15 Misschien wel de mooiste steen in de Grote Kerk: het kinderzerkje van Helena Heymans met de tekst Homo bulla, hetgeen betekent: 'De mens is als een waterbel' Foto Martin Engels in goede staat. Wel is er door eeuwenlang schuifelen over de stenen een en ander afgesleten. Ook vóór 1842 waren delen van de vloer bedekt met banken voor raadshe ren, vroedschapsleden en anderen. Zerken die voor, naast of achter die vakken in de loop lagen, zijn sterk afgesleten. De stenen die onder die banken lagen, zijn het best bewaard gebleven! Er zijn stenen die half onder banken gelegen hebben: de ene helft van zo'n steen is nog redelijk intact, de andere helft bijna geheel afgesleten. Spreuken Misschien wel de mooiste steen, een voor beeld van een kinderzerkje, vindt men in regel 14 bij een pilaar. De tekst luidt: 'Homo bulla', wat betekent 'De mens is als een waterbel'. Verder staat er: 'A[nn] o D[omi]ni 1577 den 11 Aprilis sterf Hele na Heymans, alhier bij haren broeder (die gestorven is den 10 Marty Ao 1575) begraven, wijes zielen Godt genadich zy'. U ziet Helena liggend in een waterbel. De steen is nog gaaf: blijkens het grafregis- ter van circa 1800 bevond de steen zich onder de bank van Carelson en Sminia. In de archieven is gevonden dat broer en zus mogelijk jonge kinderen waren van Mathys Heymans en Tineke van der Haule. Tineke was de kleindochter van Jacob Auckama en Helena Arents. Toentertijd was vernoeming van een doch tertje naar grootmoeder (en een zoontje naar grootvader nog traditie. Behalve deze zijn er nog enkele spreuken te vinden in de Grote kerk. Op de Ockinghasteen, regel 9: 'Mors omnium rerum kolophon', (De dood is het eind van alle dingen). Op een zerk (Roorda?) in regel 9 staat 'Nascendo mori- mur', welke spreuk ook op een steen staat onder het glazen podium, voor Siurdt Mar tens zn. [Fockens], geboren 14 febr. 1592, overleden 18 april 1592, in regel 6 van de noordbeuk. De spreuk betekent 'Bij onze geboorte sterven we al en ons einde wordt bepaald door ons begin'. In regel 10 (van het schip) ligt de zerk van Hanibal Christian Bastard [to]e Bronswick, overleden 5 januari of 15 maart 1624. De vader van dit jong gestorven kind zou kunnen zijn Christiaan Lodewijk her tog van Brunswijk Wolfenbüttel, bisschop van Halberstadt (1599-1626), zwager van stadhouder Ernst Casimir en sinds 1619 staatsritmeester. Men ziet een ovaal wapen met schuinbalk (bastaard); links en rechts van het wapen een manshoofd en een doodskop, waaronder: 'Memento morij' (de o van memento, zoals wel vaker bij ruimtegebrek, aan de bovenkant van de regel). Memento mori ('Gedenk te sterven') was de titel van een vroeg Middelhoogduits gedicht, de eerste Duitse boetepreek op Grafzerk van Bauck Pieters Ulenburch, weduwe van lochum Harmensz. rijm, uit circa 1070. De uitdrukking komt als inscriptie al voor op zilveren bekers uit de Romeinse tijd. Men zegt wel dat men de beginletters (MM) terugvindt in de hand palmen. Deze steen ligt andersom dan de rest! Normaal werd de dode begraven met het gezicht naar het Oosten, het Licht. In regel 20, onder het orgel, lezen we op een kleine steen: 'Mors sceptra ligonibus aequat' ofwel 'De dood maakt scepters aan spaden gelijk' ook wel 'Voor de dood zijn koningen en dagloners, hoog en laag gelijk'. Oud geworden Hoewel minder vaak dan tegenwoordig werden mensen in vroegere eeuwen soms ook oud. In regel 6 van de zuidbeuk ligt begraven Bauck PietersdrUlenburch, wed. van lochum Harmensz., olt 97 jr., overle den 3 mei 1606. De steen vertoont onder meer een halvemaanmes(?) en een schoen makersmes, waarschijnlijk een randsteek- mes. Dergelijk schoenmakersgereedschap vinden we ook in een poortje aan de Groe- neweg nabij het Schoenmakersperk. Deze Bauck was familie (een tante van een tan te) van de vrouw van Rembrandt, Saskia van Uilenburg (1612-1642). Kleur in de kerk Tot de Franse Revolutie was er ook in de

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 17