Zeven schitterende jaren 'Annie': vergeten kampioene op het ijs en de atletiekbaan L c 0vo-Ti) La, Jos Saveur en Ger Bosklopper Annie de Jong-Zondervan: een sport vrouw zoals Leeuwarden er maar weinig heeft gekend. Een nu vrijwel vergeten schaats- en atletiekkampioene uit de jaren twintig van de vorige eeuw. Als horden loopster viert ze internationale triomfen. Maar de Olympische Spelen, negentigjaar geleden in Amsterdam, blijken een brug te ver. Wie kent haar nog? Naar Annie de Jong-Zondervan, geboren op 10 september 1907 in Olde- boorn, is geen straat of atle tiekbaan vernoemd. Dat ene Friese schaats kampioenschap op de kortebaan, 31 december 1927 bij Rijperkerk, vormt onvoldoende basis. Maar haar atletiekprestaties zijn van een an dere orde. Twee keer hielp ze de atletiekploeg van Quick Huizum (destijds naast gymnas tiekvereniging ook atletiekclub) aan de natio nale titel op de vier keer honderd meter estafette. Twee jaar achtereen was ze horden kampioen van Nederland, vier jaar lang bezat ze het nationaal hordenrecord. In 1930 trok ze nog meer aandacht. In België klopte ze tijdens internationale wedstrijden de toenmalige En gelse wereldrecordhoudster op de horden, Muriel Cornell-Gunn. Talloze krantenknipsels, foto's en een royaal gevulde prijzenkast vormen de belangrijkste herinneringen. Dochter Attie Saveur-De Jong (1942) uit Leeuwarden koestert ze. Want over al die overwinningen en buitenlandse reizen werd thuis weinig gesproken. ,,Ze hield er niet van om over haar eigen prestaties te praten.'' Dat zou kunnen lijken op opschepperij. En daar was haar moeder - in de Friese sportwe reld destijds kortweg 'Annie' genoemd - niet van gediend. Annie was ook in ander opzicht anders dan anderen. De schaatswedstrijden waren onder andere aantrekkelijk door het ruime prijzengeld. Maar Annie wimpelde alle geld af. Zij had liever een mooi gebruiksvoor werp. Taartschep ,,Die geldprijzen hebben haar zelfs lang weer houden om mee te doen'', bericht de Leeuwar der Courant in 1928. Annie legt uit: ,,'t Is net alsof je het om het geld doet. Iets blijvends is toch veel aardiger dan geld?'' En ze toont de verslaggever enkele van die gebruiksvoorwer pen. ,,Deze kleurets bijvoorbeeld en die taart- schep met twaalf lepeltjes, daar heb je heel je leven een aardige herinnering aan.'' Korfbal is Annie's eerste sportliefde. Maar al snel blijken ook haar atletiek- en schaats talent. Willem en Ynze van Dijk, gekende schaatsnamen, zijn naaste familie. In Leeu warden wordt Annie lid van Brinio, om een paar jaar later over te stappen naar het ambiti euzere Quick uit - het toen nog zelfstandige dorp - Huizum voor de verdere ontwikkeling van haar atletiekprestaties. In december 1925 wint ze, pas achttien jaar, al de grote jubileum wedstrijd van de Nieuwe Leeuwarder IJsclub. Twee jaar later beleeft ze op oudjaarsdag haar grootste schaatstriomf: Fries kampioene op de kortebaan (140 meter). De verwachtingen waren die dag niet hoog gespannen. Vlak hier voor was ze in Rottevalle nog kansloos geble ken voor de hoofdprijs. ,,Zij klauwde en kwam niet vooruit. 't Wordt niks met me, dacht ze. Ik houd ermee op'', bericht de Leeuwarder Cou rant. Zo ver kwam het niet. Na afloop van deze verloren wedstrijd reed ze over een sloot naar Rottevalle en probeerde 'een andere streek': geen korte, felle, slag meer, maar juist een meer efficiënte, langere, slag. ,,En 't lukte. 't Lukte kolossaal'', vertelt ze de journalist opge- Brussel, 1929, de winnende estafetteploeg: Bets ter Horst, Lies Aengenendt, Rie Briejer en Annie de Jong-Zondervan (van links naar rechts)

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 17