Leovo^uJ 24 brengen van de waterpolo spelregels, heb ik in het zwembad in Huizum, waar in het gunstige seizoen de training was, een onderlinge wedstrijd gefloten. Ik kreeg zware kritiek van de deelnemers in het water omdat ik ze te lang liet doorspelen. Ik moest beter mijn stopwatch bedienen. Schoonhoven, die toekeek, vond mijn ver richtingen goed. Maar nu over het zwembad in Hui- zum. In tegenstelling tot de oude Over dekte, waaraan ik nostalgische gevoe lens koester, vind ik het een daad van gerechtigheid dat het beroerd getim merde zwembad van Huizum spoorloos is verdwenen. De toegangswegen waren weliswaar heel fraai. Langs de Huizu- merlaan, over de wipbrug, langs de kerk en het fietspad langs de ijsbaan was het plezierig om te fietsen. Ook de route via de Badweg (vanouds Juffers Reedsje) was een genoegen, maar het zwembad zelf was een gore houten afknapper. Er ging niets uitnodigends uit van die steigers, battings en kleedhokjes. Overigens ook niet van de badmeester. Het water zag er altijd goor groenig/bruinig uit en was bovendien ook in de hete zomer ijskoud. Genoeg daar over! De enige prestatie die ik verder in die tijd heb geleverd is de twee kilometer zwemtocht vanuit de Harlinger haven naar de Stenen Man en, buiten het zwem men, de fietstocht over het ijs naar Ame land en ook nog de Elf Merentocht. Bij de luchtmacht Ik was als een kind zo blij na een oproep van de Luchtmacht dat ik in februari 1952 als leerling op de Kantoordienstschool in de Prins Hendrikkazerne in Nijmegen kon beginnen. Daarmee kwam een eind aan het ellendige thuiszitten. Ik had genoeg van Leeuwarden. Alles wat mij, behalve mijn ouders, aan Leeuwarden bond, wil de ik achterlaten en zo kwam er ook een eind aan mijn lidmaatschap van de LZO en mijn opleiding tot zwemonderwijzer, overigens wel met enige spijt omdat ik Schoonhoven met lege handen achterliet. In later tijd kwam ik wel weer graag en herhaaldelijk terug in Leeuwarden, al was het alleen maar om met de jongens van Holwerda te zeilen. Het zwemmen verloor langzaam voor mij zijn betekenis. Met de jaren heb ik een toenemend besef gekregen, dat Schoonhoven en de zwemsport direct en op afstand een grote, ook vormende invloed heeft gehad op ons, opgroeiende jeugd. Als je het heel nauw neemt dan was zijn invloed zelfs in Jakar ta merkbaar. Of de successen van Piet ten Thije als zwemmer zijn basis vindt in ons jongensclubje De Zwervers durf ik niet te beweren maar theoretisch zou hij ook, noem maar eens, boksen, speerwerpen of kogelstoten als zijn favoriete sport hebben kunnen kiezen, dus je weet maar nooit. Interieur van de Leeuwarder Overdekte Zweminrichting in de Jacob Catsstraat in de jaren '30

Leovardia, 2000-2018 | 2012 | | pagina 26