Voor de recMer 4 T KLEINE KRANTSJE (AJÓ J<m fvdt my[ Schrijver van brief: „Nu wij naar de Bevrijdingsfeesten lopen": Wij zijn zeer geïnte resseerd. Verwachten graag volgende brief of bericht. 't Kleine Krantsje die waren broadmager. Soa vet sop te hel in die dagen niet. 'k Hef er vaak so'n vingerlang snoekje weg- haald, dat 't in 'n suurtsjesfles met wat sand op 'e bojum en wat water- plantsjes wekenlang uuthield. Mar Weber hoeft nar sien baaiplakje niet meer te soeken. 't Sit diep on der 't asfalt van 'n nije weg. 't Joadcland self is veranderd in een nije stad met huzeblokken soa hoog as d' Oldehoof. Honderden jaren was 't greide met koeien en sloaten en hekken. Wat hewwe we daar as Blekerstraters 'n wille had. In vijf jaar tied is 't verdwenen, 't Is niet bij te sloffen voor 'n oud- Liwadder. In 't laatste Krantsje staan onder „Namen voor dagelijksch gebruik" twee, die 't vast niet dagelijks meer bruukt wudde. De Saaklestins is wel al 'n paar honderd jaar leden verdwenen. Mar dat geeft niks. Hij ston teugenover de Papingastins op 'e hoeke van 'e Groate- en de Kleine Kerkstraat. Nou bin ik daar, zo'n 80 jaar leden, honderden keren langs lopen op weg van 'e Blekerstraat naar de skoal in 'e Schoalstraat. Die hiette doe nog de Rookerschoal, ofskoon Th. Boersma er al een paar jaar bovenmeester was. Op dat plak van 'e stins was doe een pette- en hoede- winkel van Van Driesum. Die had een soan Gerben, 'n skoalkamme- raad van mij. Gerben gong faak in 't voorjaar nar kennissen in Com- jum en dan kwam ie terug met prachtige blauwe reigereiers en soms met een jonge ekster. Die nestelden doe oek al in 't Cornjumer bos. 't Was voor him een handeltsje. Eén keer kocht ik een jonge ekster van Gerben. Goed! In 'e Bleker straat woande in die tied Piet van Lezers klommen in de pen Kiek, der kwamen niet alleen skippers met butter en eiers oppe Voorstreek, maar oek skippers met klompen en tontsjes. Oek dit is een mooi plaatsje, niet? „Het kan verkeeren", zei Brederoo al bij zijn leven. En zoo is het ook gegaan met E. v. S., 27 jarige huisvrouw te Berlikum, en haar buur Albertje Huizinga, de vrouw van Jelle Groeneveld. Vroe ger waren ze zulke trouwe vriendin nen, er mankeerde niets aan. En nu het is uit met de vriendschap; ze mogen elkaar niet meer zien. Dat bleek den 1 len Maart, des mid dags. Ze raakten, de buren n.l., aan 't praten over de wasch. E. beweer de, dat Albertje altijd bleekpoeder in de wasch deed. Albertje sprak het tegen; er kwam nooit bleekpoe der in. En toen viel E. op eens uit: „dat liegstou, 1 Om dat woordje van drie letters moest zij naar Leeuwarden. Ze had buurvrouw beleedigd. En dat om de wasch, met of zonder bleekpoeder. Maar er schijnt nog wat anders achter te zitten. De dames hebben al eerder een onvriendelijk woordje met elkaar gewisseld en E. beweert ook leelijk door Albertje uitgeschol den te zijn. Ze kan heel vlot en vermakelijk vertellen, wat haar grieft, yn „Fryske klanken, Fryske sprake". De rechters hebben er aar digheid aan. En moet zij zich laten uitschelden door Albertje? „Dan moet je haar aanklagen", zegt de president. „O, - mooi! Kisch: f 10.- boete of 10 dagen hechtenis. (1922) MARKUS AAL Nog iets over „Markus-Aal". Wat mevr. de Ruiter schreef over Mar kus en Aal zijn drie dochters is ge heel fout. Ze hadden maar twee dochters, zo als ik in 't vorige no. 114 al schreef. Wat deze dochters betreft waar mevr. de Ruiter over schreef zal ze in de war zijn met „Grote Bouk" dit was een dochter van hun en had den ze nog een Anne of Anneke, beiden al overleden. Grote Bouk was met de Boer getrouwd en deze hadden twee dochters en een zoon. Anneke, Martha en de zoon Markus, naar z'n grootvader