Lc ovarii*» 8 ten: Koosje van Keulen is in 1940 geboren in Amsterdam. Van Keulen neemt als uitgangspunt Beatrix te schilderen als krachtige vrouw, vastberaden met de blik op de toekomst. Ze heeft daarbij wel rekening te houden met de andere plaats die het schilderij krijgt: in de raadszaal is geen plaats meer. De keus valt op de Nieuwe Zaal. De lichtval is daar echter geheel anders dan in de raadszaal en de plaats, de schoor steen boven de haard, vereist een andere maat: het schilderij wordt kleiner dan de portretten in de raadszaal. Tot tweemaal toe is een proefophanging nodig. Op 28 september 1982 is de aanbieding aan de gemeente en in de verslagen daar van is sprake van een 'uitbundige ont hulling'. Hare majesteit krijgt er van het gasthuisbestuur een foto van opgestuurd. Het laatste portret uit de reeks wordt niet gemaakt vanwege een troonswisse ling maar omdat Beatrix in 2005 haar 25- jarig jubileum viert. In dat jaar is tevens de grondige restauratie en verbouwing van het Leeuwarder stadhuis voltooid. Daarbij is een nieuwe raadszaal in de voormalige hoofdwacht gerealiseerd. Het jubileum-portret zou daar prima op zijn plaats zijn. Het gasthuisbestuur geeft de opdracht aan de in 1952 in Leeuwarden geboren Douwe Elias, een veelzijdig schil der en geprezen om zijn portretten. Elias krijgt de unieke gelegenheid de koningin privé te ontmoeten. Op 8 november 2005 bezoekt hij Huis ten Bosch om foto's en schetsen te maken. Hij heeft zelfs een stem in de door de majesteit te dragen kleding. In tegenstelling tot eerdere schilders werkt Elias snel. Het buitengewoon goed getroffen portret wordt op 21 december 2005 door gasthuisvoorzitter Roel Caze- mier aan de gemeente, in de persoon van burgemeester Geert Dales, overgedragen. Koningin Beatrix geschilderd door Douwe Elias Foto: Fotobureau het Hoge Noorden

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 10