Lcovo.'in} LA.il Vrijheidsplein, bijna gereed, gezien vanuit de flat aan de Eikenstraat in 1965 Foto: Sj. Andringa ik dat om naar de flat in Heechterp te gaan. Haar graf ligt in Ureterp, maar ik wilde haar hier bezoeken, met de twee woningen op de zesde en de achtste als denkbeeldige gedenk stenen. De opluchting was groot, toen ik hoorde dat plannen voor sloop van de Eiken flats niet doorgingen: daarmee zou niet al leen mijn tante helemaal zijn verdwenen, maar ook de eerste hoogbouw van Leeuwar den verloren zijn gegaan. Geschiedenis blijft Het laatste bezoek aan de Eikenstraat was nog meer bijzonder, ditmaal was mijn zoontje mee en een van de Leeuwarders die we deze dag spraken, bleek in de tweede flat aan de Eikenstraat te wonen, de flat achter die van mijn tante. Hij was stomverbaasd dat een Amsterdammer zoveel van zijn stad weet, net als de Leeuwarders die ik in Amsterdam sprak dat waren. Maar geschiedenis wordt al tijd verteld. Geschiedenis blijft. En dit is een geschiedenis om te koesteren. Mijn zoontje en mijn oudtante hebben el kaar nooit gekend, maar het was leuk hem bij de flat te vertellen over de tijd dat ik zijn leef tijd had, we zo even samen kind waren. Ook de flats zijn veranderd. Onlangs zijn de galerijen vervangen. Op internet circuleert een spectaculair filmpje daarover. De vroeger met een schuifdeur vrij toegankelijke flats zijn tegenwoordig vergrendeld. De ingang is veel groter en er is een stuk aangebouwd. Flat drie heet nu Fiersicht, flat twee Heechsicht. De flat van mijn tante heet nu Frijsicht. Voor dat ik bij mijn laatste bezoek de flat de rug toekeerde en verder liep, gingen mijn ogen van de zesde naar de achtste etage. Het leek even of ik op de zesde mezelf als klein jochie weer tenten op het balkon zag bouwen en tante Alice op de achtste met haar glaasje wijn over de stad zag kijken. Frijsicht. Ze hadden het gebouw geen be tere naam kunnen geven. Gezicht vanuit Lekkumerend op de Groningerstraatweg en de flats aan de Eikenstraat, oktober 1990 Foto: Leeuwarder Courant

Leovardia, 2000-2018 | 2015 | | pagina 26