Duhen). Hulde!

Leovardia, 2000-2018 | 2003 | | pagina 31