\dC0VOLv}i^L,Ê 31 dat totaal onbekende mensen haar toen getoond hebben. Er waren veel brieven en die hebben haar enorm geholpen. Ook de prima sfeer onder de betrokken zwem sters was geweldig. Ze probeerden alle maal om haar op te peppen; niemand was boos. Het bezoek van koningin Juliana werd door haar ook erg gewaardeerd: 'Ik heb nog met de koningin gesproken en ze heeft echt haar best gedaan om me een hart onder de riem te steken.' Teleurgesteld keert ze naar Nederland terug waar, zo zegt ze, haar huisarts een verwaarloosde hersenschudding consta teert en haar adviseert minstens zes we ken het bed te houden. Afleiding biedt de radio, waarop ze een liedje hoort van The Emeralds. Ze reageert enthousiast naar de leden van de groep, de broers Victor (Vic) en Ferry Kaihatu. De laatste zal enkele jaren later haar echtgenoot worden. Een half jaar later kondigt ze haar afscheid van de zwemsport aan. In 1983 werd ze in haar woonplaats Ede frontaal en zijdelings aangereden door twee auto's waardoor ze tien maanden moest revalideren. Het kwam niet meer goed en dat betekent dat zij zich nu moet voortbewegen in een rolstoel. De zomerspelen van 1984 en 1988: Elly van Hulst Elly van Hulst is niet geboren in Leeuwar den, maar in Culemborg. Als kind ging zij in Maastricht aanvankelijk op jazzballet, maar met haar lange lijf bleek dat geen groot succes. Toen ze elf was, ging ze net als haar oudere broer op atletiek en dat bleek haar veel beter te liggen. Toen ze op de middelbare school zat, verhuisde het gezin Van Hulst van Maastricht naar de Leeuwarder wijk Westeinde. Bij atletiekvereniging Lionitas werd al snel haar looptalent ontdekt door haar trainer Theo Kersten. Samen begonnen ze te werken aan een meerjarenplanning naar succes en daarmee werd haar sport- carrière serieus. Ze kreeg overigens een bijzondere band met Kersten; hij werd la ter haar levensgezel. De topsportcarrière van Van Hulst zou bijna twintig jaar gaan duren en in die periode werd ze, naast veelvoudig nationaal kampioene, drie keer Europees kampioene (1988, 1989, 1990) en twee keer wereldkampioene (1985 en 1989). Op de 3000 meter indoor was ze twaalf jaar lang wereldrecordhoudster en met haar tijd van 8.33,82 staat ze nog altijd hoog op de wereldranglijst. Favorietenrol werd fataal In 1984 debuteerde Elly van Hulst op de Olympische Spelen, waar ze achtste werd op de 1500 meter. Pas daarna kwamen haar grote successen. Vooral eind jaren tachtig toonde ze aan dat ze bij de abso lute wereldtop hoorde. In 1988 vertrok ze dan ook als favorie te voor het goud naar de Olympische Spelen van Seoul. Vier weken eerder had ze tijdens het atletiekgala in Zürich de Amerikaanse Mary Decker verslagen op de 3000 meter. In De Volkskrant van 10 maart 2001, waaruit in dit gedeelte wordt geciteerd: 'Plotseling kwam iedereen er in Nederland achter hoe goed ik wel niet was. De druk van de favorietenrol werd mij echter fataal.' Ze werd in de weken voor de Spelen een bekende Nederlander. 'Ik had wel tien interviews per dag. Als ik brood ging halen was ik normaal slechts even de deur uit, nu werd ik voortdurend aangehouden.' De series kwam ze in Zuid-Korea goed door. 'Maar toen de voorronden voorbij waren realiseerde ik me dat ik goud kon halen en dat legde een enorme druk op m'n schouders. In de finale verkrampte ik al na drie meter.' Trainer Theo Kersten zag het machteloos aan; hij stond voor de race te kijken naar haar warming-up en zag meteen dat het niet goed ging. Ze deed dingen die ze normaal nooit deed. Uiteindelijk eindigde ze als negende op deze 3000 meter, terwijl ze op de 1500 meter elfde werd. Het was haar laatste Olympische optreden, terwijl haar sportieve plannen eigenlijk tot en met de Spelen van het jaar 2000 doorliepen. Van dat voornemen kwam niks terecht, zoals het ook nooit tot die ene marathon in haar latere woon plaats Rotterdam is gekomen. 'Ik had graag bewezen dat ik zonder lange duurlopen een marathon had kunnen uitlopen.' Na Seoul waren er nog voldoende suc cessen, in 1989 werd ze als wereldkampi oene sportvrouw van het jaar, maar in het Olympisch jaar 1992 ging het echt mis. Ze liep in februari de indoorwedstrijd in Sindelfingen. Als wereldrecordhoudster was ze een geziene gast. Ze ging inlopen, maar kwam terug omdat ze zich niet goed voelde. Ze wilde het publiek echter niet teleurstellen, is gaan lopen en finishte als laatste. Ze vloog de volgende dag naar Los Ange les, waar ze in het ziekenhuis belandde. Haar immuunsysteem was door een post- viraal syndroom gesloopt. Er kwamen problemen met de nieren en ze kreeg last van inspanningsastma, wat het einde van haar carrière versnelde. Daardoor kwam een eind aan een tijdperk, waarin ze als Nederlandse atleet Europese en mondiale successen vierde. Elly van Hulst heeft zich inmiddels uit Nederland teruggetrokken en woont al jaren in Portugal, waar ze met haar man een goedlopende makelaardij heeft in de Algarve. 'Individuele atleten weten de weg naar dit gebied wel te vinden, ik zorg voor appartementen en trainingsfa ciliteiten. Dat doe ik ook voor de Duitse, Canadese en Britse bonden.' Elly van Hulst in actie op de atletiekbaan Foto Leeuwarder Courant

Leovardia, 2000-2018 | 2012 | | pagina 33