BERT KLAZEMA OOK IN CIRCUS EN VARIÉTÉ VAN FAVEUR 0 Vervolgverhaal over amusement in vroeger jaren 'ét trtdófc nog ■attt (e*éê..' 10 'T KLEINE KRANTSJE voor portret en camera TEL.26297 In het vorige Kleine Krantsje hebben we stadgenoot Bert Klazema, hammondorganist, pianist en entertainer, eerst als jong broekje, later als volwassen musicus, zien optreden in het cabaret bij Buis en op de Bühne bij Sip Castelein, nu moeten we, om hem te volgen, buiten de provincie gaan - de raad van een goede adviseur opvolgend besloot de heer Klazema in de dertiger jaren z'n geluk te be proeven in Holland en het was geen kleine taak, die hij daar kreeg te vervullen: hij werd dirigent in het orkest van het vermaarde Variété Faveur. Daarmee zat hij overigens niet aan Holland vast, want Faveur trok ook de provincie in en zo hebben ook de Leeuwarders Bert Klazema wel kunnen zien optreden als dirigent. In het Capitholtheater in Rotterdam stond Bert Klazema bij Faveur voor een orkest van vijf en twintig man - het was het grootste orkest, dat hij mocht dirigeren. Hoewel dit werk hem uitstekend beviel, zag hij na een aantal jaren toch weer naar iets anders uit en zo begon hij op een goede dag weer met Piet Kreeft, met wie hij ook al in Leeuwarden in Spoorzicht had gespeeld. Hun eerste optreden zou zijn in het Haarlemse La Gaité, maar op de dag ervoor brandde het theater af en een half jaar hebben de heren toen moeten wachten, voor ze weer aan de slag konden gaan. Later speelden ze ook in het Amsterdamse La Gaïté en in Nijmegen, waar - nog voor de Tweede Wereldoorlog - een eind aan hun samenwerking kwam. BEGELEIDING Bert Klazema begon toen alleen met het begeleiden van artisten, speelde o.a. in de Dancing Pschorr in Rot terdam, maar werkte later veel voor Theo Moons in verschillende ensem bles, dus niet meer voor zich zelf. Direct na de oorlog kwam er voor de heer Klazema werk in de Rain bow Revue en trok hij in Herman Rinkets Variété door het land met een Wereldstad Programma, o.a. met Roland Wagter en Rexis en - als gaste - Emmy Arboes. Op bewaard gebleven programma's prijkt de naam van onze stadgenoot als de leider van het Variété Orkest. Na Rinket volgde een periode bij de Canadezen in de Club Hotel De Doelen in Groningen en het optre den met een eigen orkest in het Groningse Frigge, waar de leden hun dirigent eens mooi bij de neus genomen hebben: bij wijze van grap zouden ze eens met het hele orkest door de zaal, maar de heer Klazema wist niet, dat de heren hadden afge- Op deze foto van het Ensemble Bert Klazema, in de dertiger jaren in Zalen Schaaf gemaakt, zien we op de achterste rij van links naar rechts de leider zelf, Jo Walta, Koster en Appie Zax, een Amsterdammer; voorste rij, Piet Kreeft en Jan van der Meulen. Op de foto hier onder Bert Klazema in actie als hammondorganist in het restaurant Tropenfauna in Oranjewoud. sproken hem alleen verder te laten lopen, na een paar meter te zijn meegegaan. Daar liep de dirigent, ditmaal voorzien van een kleine trom, op z'n eentje door de hele zaal, terwijl de orkestleden zich gnuivend van plezier afvroegen, op welk moment hem de schellen van de ogen zouden vallen. „Tja" lacht de heer Klazema nu nog, „toen ik het merkte heb ik net gedaan of het zo hoorde en ben ik maar mooi doorgegaan". In ditzelfde Frigge verscheen op een goede dag Jos Mullens van het Cir cus om de Leeuwarder musicus voor zich in te palmen. „Als kapel meester in 't circus had ik een man of vijftien in het orkest en het werd een van de mooiste tijden, die ik heb meegemaakt; we hebben toen met het circus, het was in de jaren '46, '47, ook nog wel in Leeuwarden gespeeld". Van het Circus Mullens via het Cabaret Broadway („ook een jaar") naar de bedrijven van Heek, waar hij in het Orkest de Zwarte Ruiters volgens aankondigingen „weer ande re afwisseling (bracht) met zijn accordeon, gevoelig en met virtuosi teit gespeeld". KLEIN ENSEMBLE Het laatste musiceren in een dans- orkest was in de City Hall Bioscoop in Amsterdam, daarna begon Bert Klazema met klein ensemble in een kwartet in het Hotel Royal in De venter, en reisde door het hele land als het Ensemble Bert Klazema. Trouwe comparant in deze periode was de violist Wessel Posthumus, die üefst twintig jaar met de heer Klazema heeft gewerkt. Intussen heeft Bert Klazema zich als niemand gespecialiseerd op het ham mondorgel en treedt hij nu nog uitsluitend op als hammondarganist, pianist en entertainer. Zo is hij nog geregeld te beluisteren in Tropen- fauna in Oranjewoud en speelt hij in gerenommeerde barbedrijven als de Bar d'Exclusive aan de Lange- marktstraat in Leeuwarden en de Don Pedro Bar in Jelsum. Wie daar bij afgaat op het uiterlijk van deze charmante musicus zou nog vele tientallen jaren van muzikale activi teiten kunnen verwachten, want het is de heer Klazema bepaald niet aan te zien, dat hij er al een zo lang durige carrière op heeft zitten. Wat ons betreft zal hij het nog heel lang mogen volhouden - het is hem van harte gegund! FOTO LEEUWERIKSTRAAT 1 LEEUWARDEN '8 MAANDAGS GESLOTEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 10