Op de Nieuweburen in de 'dertiger-jaren' LiC0Vac^t^i»2 6 Frederika en Johannes Faber Op 11 juli 1932 verhuisden wij van de semi-kelderwoning aan de Groeneweg (hoek Doelestraat, onder het Hemeltje) naar de riante woning aan de Nieuweburen 120 boven. Een geweldige verbetering voor onze negen-mans-huishouding. En daar zouden we tot 14 mei 1936 met genoegen wonen. Jacob (later werd het bakkerij Andela), woonde rechts onder ons. Platdak als uitkijktoren Vanaf ons platdak, aan de achterkant van onze bovenwoning, hadden we zelfs zicht op de bakkerij en konden we de bakkers bezig zien met het ovenklaar maken van de broodjes, maar ook bijzonder was onze herinnering aan het beschuit maken, want dat deden de bakkers toen nog in eigen beheer. De beschuiten werden eerst dubbeldik gebakken op beschuitplanken en daarna horizontaal doorgesneden. En naast de bakkerswinkel was de uitbouw (op de foto zichtbaar) van het huis van mevrouw Dwinger. En even verder aan de overkant was de toen nog enige 'wolken krabber' van Leeuwarden met onderin de ijssalon La Venezia. Maar om ons even verder te bepalen tot ons eigen buurtje, dus rechts op de foto: wij woonden boven het kaaspakhuis van de firma Winsemius (de donkere deuren). Een bijzonder contact hebben we toen gehad met de jongste van die familie, Bernhard. Hij werd eigenlijk als huis vriend beschouwd. Bovendien was hij sergeant bij de Vrijwillige Landstorm en dus wist hij wat discipline was. En die deskundigheid heeft hij toen bijvoorbeeld kunnen gebruiken om de benjamin van onze huishouding, Johannes, samen met diens tamboervriendje Willem Donker (van de rijwielhandel) in het kaaspakhuis het marcheren bij te brengen. Dat was wel noodzakelijk voor hun eerste optocht op Hemelvaartsdag in 1935 met het Jeugd- muziekkorps Klein Maar Dapper. Het hierboven genoemde grote platdak liep tot de tuin van Zalen Schaaf en wij konden soms even meegenieten van de Wij woonden daar temidden van slagers en joodse stadsgenoten. Met de synagoge in de nabije Sacramentsstraat was dit laatste natuurlijk niet zo vreemd. Links en rechts naast het tegenover ons gelegen gebouw Irene, met de familie Dusselaar, woonden de joodse families Vellema. De heer Vellema aan de rechterkant had een fietsenwinkel en zijn dochter Alie ging bij ons op school, toen nog in de gelukkige omstandigheid van een vreedzaam leven. En voor onze 'huisslager' Hart Zijlstra hoefden we nauwelijks de deur uit, want die had zijn winkel links onder ons, op de hoek met de Breedstraat. Dat wij aan die slager geweldige herinneringen hebben overgehouden is trouwens niet helemaal waar. Want zoals gebruikelijk kregen wij als boodschapper ook bij deze slager een plakje leverworst. Maar dat was bij Hart Zijlstra zo dun, dat je er dwars doorheen de 'roomsche toren' kon zien, weten wij ons nog te herinneren. En ook de bakker was dichtbij, want bakker Lamsma met zoon Prentbriefkaart van de Nieuweburen uit het begin van de jaren '40, met van rechts naar links achtereenvolgens het hoekpand Nieuweburen-Breedstraat (slagerij Zijlstra), het kaaspakhuis van Winsemius met daarboven de door de Fabers bewoonde bovenwoning, bakkerswinkel Lam- sma (met de ervoor geparkeerde bakkerskar) en het uit de rooilijn springende huis van mevrouw Dwinger

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 8