Gerard Radijs, notaris, vroedman en burgemeester Lc ovarii*» 22 George Schepperle Gerryt Sickes Radijs werd in Leeuwarden geboren in 1665 als derde kind van Sic- ke Gerryts Radijs en Eelckien Lieuwes Itsma. Zijn ouders hebben boven hun stand geleefd. Zijn vader was notaris publicus, advocaat voor het Hof van Friesland en van 1657 tot zijn overlijden op 24 juli 1679 substituut procureur-generaal van het zelfde hof. Maar de weelde is hem naar het hoofd gestegen. Ondanks dat werd Ge rard Radijs uiteindelijk een man in bonus. Op 20 april 1670 kochten Sicke en Eelckien voor 2400 gulden een huis aan de Turf markt 'waar de Witte Pauw uithangt', tegenover het Landschapshuis. Dat het huis luxueus was ingericht, blijkt uit de boedelbeschrijving, die na hun beider over lijden werd gemaakt. Opvallend is de grote verzameling schilderijen, waaronder een konterfeitsel van Geriyt Gerryts Radijs, de vader van Sicke, en het grote aantal boeken. De 'seeckere heerlijcke sware en welge bouwde huysinge aan de westkant van de Turffmerck' bracht in 1681 1806 gulden en 21 stuiver op. De grote 'brave en wel ter neringhe staende huysinge op de hoeck van de Nieuwe Buyrster Piep aen de suydcant alwaer de Toorn van Groningen uithangt' 1350 gulden en 14 stuiver. Dat het echtpaar op te grote voet had geleefd blijkt wel uit het gegeven, dat er na de verkoop van de beide huizen en de inven taris toch nog een schuldenlast van 4500 gulden over bleef. Getuige van 'vuyle expressien' Ondanks deze ellende in zijn jonge leven blijkt Gerard Radijs, zoals hij voortaan heet, op zijn negentiende jaar procureur postulant te zijn. Hij getuigt dan dat een andere procureur postulant, Michiel van Jever, 'beschoncken wesende, sonder rede nen de eerste clercq deser stede, Lucas van Greven, op den raedthuise heeft uit gescholden voor een narre esel, schroors jonge, schorck en meer andre injureuese woorden'; ook heeft hij Van Greven bij de rechterarm gepakt en door elkaar geschud. Vier jaar later getuigt hij jegens de notaris Meynardus Schoonhoven dat hij 'seer beschoncke tegens diverse practi- cijns en suppoosten van dese gerechte veel smadige reden gevoert heeft'. Zelfs heeft Schoonhoven een turf naar een der practicijns gesmeten en die raakte de pro cureur Ritsma aan zijn knie en toen dat nog niet genoeg was, pakte hij de turf opnieuw om daarmee een ander te raken, maar de turf miste zijn doel. Enige weken later heeft Michiel van Jever zich weer misdragen en Gerard Radijs getuigt dat nu wachtmeester Geringa het mikpunt was. Deze werd uitgescholden voor 'banc- que-rottier', één die zijn eigen goed met dobbelen had doorgebracht en dat van een ander mede dacht te doen, 'gebruickende herde, vuyle en bittere expressien'. ■v In 1670 kochten Sicke en Eelckien Radijs het huis 'alwaer de Witte Pauw uithangt'aan de Turf markt tegenover het Landschapshuis. Hier geheel rechts het Landschapshuis met links daar van de Kanselarij. Het Landschapshuis werd in 1849 afgebroken. De poort kreeg rond 1960 weer een plaats als toegang tot de tuin van Martenastate in Cornjum Tekening door W. Alberda

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 24