De Hofschool in perspectief 17 Kees Siccama De Leeuwarder Schoolvereniging of LSV aan de Jelsumerstraat is de voortzetting van de Hofschool aan het Raadhuisplein 25. Het oude pand werd in 1968 verlaten voor de nieuwbouw. Met de verhuizing verdween ook de naam Hofschool die het gebouw als een soort bijnaam had gekregen zo direct gelegen naast het stadhouderlijk hof. Dit hof naast de school werd hotel. In mijn tijd resideerde daar de commissaris der koningin, Linthorst Homan, met een huisknecht in livrei, kleedjes uitkloppend op de hoge stoep. Mijn lagere schooljaren bracht ik dus door op die school aan het Raadhuisplein. Zeven volle jaren 1947-1954, waarvan twee op de dependance in de Juliana- school aan de Tweebaksmarkt. Jarenlang was ik kind buiten eigen buurt en straat, naar een afgelegen 'bijzondere' school. Je werd ingeschreven aan de Hofschool als je ouders vervolgonderwijs aan HBS of gym nasium gewenst achten voor hun kroost. Dat gold en dat geldt nog steeds. De LSV levert het grootste deel van haar leerlin gen af aan de meer theoretisch gerichte middelbare opleidingen. Ouders kiezen in de meeste gevallen bewust voor een onderwijsvorm die in de wet "bijzonder' wordt genoemd. Het is ook de voorwaarde voor het stichten van scho len met deze naam. Zo is de LSV opgericht in 1922 als resultaat van een ouderactie. Ook vandaag de dag is de betrokken heid van ouders duidelijk merkbaar in de gehele vereniging. Opmerkelijk is dat de Hofschool anders werd beoordeeld, ik durf te beweren nega tiever, dan andere scholen van het bijzon der onderwijs. De naam werd veelal ver bonden aan de 'upper ten' in de stad en aan de rijkere inwoners van de provincie. Of deze 'blik' is verdwenen weet ik niet maar ze was naar mijn mening nog terug te vinden in het langdurige gesteggel met de gemeente Leeuwarden in de beginja ren zestig over de aankoop van een ter rein voor de nieuwe school. Het leek wel of er werd tegengewerkt! De Hofschool werd beschouwd als exclusief bestemd voor de kinderen van de beter gesitueerden. Werd dat 'etiket' er eerst opgeplakt en diende het later als reden voor afwijzing? Als verzachtende omstandigheid wil ik opmerken dat dit speelde aan het begin van het tijdvak in de Nederlandse samen leving waarin we allen aan elkaar gelijk dienden te worden. Vervreemd In de jaren direct na de tweede wereldoor log werden de indeling van de maatschap pij en de verschillen in positie en inkomen als gegeven geaccepteerd. De opbouw van Nederland was een eerste vereiste en hoe meer kinderen leerden hoe meer ze in staat zouden zijn leiding te geven aan de wederopbouw. Vooral de ouders uit de vrije beroepen en de middenstand meld den hun kinderen aan bij de Hofschool. Deze afficheerde zich immers als school die zijn leerlingen de toegang tot verdere hoog gewaardeerde opleidingen kon ver schaffen. Mijn ouders meenden eveneens dat een keuze voor deze school, ondanks de extra kosten die dat met zich meebracht, voor hun zoon de meest geëigende zou zijn. Aldus werd ik als late leerling in septem ber 1947 toegelaten tot de eerste klas, bij juffrouw Hommes. Een halve stad ver wijderd van mijn straat en buurt. Mijn speelgenootjes bezochten bijna allemaal de Gemeenteschool aan de Tjerk Hiddes- straat. Zo werd ik een beetje een vreemde tussen mijn vriendjes. De tocht door de stad voerde mij uit de Veestraat, via het nieuwe kantoorgebouw tegenover hotel De Bleek op de hoek van de Bleeklaan, waar ik de reliëffiguren Voor De Vliehorst op Vlieland in 1952. Boven van links naar rechts: Ate Oosten burg, Hofstra en Paul van Medevoort. Onder: Hans Nauta, zoon van een han delaar in automaterialen in Leeuwarden. De auteur in een liggende pose Collectie Kees Siccama van de naakte mens bewonderde, over de Hoeksterpoortbrug, met aan de over kant de pakhuizen Rusland en Riga aan de Hoekstersingel, via de oostkant van de Voorstreek naar de Amelandpijp voor de Centraal Apotheek. Op deze pijp stond iedere maandagochtend een krantenver koper zijn waar aan te prijzen onder het uitstoten van de kreet: 'Sporrelt, Sporrelt'. Dat puzzelde me want een krant met die naam kende ik niet. Later werd me dui delijk dat het een verbastering was van Sport en Sportwereld. Een krant die niet meer bestaat. Via Wortelhaven, Eewal en

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 19