Vier Leeuwarder sporters bij de Olympische Spelen 27 Paul Bron Nog een paar maanden en de Olympische spelen gaan van start. Een viertal Leeu warder sporters nam ooit deel aan deze spelen. Welke successen gingen daaraan vooraf, welke inspanningen moesten worden verricht, welke offers gebracht en met welk resultaat? Leeuwarden heeft veel grote sporters voortgebracht. Nederlandse, Europese en wereldkampioenen. Maar het hoogste doel voor elke sporter is deelname aan de Olympische Spelen. Vier Leeuwarders zijn uitverkoren geweest om ons land daar te vertegenwoordigen: zwemmer Jitze van der Veen en schaatser Jan Cha- risius in 1952, zwemster Sieta Posthumus in 1960 en hardloopster Elly van Hulst in 1984 en 1988. Alle vier kregen ze niet wat ze er van verwachtten, maar dat hoort bij de sport; niet iedereen kan winnen. Toch kunnen we met trots terugkijken op hun prestaties. Het is niet denkbeeldig dat de Leeu warder vertegenwoordiging op de Spelen groter was geweest, wanneer er in 1956 niet besloten was om de zomerspelen in Melbourne te boycotten vanwege de Rus sische inval in Hongarije. Met name op het gebied van de zwemsport was deel name van Jaap de Jong zeer voor de hand liggend. Hij zwom in juli 1955 nog een Nederlands record in Parijs op de 4x50 meter met Herman Willemse, Wim de Vreng en Theo Hoogveld. De winterspelen van 1952: Jan Charisius Het moet rond de jaren vijftig zijn geweest dat ik Jan (Willem Peter) Charisius als sportman voor het eerst in actie zag. Dat was in de Ronde van Leeuwarden, die gereden werd rond het Wilhelminaplein. Meer dan halverwege de strijd lag hij bij na een halve ronde voor, maar door vaak en langdurig omkijken werd hij tot mijn grote teleurstelling gepasseerd. Wilde je in die tijd een sporter volgen dan moest je naar de wedstrijden, want de televisie stond nog in de kinderschoenen. Dat was de reden dat mijn aanschouwen van de sporter Charisius verder beperkt bleef tot de laatste meters van de Elfste dentocht in 1954. Charisius is het bekendst geworden in de schaatswereld, aanvankelijk als top sporter, later als bestuurder en scheids rechter, maar hij was dus ook een ver dienstelijk wielrenner. Een week nadat hij zijn eerste racefiets had gekocht werd hij derde in de Elfstedentocht op de fiets. Een tijd lang, van 1948 tot 1955, was hij de beste van Friesland. Hij was vier keer Fries kampioen op de weg en zelfs een keer op de hometrainer. Het rechtlijnige en de koppigheid die hem later als bestuurder zo kenmerkte, zat er toen al in. Tijdens de ronde van Zwolle werd hij het trottoir opgeduwd door een tegenstander. 'Dat hat er witten. Ik haw him wer ynhelle en mei it fyts- pompke foar de harsens slein.' Het schaatsen leerde Jan op de slootjes, de Bonkefeart en de Dokkumer Ee vlak bij zijn ouderlijk huis in Snakkerburen, waar hij op 30 september 1926 geboren werd. 'Toen ik een jaar of zes was kreeg ik van mijn vader een paar schaatsen. Mijn moe der zette mij op het slootje naast het huis. De volgende dag won ik de eerste prijs bij het schoolschaatsen.' Later werd hij lid van de ijsclub Tjallinga in Huizum. Het is opmerkelijk dat hij me vooral bij staat als bestuurder, terwijl hij toch bijna de Elfstedentocht van 1954 won en door deze tocht onsterfelijk was geworden. Hij zat in de eerste groep schaatsers die de Prinsentuin bereikte, waar ik als dertien jarige aan de kant stond te juichen. Hij was de beste sprinter in de groep en dus kansrijk. Het liep evenwel anders. Bij de Noorderbrug moest gekluund worden en Charisius struikelde over een strohalm en eenmaal weer opgekrabbeld eindigde hij als derde achter Jeen van der Berg en Aad de Koning. Ook in 1947 was hij van de partij, maar werd bewusteloos op het ijs gevonden, nadat hij lange tijd deel had uitgemaakt van de kopgroep. Plat op 'e smoel In 1950 was Charisius lid geworden van de kernploeg en hij werd in 1951 derde op het Nederlands Kampioenschap Allround achter de legendarische Kees Broekman en Gerard Maarse. Op grond van deze prestatie werd hij geselecteerd voor de Olympische Winterspelen van 1952 in Oslo, waar overigens voor het eerst de Olympische vlam bij de winterspelen werd ontstoken en wel door Eigil Nansen, Jan Willem Peter Charisius (1926-2008) als official Foto Leeuwarder Courant \dCOVOLv}i^L,Ê

Leovardia, 2000-2018 | 2012 | | pagina 29