it WATERKAART NOODDRINKWATER - VOORZIENING - 25 Bevel tot inkwartiering van evacué's bij de familie Miedema aan de Nieuwestad 6 7 10 11 12 13 14 15 16 17 LUCHTBESCHERMINGSDIENST LEEUWARDEN WIJK,aBLOK...4. Gezinshoofdf4,de ih a Straat no.Kit 75 Aant. inw. pers36b,* Toegewezen Drinkwaterbak 00 TH O-* Ml« .4?. 1e reserve 2e reserve 3 Bevel tot inkwartiering van evacué's De BURGEMEESTER van LEE UW A ROEM gelast j J J bewoner van perceel /r £..C'. la/S A JSijQL no. 7 tot inkwartiering van de navolgende personen /l /I C C.. y S ingaande d.d, 2, 'J Krachtens beschikking van den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht d.d. 29 Mei 1940 (Staatsblad 0.302), is de aange wezen bewoncr(stei) tot inkwartiering verplicht De Burgemeester voornoemd, SCHöNHARD, - «00 K iteo Waterkaart voor de nooddrinkwatervoorziening kamp zodat er ook niets uitlekt wat er nu eigenlijk aan de hand is. Hitier heeft eens gezegd dat Europa bevrijd zou worden van de jodenpest. 12 augustus 1943 Volgende week begint het schooltje weer zodat Moeder de hulp weer kwijt is in de huishouding! Want wassen en plassen is Marijke's lust en haar leven. Dat hadden de Joden ook wel eens mogen doen in het huis dat ze bewoonden en waar Tiet en Willem nu in gekomen zijn want dat zag er vreeselijk uit vertelde Moeder. 9 mei 1945 Nu de Duitsers weg zijn krijgen we de Joden terug, een teken dat het leven weer normaal wordt. Ik denk dat het anti semi- tisme wel wat zal zijn toegenomen omdat die mensen wat met andere ogen worden bekeken dan voor de oorlog, mogelijk niet zo welwillend. Er is wat teveel over hen gesproken en geschreven en daar blijft wel het één en ander van hangen. Ik hoorde van een gezin waar een Joods echtpaar vier jaar lang was ondergedoken, een pres tatie en een opgaaf voor de mensen. Nu deze Joden weer in eigen huis terug zijn begonnen de opmerkingen en verwijten los te komen inplaats van dankbaar te zijn dat ze niet in een of ander concentra tie kamp opgesloten waren. De Joden zijn me nooit zo sympathiek geweest wegens de ervaringen uit de zaak van voor de oorlog, ze zijn veelal te pienter, misschien vervolg de Hitier hen daarom ook zo genadeloos. Vreemde dingen kun je ook nog met hen beleven. Als Miedema vandaag deze teksten zou schrijven dan zou hij onmiddellijk een aanklacht wegens discriminatie aan de broek krijgen. Toch is Miedema niet een doorgewinterde antisemiet. Zijn visie op de joodse medeburger is een vrij algemene visie in die tijd. Voor ons als lezers van de 21e eeuw zijn het ronduit onthutsende opmerkingen die joden karakteriseren als smerig, te pienter dan wel schlemielig, ondankbaar, onbetrouwbaar en als twee dehands scharrelaar dan wel moppentap per. Bovendien is het plan om ze samen te brengen, te concentreren in een eigen gebied een 'eerlijke en faire' behandeling voor 'deze mensen'. Echte verontwaardiging over het weg voeren van gewone medeburgers uit huizen waar ze soms al generaties lang hebben gewoond klinkt er niet. Dat was waarschijnlijk wel anders geweest als er in de grote kennissenkring van de fami lie Miedema ook joden waren geweest. To reageert anders op de deportatie van de Sneker joden. Een voorbeeldje: ergens in haar schriften heeft ze een advertentietje geplakt. Een een kolommertje dat melding maakt van een winkelpand dat te huur is. Niets bijzonders toch? Maar het bijschrift van To is in z'n beknoptheid veelzeggend: Hier woonde een joods gezin...' Zonder dit bijschrift zou het een nietszeggende adver tentie zijn geweest, To's toelichting ont hult de tragedie die er achter schuil gaat. De tiener To geeft hier blijk van een die per inzicht in de grootste misdaad van de twintigste eeuw dan de volwassen vader die vast blijkt te zitten in z'n stereotype opvattingen maar, zoals hij zelf schrijft, een troost is er, alleen stond ik niet. De houding van al die Miedema's uit de periode 40-45 is een treffende illustra tie van de uitspraak van Edmund Burke (17291797) All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing. Wat hebben we gelachen In beide dagboeken wisselen ernst en luim elkaar geregeld af. Want in benarde tijden floreert de humor. Zowel Miedema als To vermelden een hele reeks van oorlogsgrap- pen.

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 27