X, 024583 24 Persoonsbewijs van de vader van Goffe Miedema Soms worden er alleen maar initialen gebruikt. Het is in ieder geval niet conse quent gedaan. In een en hetzelfde tekst blokje (4 februari 1945) heeft hij het over boer S. in Franeker, een klant van hem waar hij wat tarwe en suikerbieten pro beert los te krijgen. 'S. is NSB-er en z'n vrouw is een dochter van boerenleider B. uit Vrouwbuurt. Als je niet over politiek praat, dan is er met deze mensen zeer goed om te gaan'. Even verderop is de S. gewoon voluit de familie Sijtsma geworden. Echt pijnlijk is het geval van de werkne mer waar Miedema duidelijk niet veel mee op heeft. Van deze man worden zonder omzichtigheid de slechte eigenschappen vermeld tot en met het plegen van dief stal van bedrijfseigendommen aan toe. De kwestie wordt binnenskamers opgelost, niemand weet er verder iets van. Maar nu, zestig jaar later komt de kwestie, met de naam van de dader voluit, alsnog in de openbaarheid, wereldwijd. Aan zijn kinde ren is waarschijnlijk niet gevraagd of ze konden instemmen met deze openbaarma king. Ben ik mijns broeders hoeder? De volgende passages zijn letterlijk over genomen uit Miedema's dagboek, ze gaan allemaal over de (vervolging van) joodse medeburgers: 29 maart 1942 een jood is heel geschikt, ook in de winkel al moest je wel wat oppassen als je zaken met hem deed, maar een troep joden is iets onplezierigs De joden gaan wel heel erg het loodje leggen, alles wat de Duit- schers mis gaat is hun schuld en zal op hen gewroken worden. Het is een pesten zonder enige grond van redelijkheid op een groep mensen die wat anders dan de Westerlin gen is. Een groep mensen die waarschijn lijk iets meer geniale exemplaren bezit en mogelijk ook wat meer slemielen 15 juli 1942 De joden zijn enige weken geleden gekeurd en gaan spoedig weg om in Polen te gaan werken, zo heet het tenminste. Die mensen zitten er dus nog veel meer tussen omdat ze geen dag zeker van hun eigen leven kun nen zijn. Af en toe een uitspraak van een N.S.B.'er of van een Duitsche autoriteit die verklaart dat Europa van de pest der joden bevrijd zal worden, het morele peil staat wel hoog. 20 september 1942 Als je het vergelijkt met de problemen waar de Joden voor geplaatst zijn dan vallen eigen moeilijkheden in het niet. Zelfmoord is er aan de orde van de dag, om te ontko men aan het transport naar Polen om puin te ruimen en dat bijna zonder eten waar door velen zullen bezwijken. Veel wordt er niet over bekend. De Joodse gezinnen wor den totaal uit elkaar gehaald en waarom moet dat nuEen eerlijke en faire manier zou toch zijn om hen een gebied aan te wijzen waar deze mensen zouden kunnen wonen als men er in Duitschland zo fel op gebrand is. Waarom deze haat? Maar niet te veel aan denken, je wordt er maar beroerd van. Het is nu eenmaal zo dat een mensenleven niet veel telt, en een Joods leven helemaal niets meer. 29 december 1942 Op straat zie je haast geen Joden meer. Ik geloof niet dat er hier in Leeuwarden nog veel zijn, de meesten zijn weggevoerd en komen vermoedelijk nooit terug. Voor de radio werd bekendgemaakt dat voor 1 januari alle Joden uit West-Europa naar werkkampen in Polen overgebracht moeten zijn, maar zouden ze daar ooit levend uit komen? Vanuit de concentratiekampen uit ons land gaan de transporten dan in dicht getimmerde treinen naar Polen en dan moet men maar raden naar de beestach tigheden die vermoedelijk met deze mensen uitgehaald worden. Af en toe denk je je deze ellende in, maar veelal lopen we er maar haastig aan voorbij, je wordt er maar beroerd van als je er aan denkt, en ben ik mijns broeders hoeder? 7 februari 1943 Toch is het aantal moppen niet zo groot meer, zou het komen dat veel joden weg gevoerd zijn? 14 februari 1943 In de krant stond dat joden uit Slowakije opgehaald werden wegens sabotage daden en nu zouden weten wat werken is in de concentratiekampen, terwijl dit weghalen van de joden uit Duitschland ook versneld ter hand genomen werd. Ook hier op straat tussen 3 en 5 uur (de enige uren dat joden nog in winkels mogen komen) ziet men nog maar weinig van deze "mensen". Het lijkt wel of het beesten zijn. Vermoedelijk worden ze bij duizenden vermoord door ondervoeding en mishandeling. Er komt nooit iemand terug uit een concentratie- 4 Juli 1875 het Bilat F 6 AUG. 1941 LEEUWARDEN

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 26