DIT IS HET HONDERDSTE NUMMER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMH Een uitgave van l||j|Ii|j Vredeman Fenno Schoustra's Publiciteitskantooz ==1111111 de Vriesstraat 1 I 't Kleine Krantsje de klein- jste krant van Nederland kan vandaag de vlag uitste ken: dit is het honderdste nummer in een reeks, die eind 1964 begon. Wie accu raat alle nummers heeft be waard zal op een hoger aan- 1 tal komen, want bij verschil lende speciale gelegenheden als bijvoorbeeld de Franeker PC en Friese Elfstedentoch- j ten per boot gaven wij ook jnog niet genummerde extra nummers uit. Maar of ficieel is dit nummer 100. Redactie, administratie en advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 a.d. Emmakade Telefoon 80302 Postgiro 98 10 62 Bankrelatie: Raiffeisenbank Vijfde jaargang 9 16-7-'69 NUMMER 100 'T KLEINE KRANTSJE Abonnements prijs: f 3,75 per half jaar f 7,50 per jaar v. h. buitenland f 10,- per jaar NUMMERS 40 CENT „Alweer 100 dus" zullen veel lezers zeggen en zo is het ook: wat gaat de tijd hard, waar is de tied bleven j Voor deze gelegenheid druk ken we nog graag eenmaal het artikeltje af, waarmee 't Kleine Krantsje indertijd werd geïntroduceerd. En de verhalen, die er toen nog ter tafel kwamen („Hè jim Pang nog kannen" „Wie herinnert zich Hoempa niet!" „Man, ik sien ze nog voor mie, Tietsje met die stok") hadden we in twee jaargangen van zo'n krant sje nog niet kwijtgekund! Een echt gezellig krantsje voor de liwadders, voor oud Liwad- ders en voor allen, die zich met Leeuwarden verbonden voelen dat was geen ongewone wens. Een Fries mag graag terugzien op wat achter hem ligt: wie in de familiekring, op het kantoor of op de fabriek over oud Leeu warden praat, praat nooit alleen. Alleen het noemen van een bij naam roept vaak al een storm van enthousiaste reactie's op, fo to's van vroeger worden uit de krant geknipt, oude prentbrief kaarten blijven generatie's be waard. Dat verjaardagsfeestje is nog maar kort geleden gevierd, maar in enkele weken is er hard ge werkt om te trachten aan de speciale wens van deze familie - en, wij weten het, van heel, heel veel andere echte Leeuwar ders te voldoen door het een maal in de veertien dagen bren gen 1'an een gezellige Liwadder krant, waarin de lezer zowel de sfeer van vroeger proeft als die van deze moderne tijd. Met vreugde zullen wij allen, die in Leeuwarden wonen of die prettige herinneringen hebben aan Leeuwarden als woon- of geboorteplaats, als abonnee op dit Kleine Krantsje begroeten. Wanneer u het op pagina 9 af gedrukte bonnetje invult krijgt u over twee weken het nieuwe nummer van 't Kleine Krantsje thuisgestuurd. Schaart u zich om de tafel, straks zijn we onder elkaar dan zal het weer gezellig worden! Fenno L. Schoustra Ter introductie Er was weer een jarig en 's avonds zat de hele familie ge zellig bijelkaar: de ouders, van de jarige, de grootste kinderen, de broers, de zusters, wat zwa gers en een schoonzusje en een volle neef, die weliswaar van origine geen rasechte Liwadder was, maar die dank zij een lang jarige omgang met Leeuwarders en een knap aanpassingsvermo gen in dit Leeuwarder gezel schap toch wel voor vol werd aangezien. Na de voor zulke avonden ge bruikelijke bespreking van het weer, de t.v. en de verrichtingen van Sportclub Cambuur kwam het gesprek natuurlijk op Oud Leeuwarden en op een gegeven moment vroeg iemand, of de anderen wel eens het mooie ver haal van stadgenoot S. hadden gehoord. Een paar minuten later zou iedereen de vraag met „ja" heb ben kunnen beantwoorden, want zonder een antwoord af te wachten deelde de vragensteller het sterke stukje al mee, zoals het elders in dit Kleine Krantsje onder het kopje „Hè je ddt hoordl" is afgedrukt. De reactie's op deze kleine ver telling varieerden van „Dat kan niet waar weze da's al te gek!" tot „Hè je 't ooit zo zout eten!", waarna de hele familie als één man verklaarde, dat het toch zo mooi zou zijn wanneer derge lijke verhalen uit het ouwe Leeu warden in een speciaal, gezellig en modem Leeuwarder krantsje aan alle Liwadders konden wor- 1 den doorverteld. Ook deze prachtige stokoude foto van de Nieuwestad, het hart van de oude binnenstad, kwam voor in het nummer van 't Kleine Krantsje, waarmee de Leeuwarders voor het eerst konden kennismaken. Het is een plaat van misschien wel honderd jaar oud, want het Waagsbruggetje, dat we hier op de voorgrond zien, is in 1871 afgebroken, zodat de foto in ieder geval voor die tijd moet zijn gemaakt. Toen stond dus ook de Nieuwe- of Sint Jacobstoren op het Klokplein nog fier overeind en het is het topje van die toren, dat links boven de huizen uitsteekt. Alle gefotografeerde panden hebben in de loop der jaren grondige wijzigingen ondergaan: het gezapige karakter dat duidelijk uit deze oude foto spreekt, is wel voorgoed verdwenen. Vraag van boertje-van buiten aan bejaarde wandelaar in de Prins Hendrikstraat: „Witte jo ek, ho let de trein nei Frentsjer giet?" Antwoord van oude Leewadder: „Nou, dat duurt niet lang meer, de rails legge der al

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 1