28 De Nieuwestad rond 1950 met geheel rechts de groentewinkel van de ouders van Joop de Jong Collectie Joop de Jong Laten we veronderstellen dat het warm, broeierig en windstil weer is. Bij het uit gaan van de school staan alle ramen, lui ken en deuren van de kaasfabriek van Grondsma tegenover de school open en dat ruikt niet fijn. Dat was ook in de klas al te merken. Gauw doorlopen naar het pleintje achter het gerechtshof. Daar voetballen al een paar jongens met een bal van een met touw omwikkelde prop papier. Zelf doe ik er nooit aan mee. Een bal op de plaats waar ik woon, ben je zo kwijt in de gracht en daardoor kan ik er niets van. Verder maar weer, het Ruiterskwartier oversteken en de interessante Ipe Brou- werssteeg in. Vanmorgen vroeg was ik ook al eens het oude mannenhuis gepasseerd en hoorde door de openstaande klapramen van de overigens door matglas geblindeer de ramen het gerochel en gehoest van al die oude mannen. Dat klonk hol, heel ake lig. Verder op de dag is het stil. Na het passeren van het tehuis een vleugje alco hol van Boomsma, gevolgd door de zware aromatische gesausde tabaksgeur van de fabriek van Taconis. De werklui zitten weer plat op de grond hun broodje te eten, hun benen dwars over de steeg. Een elfje als Baukje toen ongetwijfeld was, durfde over die benen te springen, ik niet. Voor zichtig stappen dus. Aan de uiterst smalle monding van de steeg aan de kant van de Nieuwestad met de zwart geteerde zij muren, is de lucht verpest door een door dringende urinestank en andere uitschei- De Doelestraat rond 1956, kort nadat het hoekpand Het Hemeltje was afgebroken. Verderop aan de linkerkant van de straat, naast het pand op de hoek van de Grote Kerkstraat, de levertraanfabriek van Draisma van Valkenburg dingsproducten van mens en dier. Op de Nieuwestad gekomen is de lucht niet veel beter. De rottingslucht van de gracht, een open riool, strijdt met de stank van dode vis. Samen met Gerard Holwerda bekogel ik vaak de zwarte brokken grachtbodem die bij warm weer door gasvormig boven komen drijven. Wanneer je die brokken treft door bijvoorbeeld een steentje dan verliezen ze gas en zinken weer in het groene grachtwater naar de diepte. Een leuk spelletje voor de jeugd. Dit keer ga ik gewoon naar huis om een boterhammetje te eten. Stad van geuren Leeuwarden was vroeger geen geurloze stad zoals mag blijken uit mijn verhaal. De geur van graan en meel is al eerder ter sprake geweest in dit blad, maar er waren nog meer overheersende geuren in de stad, zoals de opwekkende lucht van stoom en kolen van de locomotieven en de vele stoomschepen, de geuren van de vee markt, de gasfabriek, de hoefsmeden, de touw- en verfwinkels, enzovoort. En laten we niet vergeten de bij noordenwind alles overheersende lucht van de cichoreifa- briek aan de Dokkumer Ee. Dit alles en nog veel meer kwam bij mij boven bij het lezen van het artikel van Baukje Onder water-Brandt. De westzijde van de Ipe Brouwerssteeg rond 1935, met geheel rechts het oude mannenhuis (Stadsverzorgingstehuis)

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 30