De Huizumerlaan 100 jaar gemeentelijk eigendom Leova^ 12 Syb Grijpstra Op 1 november 1905, werd de Huizumerlaan door de kerkvoogdij van de Neder lands Hervormde Gemeente Huizum in eigendom overgedragen aan de gemeente Leeuwarderadeel. De herinnering aan dit feit werd vastgelegd op twee foto's van de Huizumerlaan, één vanaf de Schrans en de andere vanaf de oostkant. Tot de overdracht aan de gemeente was de Huizumerlaan een smalle weg met aan weerszijden sloten. Oorspronkelijk was het een binnendijk, die bij overstroming van de Potmarge het water moest keren. De eerste naam was dan ook Huizumer Indijk, later veranderd in Huizumerpad. In 1649 werd de Huizumerlaan met ste nen bestraat, een bijzonderheid voor die tijd, vooral als men bedenkt dat het nog ongeveer twee eeuwen zou duren voordat de weg naar Zwolle deze vorm van ver harding kreeg. De bedoeling van de be strating was tot de gemeentegrens van Leeuwarden een verharde weg te reali seren. Dat blijkt in 1650 toen de kerk voogdij aan de oostkant van de Schrans percelen grond voor bebouwing verkocht. Als voorwaarde werd onder meer bepaald, dat de eigenaren voor hun perceel een stenen pad van ongeveer 1.40 meter moesten aanleggen en onderhouden. Volgens W. Eekhoff heeft de gemeente Leeuwarden dat stenen pad doorgetrok ken tot de Wirdumerpoort, op voorwaarde dat Leeuwarderadeel het onderhoud van dat deel op zich moest nemen. Omstreeks 1900 bepaalde het provinciaal bestuur dat voortaan Leeuwarden zelf het onderhoud voor haar rekening diende te nemen. Al met al ontstond er een kerkenpad van af de deur van de Huizumer dorpskerk tot aan de Wirdumerpoort. Bi heete dagen Over de eigendom van het stenen pad in de Schrans ontstond in 1902 een pro bleem omdat een arts van mening was dat het pad voor zijn woning eveneens tot Het gedeelte van de Huizumerlaan waar de sloot reeds was gedempt, gezien in oostelijke richting en rond 1900 gefotografeerd door H.J. Craije Collectie Syb Grijpstra IA.

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 14