Liwwadders, waar is dit? Liwwadders, waar is dit LcOVölC^J 38 Leovardia zet een traditie van 't Kleine Krantsje voort. Jarenlang vroeg Fenno Schoustra zijn lezers 'Leewadders, waar is dit?' Wij stellen u dezelfde vraag bij de foto van Jacob van Essen. Lopend op de stille kant van de Nieuwestad in de richting van het beeld van Vondeling, zie je het antwoord op de fotovraag van het januarinummer. De foto toont de top van de gevel van Nieuwestad 41, beter bekend als het Luxehuis. Het pand is gebouwd in jaren zeventig van de achttiende eeuw, aanvankelijk als woonhuis met twee bouwlagen met daar boven een over dwars geplaatste kap met een schoorsteen op elke hoek. De redactie kan het niet beter verwoorden dan inzender van de oplossing Joop de Jong uit Zevenaar deed: 'De foto in de prijsvraag herkende ik onmiddellijk als onderdeel van 'de verhoogde kroonlijst met fraaie belijstingen en vier rococo-consoles omvat een rondgesloten zoldervenster dat als een kapel uitsteekt; een oplossing die het mid den houdt tussen attiek en mezzanine', zoals drs G.P. Karstkarel in Leeuwarden 700 jaar bouwen zo mooi beschrijft. Het is het zoldervenster van Nieuwestad 41. De bijgesloten foto, gemaakt in het begin van de jaren dertig toont behalve nummer 41, Nieuwestad 39, met de hals gevel en daarop een echte kuif, waar mijn ouders in de jaren dertig en veertig een groentewinkel hadden, zoals is te zien aan het opschrift boven de winkel. Links op de foto is nog net een glimp van de voormalige apotheek van broer en zussen Uffelie zichtbaar. Op nummer 41 woonde Willem van Wieren met vrouw, dochter en zoon naast ons en had daar een kunst- en antiekhandel. Willem van Wieren is eind jaren dertig verhuisd en heeft opnieuw een boekenwinkel geopend in de nog steeds fraai ogende, toen nog gloednieuwe zuid zijde van de Peperstraat. Het pand aan de Nieuwestad werd toen overgenomen door Gerrit Steenbergen en zijn vrouw, die er het Luxehuis in ves tigden en de winkelverdieping geheel moderniseerden. Tijdens deze werkzaam heden verkochten zij hun luxe waren in het tijdelijk leegstaande pand van Gerzon, waar later de Hema kwam.' Voor Cees Attema uit Tessenderlo (Bel gië) was de fotovraag niet moeilijk: 'Dit is het venster met fraaie rococo details, dat deel uit maakt van de eveneens fraaie kroonlijst van het pand aan de Nieuwestad Noordzijde, waar Erik Steenbergen lange tijd was gevestigd. Daar ik weet dat de nummering van de panden oploopt rich ting Nieuwe Pijp en Lange Pijp en dat Van den Akker gevestigd was op nummer 39, moet het bewuste pand nummer 41 zijn. Ik woonde van 1983 tot 1993 op Nieuwestad 125, recht tegenover de Waag. Al die tijd wandelde ik 's ochtends en 's avonds met mijn blonde chien de brie (hond) meestal richting Prinsentuin. Net voor het inlopen van de Kleine Kerkstraat heb ik dus pak weg 5000 keer mijn bewonderende blik gericht op dat stukje straatwand. Wel jammer dat de begane grond niet het aankijken waard is...' Jes Wassenaar schreef: 'Ik dacht eerst 'dit wudt un makje', maar dan mutte je toch nog even nadenke want der binne toch wel wat meer dan één fan dizze rondsloa- ten kajuuten inne binnenstad. Denk alleen maar an befobbeld ut froegere plisiebureau, nou Catshuis. In eerst instansie dacht ik an Naauw 12, ut pand rechs fanne Plan- Aanwijzing bij de nieuwe opgave: De verticale ribbels zijn blauw gekleurd teur. Maar at je der nou us kieken gaan siene je dat ut daar boven nogal wat fer- suuterd is en seker niet su mooi inne ferf as de kajuut fanne foto in Leovardia. Boven dien het die kajuut halverwege, op ut plek daar de attiek derop ansluut, twee fraai krulde hoekornamenten waarfan de linker optheden mist! Jammer hoor, gauw wat an doen. De kajuut oppe foto het die krul niet op die plek. De tweede keus was raak: ut betreft hier Nieuwestad 41, verbouwd inne rococoperiode en toen sal die fraaie elegante kajuut, bekroand met un mooie rocaille, der op kommen weze. Kompliment overeges aan de eigenaar over hoe mooi ut onderhouden is en inne ferf sit!' Door loting is de prijs gewonnen door Joop de Jong uit Zevenaar, waarmee van harte gefeliciteerd. Oplossingen voor 1 juni schriftelijk, onder vermelding van prijsvraag zenden naar Historisch Centrum Leeuwarden, Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden of per e-mail historischcentrum@leeuwarden.nl. Onder de goede inzendingen wordt een boekenbon van 15 verloot.

Leovardia, 2000-2018 | 2012 | | pagina 40