LeOVdLT^ LA.il Gemeenteschool 7, onderdeel van Kamp Arendstuin die er voor lag, verwijderd. Het was als in een gevangenis'. Het Bewarings- en Verblijfkamp Vliegveld Leeuwarden In juli 1945 werd er op het vliegveld het man nenkamp gebouwd; rondom de betonnen vloer van een geweldige 'Junkerhal' verrezen in een vierkant slaapzalen (met gestapelde kribben) en zit-eetzalen voor 750 man. Gelijk tijdig werd er ook hard gewerkt aan het op knappen van vrouwenkamp Erica. In de, gedurende de strenge winters nauwelijks te verwarmen, barakken bivakkeerden de man- nen zonder enige vorm van privacy. De leiding had de mannen grofweg in drie groepen verdeeld: de boeren, de vakarbeiders en de intellectuelen. Deze indeling was ook het uitgangpunt van de indeling van de barakken. Het dagboek van de commandant kende nóg een levendige typologie: 'Een dankbare groep voor hen, die karakterstudies willen maken. Daar is de goedmoedige, een voudige boer, de man van standing, zich boven anderen uitgegroeid voelende Snob, de werkelijke intellectuelen, de geleerden. Maar ook de vakarbeiders spreken een woordje mee. Men vindt ze in iedere werk- groep, die 's morgens uittrekt. Daar is de wil- vaste, de slappeling, de nijvere en arbeid zame, maar ook de slome ontbreekt niet. Boven alles zijn er ook de geslepenen, de ge- raffineerden en de mensen met misdadige aanleg. De laatsten, waarvan in een samen leving als deze het dunne laagje vernis snel gebroken is, zijn brutaal, onhandelbaar en vergrijpen zich aan andermans goed en eten, waar zich de gelegenheid voordoet.' Uit de geïnterneerden koos kampcommandant Kuik een kamphoofd, hoofden van werkgroepen en van de barakken, sectiecommandanten en corveeërs.

Leovardia, 2000-2018 | 2015 | | pagina 15