La» it 6 Friesland 1. Kampioenselftal seizoen 1956/57. Achter v.l.n.r.: Piet Tromp (leider), Piet Tilstra, Piet Planting, Klaas Stoffels, Siep Boorsma, Geert Bontekoe (grensrechter), Rinze Dam, Appie Veldkamp, Hennie Stelwagen (trainer); voor: Chris Zwart, Joop Ferwerda, Henk Pieters, Piet de Rijke, Cor Bruinsma Collectie LW Friesland oneler moest. Het ging op zoek naar een betaalde trainer: het werd zelfs een bui tenlandse. De Belg Lüschen werd in 1927 aangetrokken. Zijn weekloon bedroeg het voor die tijd formidabele bedrag van der tig gulden per week. Een bedrag dat gro tendeels door een 'suikeroom' werd opge bracht. De eerste vorm van sponsoring? Daarnaast had de trainer nog diverse eisen. Tijdens competitiewedstrijden wilde hij alleen spelers en trainer in de kleedbox en de elftalcommissie mocht geen opmer kingen meer maken tegen spelers. Een heikel punt, omdat enkele commissiele den geen afstand van dit recht wensten te doen. Voorts mochten de spelers niet roken en geen alcohol drinken. En de ver eniging moest de wedstrijdkleding was sen. Er werd een compromis gevonden en Lüschen zou enkele jaren trainer zijn. In de jaren dertig speelde de club regel matig wedstrijden in de provincie om het voetbal te promoten. Deze zogenaamde tourploeg (soms het eerste elftal, soms een combinatie van het eerste en tweede elf tal) verscheen onder andere in Joure, Gor- redijk, Drachten, Harlingen en Bolsward in het veld om tegen plaatselijke teams te spelen. De top Na de degradatie naar de 2e klas van de NVB in 1937 was er in het seizoen 1945/46 weer een kampioenschap te vie ren. Promotie naar de le klas lukte niet. In het seizoen 1947/48 een zelfde situatie en nu lukte het wel te promoveren. In de promotiewedstrijden werd gewonnen van Veendam en Zwartemeer. Het team ken de in die jaren een aantal goede spelers, zoals Klaas Stoffels, Frans Kingma en topscorer aller tijden Henk Pieters. Twee jaar duurde het verblijf in de le klas, waarna langdurig in de 2e klas (en twee jaren in de 3e klas) werd gespeeld. Pas 25 jaar later zou Friesland weer de top van het amateurvoetbal bereiken. In het sei zoen 1975/76 begon de successtory. Onder leiding van trainer Gerard Lippold werd de ploeg kampioen van de 2e klas, het jaar daarop kampioen van de le klas met promotie naar de hoofdklasse. Maar met dezelfde snelheid zou de club weer afda len naar de 2e klas. In haar jubileumjaar speelde de LW Friesland met redelijk succes in de 4e klasse. Het behalen van de derde periode gaf recht op deelname aan de promotiewedstrijden. In deze nacompetitie met 3 ploegen bleek de W Warga de sterkste. Ter gelegenheid van het 30 jarig-bestaan liet het bestuur een montagefoto maken van de eerste elftalspelers en trainer op de Mercuriusfontein. De beelden van de goden en godinnen van de fontein wer den vervangen door de 'eigen godenzonen'. Van boven naar beneden (v.l.n.r.) Lieuwe Zeilinga, Tinus Eerligh, Sies Zijlstra, Bram van der Ploeg, Lutzen Scheepstra, Jaap Stroosma, Bonne Castelein, Empie ter Heeg- de, Wieger Kaspersma, J. Lüschen (trainer), Hennie Stelwagen, Anne Torenga Collectie LW Friesland Na veertig jaren rust aan het accom modatie-front, moest Friesland afscheid nemen van de Borniavelden. De gemeente plande rond 1960 een nieuw ziekenhuis (Triotel) op het sportcomplex. Friesland moest verhuizen en via de velden op het Bisschopsrak bij Schenkenschans even buiten Leeuwarden, kwam de club in het seizoen 1966/67 terecht op het sportpark Nijlan. Daar speelt de club nog steeds. Eerst samen met Leeuwarder Zwaluwen in 'De Kuip'. Sinds 1973 op de velden langs het Stephensonviaduct. De keus voor het zelfstandig bespelen van een eigen veld was mede het gevolg van het kunnen bou wen van een eigen clubhuis. In december 1973 werd de met eigen krachten gebouw de kantine Toeter 73 in gebruik genomen.

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 8