38 t Leovardia zet een traditie van't Kleine Krantsje voort. Jarenlang LilWWSflQGl'S» W3.3.1* IS dit? vroeg Fcnno Schoustra zijn lezers 'Leewaddera, waar is dit?' Wij stellen u dezelfde vraag bij de foto van Jacob van Essen. Liwwadders, waar is dit? Oplossingen voor 1 februari 2015, onder vermelding van prijsvraag, zenden naar Historisch Centrum Leeuwarden, Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden, of per e-mail aan historischcontrum@lecuwardon.nl Onder de goede inzendingen wordt een boekenbon van 15,- verloot. Blijkbaar betrof het deze keer een pittige zoektocht, want er kwamen slechts enkele goede inzendingen bij de redactie binnen. Piet Hemminga merkte terecht op, dat de foto de noordzijde van de Kosterij van de Grote Kerk weergeeft vanuit het ver bindingssteegje tussen Bredeplaats en Pot- tebakkersplaats. Hij krijgt de boekenbon thuis gestuurd. Ook Jelle Krol reageerde weer correct. 'Neffens my is de foto nommen fan de kant fan de Bredepleats yn Ljouwert nei de yngong fan de Kosterij by de Grutte- of Jakobiner Tsjerke ta. De foto lit in doar en in finster sjen yn de muorre oan de noardkant fan de yn 1977 troch arsjitekt Jaap Brugman restaurearre Kosterij, ien fan de aldste en nijsgjirrichste gebouwen fan Ljouwert, dêr't earder in part fan it yn 1245 stifle Dominikaner- of Jakobi ner kleaster yn sitten hat. Yn de Kosterij kinne noch hieltyd restanten, lykas aide ferwulften, bewündere wurde fan dat aide kleaster.' Ruim een eeuw eerder, vanaf maart 1842, restaureerde stadsarchitect Thomas Romein de Grote Kerk. De Leeuwarder Gemeenschap vermeldt dat de restaura ties van zijn hand ingrijpend waren, zodat er van de oude indeling weinig overbleef. Lange tijd taste men in het duister hoe de kerk er daarvoor van binnen uitzag. Maar halverwege de jaren '60 van de vorige eeuw schoot Vrouwe Fortuna te hulp. Op de zolder van de kosterij werd tussen de rommel een oude portefeuille gevonden. Daarin bleken zich ongeveer zestig plattegronden en ont werpen van Thomas Romein te bevinden die grotendeels betrekking hadden op de oude toestand van de Grote-, de Wester- en de Galileërkerk. L i OVOan) i

Leovardia, 2000-2018 | 2015 | | pagina 40