De verhuizing naar het Zaailand Fa. H. JOLMËRS ZOOM VERHUIZINGEN TRANSPORTEN LEEUWARDEN EN HET OLD BURGERWEESHUIS 11 H. JOINERS li, snsnimn Ruim een LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 halve eeuw ervaring TEL. 0 5100 - 24595, b.g.g. 25765 Het grote evenement in de -weeshuisgeschiedenis was, aan het einde van de vorige eeuw, de verhuizing naar het Zaailand! Van het begin der stichting door Auck Petersdochter in 1534 af hadden de wezen aan het Hofplein gewoond. De eerste kleine huisjes waren verdwenen, het grote gebouw was verscheidene malen verbouwd en vergroot, maar men was „te plak" gebleven. Modernere ideeën omtrent kinderverzorging en practische overwegingen deden de voogdij besluiten óf het huis af te breken en geheel anders op te bouwen óf te verhuizen. Men besloot tot het laatste. Er waren verschillende andere plaatsen mogelijk, en de keuze viel op de grond naast de rijks-HBS. Op 24 februari 1873 werd het nieuwe terrein gekocht voor ƒ33.495,op 11 november werd het gebouw aanbesteed en gegund aan Th. G. Bekhuis en D. Damstra. De bouwsom was 175.966,wat kan men daar tegenwoordig voor zetten? De architect was H. R. Stoett; hij ging om zich te oriënteren in andere steden de bouw van weeshuizen bekijken. De eerste steenlegging werd feestelijk verricht op 6 juni 1874, door Cor nells Castelein en Anna van Belkum, die dat jaar de Haersma-prijzen hadden ontvangen. Natuurlijk volgde een tractatie voor de kinderen: chocolade, moscovisch gebak en beschuiten. In het huis werd een in scriptie aangebracht: „God is een Vader der Weezen". Men besloot het oude huis aan het Hofplein te verkopen, 14 dagen lang werd de verkoop aangehouden daar er belangstelling bestond van de zijde van koning Willem III. Het pand stond immers naast het Hof. Maar de koning zag af van de aankoop en in november 1875 kocht de gemeente Leeuwarden het oude gebouw. Het is een interessante bezig heid het verkoopboekje van het oude huis door te lezen en te zien, hoe de indeling was en wat er nog in stond van de ouderwetse inven taris. De verkoop geschiedde door notaris A. T. Haagsma, op verzoek van de heer L. Harmenzon en ten huize van de heer W. Ros in de Zuid straat. In het nieuwe huis kwam een badkamer met zeven baden, er werd na enige jaren gas-gloeilicht in aangebracht, men kocht een broodmachine, kook-, was- en wringmachines, men werd aangesloten op de waterlei ding, kreeg telefoon en brievenbus. Maar uit het oude gebouw werd overgebracht het oude ingangspoortje, hierbij afgebeeld, dat wij ook zagen op de tekening van Cornelis Pronk uit 1742 in het april-nummer van ons blad. Een weesmeisje houdt de „opdracht" vast, waarop staat te lezen: De Heren Epeus Glinstra, Willem van Viersen Joannes Mamminga, Sibrandus Hittinga De Mevrouwen Johanna van Viersen, Fokeltie Faetsma Geertruyt van Meckma, Susanna van Burmania Als Tegenwoordig Weesvaders ende Moeders Hebben Deze Poort Verneut en Gegeven Int Jaer ons Heeren 1672. Zij was geflankeerd door twee jongens, waarvan een de grote hoed draagt die in oude rekeningen genoemd wordt. Het poortje kwam nu niet aan de buitenkant, dat paste niet meer bij een huis uit de negentiende eeuw, Het poortje, dat verloren giug maar werd binnen in een der gangen geplaatst. Helaas is het bij de brand, gesticht door de Duitse bezetters, zó geschonden, dat het niet meer hersteld kon worden. In het huis aan het Zaailand herdacht het O.B.W. het 400-jarig bestaan in 1935. De wezen hadden twee jaar gespaard om de voogdij een mooi geschenk te kunnen aanbieden: het werd een zilveren presenteerblad. De kinderen kregen elk een zilveren lepel en vork, die zij al meteen in het huis mochten gebruiken. De burgerwezen uit Amsterdam, in vol ornaat, kwamen feliciteren. De kinderen kregen een uitstapje naar Am sterdam aangeboden, waarbij zij o.a. Artis bezochten; de oud-wezen maakten een tocht naar Beetsterzwaag en dineerden in het Oranje Hotel. M. J. VAN HEEMSTRA Bergplaats voor meubelen Verpakken en verzenden naar alle werelddelen

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 11