genoemd. Dus vermoedelijk is mevr. de Ruiter hiermee in de war. En wat dat zin gen betreft „Hoe zachtjes glijdt ons bootje" kan ik helemaal niet gelo ven, want Markus was zo doof als een kwartel en hem goed gekend hebbende was hij niet te vermurven met een liedje, want het was in die tijd een zeer moeilijk man. Rotterdam A. Huizinga HERINNERINGEN ,,'t Kleine Krantsje" wekt bij ons, oude en oud-.Liwadders ieder keer weer herinneringen op an straten, huzen, minsen en gebeurtenissen uut 'e tied, doe't wij nog kienders waren, en die't er nou niet meer binne. Laat mie beginne met het „baaiers- plakje" in 't Joadeland, waar soa- wat een jaar leden de heer Weber uut Amsterdam over skreef. ('k Denk, dat ik him wel kan). Hij is vast een Blekerstrater, want die swommen „op sien hontsjes" in een sloat an het Jelsumer binnen pad, even voorbij de eerste boerderij. De wal was daar wat aftrapt en de sloat daardeur breder. En 't water, na de swempartij gauw weer helder. Daar laggen vaak snoekjes te sonnen. De warmte lokte harren seker en vast niet het vet van 'e jonges, want Nog een mooi plaatsje van 'e Tunen, nomen vanne Meelbrugge af. Der stane nog al wat mantsjes in 't wit op dizze foto; bakkersknechten van Geestman miskien? der Hem. Oek een leerling van 'e Boersma-schoal; later een beroemde skilder. Hij tekende as jonkje al alles wat-ie sag. In een ogenblik had ie de ekster in 'e kooi en op mien skouder op papier. In 't gymnastiek lokaal van 'e H.B.S. hing een jaar of wat later een tekening van Van der Hem uut 'e Boerenoorlog. De rooi- neks (Engelsen) bestormden te peerd 'n kopje (heuvel) en Boeren mar fure. En wij mar singe: „Hebt gij de vreugdekreet gehoord der Boeren van Transvaal. De nederlaag van d'Engelsman is voor hem een schandaal. Maar ze hebben hun ver diende loon, voor bedrog en dwin gelandij. Want nimmer laat Oud- Hollands zoon, zulk soort bedriegers vrij. De Boeren hebben overwonnen hiep, hiep, hoera. En de Engelsen kregen op hun donder, hiep, hiep, hoera! Dat pak rammel was toch niet raak genoeg weest, want later jammer den we: „Arme vrouwen, kinderen, Stuurt men naar moordenaarskam pen henen, O, welk een schande! Lage wraak van Engeland." 't Scheelde een haar, of 'k had dat skilderij van 'e wand skoten. In die tied wudde de schutterij opheven. ('t Was een publieke vermakelijk heid wudden. Er binne vast nog wel ouwe Liwadders, die daar mooie staaltsjes van vertelle kanne). Volks weerbaarheid must daarvoor in 't plak komme. Die oefende in dat- selde lokaal. En de gymnastiekle raar, Bogtstra, fon, dat wij oek us probere musten met de geweren die daar stonnen, te schieten, 't Waren sware krengen, 'k Bibberde soa, dat 'k feer naast de schijf schoot, bijna een Engelsman deur sien donder. Dus: ongeschikt voor Volksweerbaarheid. Nog even terug nar de Van Drie- sum's. 't Scheen een hoede- en pette-famielje te wezen. In Droe- vendal woonde er oek één. Later hadden die Van Driesum's een groa te pettemakerij op 'e Tweebaks- markt in het prachtige huus naast de Bank van Gratema. Misschien skrieft menheer Schoustra nog wel us een verhaal over „het drama van de Gratema's". De Bank is verdwe nen, de pettefabriek is weg. Sedert wanneer? Waar bleef dev famielje Van Driesum? Wie weet er wat van? Onder dezelfde „Namen" kwam „de Hoop" voor, een broodfabriek an 'e Westersingel, grenzend an de drinkwaterviever, het teugenwoor- dige Vosseparkje. Er was een groat „parkeerterrein" bij de fabriek, waar tientallen broadkarren „over nachtten". Broad, dat de venters weerombrochten, wudde in 'n ver kooplokaal teugen minimale prie- zen verkocht; twee wittebroaden (Vervolg op pag. 11)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 4