5 Het huwelijk is nog niet gesloten, maar de band voor het leven gesmeed. Tony en Mientje in 1945 Collectie Antonia Talamini vanuit karren die hij zelf had getimmerd en waarvan er uiteindelijk vijf door de Leeuwarder wijken reden. Wolkenkrabber Het was aan zijn karretje dat de net zeventienjarige Wilhelmina Gutman het ijsje in haar hand liet smelten bij de aan blik van die donkere man die zo grappig Nederlands sprak. Op dat ogenblik was zij verkocht. De 14 jaar oudere Annibale werd Tony en besloot Leeuwarden niet meer te verlaten. Hij wilde met 'Mientje' een gezin stichten en de toekomst zeker stellen door zijn kennis van de ijsberei- ding en de inzet van zijn werkkracht. Hij werkte harder en vooral langer dan de arbowetten van nu zouden toestaan en slaagde erin door sober te leven, toch te sparen. Hij wilde de ambulante verkoop op straat ombuigen naar een vast verkoop punt. Toen hij in de markt was voor een groter pand, werd er vanuit de bank terughoudend gereageerd. Zijn (zekere) welstand was onverwacht. Het pand waar de Hema nu is gevestigd was te duur, maar voor ƒ13.000 werd hij in het begin van de jaren vijftig eigenaar en bewoner van dat wonderlijke uit het lood hangende pakhuis aan de Nieuweburen 137, de Leeuwarder 'wolkenkrabber'. Daar vestig de hij zijn naam door de kwaliteit van zijn ijs dat 'anders' smaakte en dat steeds meer Leeuwarders gingen waarderen. Hij nam alle verdiepingen van de betonnen kolos in gebruik en maakte de 2e verdie ping bewoonbaar voor zijn gezin. Een gezin dat uiteindelijk uit acht kinderen zou bestaan. De begane grond werd later uitgebreid met de tearoom en uiteindelijk in de jaren tachtig met het hoekpand van Van der Veen. Het is een van de weinige overgebleven oorspronkelijke horeca- ondernemingen in de stad, want wie kent nog de versnaperingen van vroeger bij de Samba, Buis, Johan Peek, 't Feste Doel en Bellevue? Bijnamen Dochter Thea Schaafsma-Talamini, haar dochter Sarina en een schoonzoon hebben de zaak voortgezet toen de grondlegger stopte in 1981. Italiaans ijs wordt nog op verschillende plaatsen in Nederland ver vaardigd en er bestaan nog acht zaken die de naam Talamini voeren. Al die Talami- ni's zijn verwant, (bijna) allen komen uit Vodo di Cadore, maar zijn geen directe familie. Ter onderscheiding voert men een bijnaam achter de familienaam. Zo is de Leeuwarder tak Talamini-Macio, enkele andere zijn Talamini-Brugo en Talamini- Morghin. In het dorp Vodo di Cadore, waar de naam Talamini algemener is dan die van Cupido op Terschelling, houdt men op deze wijze de groepen uit elkaar. Veel kinderen van ijsmakers in Neder land (3e generatie) stappen niet meer in de voetsporen van hun ouders. Uit erva ring kennen ze de werkdruk en de invloed daarvan op het gezinsleven. Als u echter eens een bezoek aan Sjanghai brengt, nodigt Ven-Ice in het Luwan district 22 (New Horizons) u uit een ijsje te nuttigen uit de rijke traditie van de Talamini's. Want, zo laat de uitbater u weten, de Ita liaanse gelato is het ijs van de aristocra tie. Het wordt ambachtelijk gemaakt van pure en zuivere grondstoffen, zoals verse melk en vers fruit en bevat geen conser veermiddelen of kunstmatige bijproduc ten. Italiaans ijs wordt tegenwoordig warm bereid - con pastorizzazione - en iedere ijsmaker laat zich leiden door eigen ervaring of filosofie. Het is vooral belang rijk te letten op de structuur, zoals Mario Talamini-Brugo uit Rijswijk mij verzeker de: 'ik hoef het niet te proeven om te zien of het goed is, ik kan het zien aan de structuur'. Zo zal het ook zijn met het ijs van 'La Venezia' in Leeuwarden. Het gezin Talamini-Gutman was een woonwerkgemeenschap. Het dagelijks leven draaide om de ijsbereiding en voor al om de verkoop. Iedereen diende daar zijn aandeel in te leveren. Dat ging, zoals in zovele middenstandsgezinnen, als van zelf. Zoals de uitdrukking is: 'je wist niet beter'. Inburgeren (als dat woord al bestond) in de Leeuwarder gemeenschap ging moeizaam in die eerste jaren. Tony zorgde ook voor zijn familieleden in Vodo. Veel bezoeken in de wintermaanden en Leova.'c^tA.lt

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 7