Brievenbus/mailbox32 Leovtt^ FR1ESLANDS STRIJD TEGEN HET WATER 32 De redactie van Leovardia reserveert graag ruimte voor brieven van lezers. Zij behoudt zich wel het recht voor brieven in te korten. Ons adres: Grote Kerkstraat 29, 8911 DZ Leeuwarden of e-mail: historischcentrum@leeuwarden.nl Elfstedentocht per boot Op pagina 24 van Leovardia nummer 18 staat, dat op 12 juli 1971 voor de eerste maal de elfstedentocht te water werd georganiseerd. Dat was waarschijnlijk de eerste door de VW georganiseerde tocht. Familie van mij heeft in de week van 25 tot en met 30 juli 1955 met een Staverse jol al aan een elfstedentocht deel geno men, maar door wie die toen is georga niseerd is mij niet bekend. Mogelijk zijn tussen 1955 en 1971 meerdere elfsteden tochten te water gehouden. M. Das, Leeuwarden tot 1984 was de heer G.F. Kooijman direc teur van de Friese VW. Volgens mij is er eind jaren zestig een splitsing geweest tus sen stad en provincie. De heer Soepboer had de stads VW in de Prins Hendrikstraat en de provinciale VW verhuisde naar het sta tionsgebouw nu Avérotoren). W. Postma-Drijfhout, Leeuwarden DOOR P. O. BINS G.F. Kooyman, 1969 Vereniging Vreemdelingen Verkeer In het laatste nummer van Leovardia is een artikel opgenomen over de VW. Er ontbreken nogal wat gegevens. Van 1966 omslag Frieslands strijd tegen het water Op zoek naar Pieter Grades Bins Het novembernummer van Leovardia, dat er overigens fantastisch uitziet, trok in het bijzonder mijn aandacht door het artikel van Sem Soepboer over de VW. Ik heb een vraag die wellicht in uw rubriek Brie venbus thuishoort: Sinds 1992 verzamel ik biografische gegevens van Nederlanders die geschreven hebben over Nederland als waterland. Dit bestand wordt thans uitge werkt door Nieuw Land Erfgoedcentrum te Lelystad en zal volgend jaar op internet afzoekbaar zijn. Van de 700 beschreven personen zijn er slechts enkele waarvan ik onvoldoende gegevens heb, met name van de volgende: Pieter Grades Bins werd geboren in 1914. Hij publiceerde in de periode 1949-1989, waaronder een popu lair maar zeer wetenswaardig boekje over de Friese waterstaatsgeschiedenis: Fries lands strijd tegen het water (1949). Wat ik verder van deze verdienstelijke schrijver weet is, dat hij destijds (1949) directeur van de Provinciale Friese VW was en in 1960 in Den Haag woonde. Ondanks verschillende pogingen is het me tot heden niet gelukt contact met hem of één van zijn nazaten of kennissen te krijgen. Misschien is er onder de lezers van Leovardia iemand die mij verder kan helpen! Joop van der Tuin Pr. Christinastraat 58 8331GB Steenwijk tel. 0521-515816 e-mail: aquaterm@uwnet.nl Verwisselen tonnen Mozartstraat Onlangs kreeg ik (oud geboren/getogen Leeuwarder) het blad Leovardia, uitgave 18 in handen. Ik heb van het bestaan van dit blad nooit geweten en heb heden tevens aan uw ledenadministratie door gegeven een abonnement te willen. Op pagina 32 van genoemd nummer is een foto geplaatst met het onderschrift 'het verwisselen van tonnen in de Mozartstraat in 1962'. Als geboren Leeuwarder kan ik u verzekeren dat dit niet juist is. Ten eerste zijn de huizen op de foto geen huizen in de Mozartstraat en ten tweede waren er in dat jaar (en vele jaren daarvoor) geen tontoiletten in die straat te vinden. Aan de tuinhekjes te zien zou het geweest kunnen zijn in de Kievit- of Eksterstraat, of een straat in de omgeving van de Cambuurwijk. la»;

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 34