VOOR DE BOUW VAN NIEUW JEUGDCENTRUM GAAT VERDWIJNEN FA. ALEX COPINI juwelier ~r" 5 t ^LCleine 3irzmfz>je leeet iedereen met zo'n mooi blauw naambord werd het glopje als een volwassen straat ook aangeduid. Toen was het straatje ook gewoon toegankelijk; nu de drie huisjes al lang onbe woond staan is de grote deur in de poort afgesloten en kan er geen mens meer in. Honderd jaar geleden heette de herberg De Blauwe Poort Het Me talen Kruis en voor een halve eeuw moet dat niet zo'n heel voorname zaak zijn geweest; de jeugd van het Poort zal er dus weer een typisch stukje oud Leeuwarden verloren gaan, een van de vele tientallen slopjes en steegjes en straatjes, die er eens in de bejaarde binnenstad zijn geweest. En dan komt er snel een moment, dat geen Leeuwarder ooit van die Blauwe Poort heeft gehoord - nu was er immers al haast niemand meer, die vlot had kunnen zeggen, dat we De Blauwe Poort moesten zoeken bij het Ruiters- kwartier. Ruiterskwartier althans sprak toen over dit café altijd ais over „het soadsje naast 't Blauw Poartsje". Ook het pand aan de westkant naast Het Metalen Kruis is eens een (veemarkt)herberg geweest en die zaak heette zeer toepasselijk De Liggende Os, naar de oude vee markt, die hier voor de deur gehou den werd, toen de markt bij het station nog niet bestond. Met het pand aan de oostkant van De Blauwe Poort zullen deze beide voormalige herbergen nu worden gesloopt om plaats te maken voor een open jeugdcentrum van de Doopsgezinde kerk. Dat zal een vrij hoog bouwwerk worden, zodat dit stuk van het Ruiterskwartier een heel ander aanzien krijgt. Door het afbreken van De Blauwe De Blauwe Poort gaat verdwijnen! De Blauwe Poort? Waar in Leeuwarden is De Blauwe Poort? Vraag het tien stadgenoten en klein is de kans, dat ook maar een het weet. Misschien dat een enkele krasse veteraan het zich kan herinneren - de jonge garde heeft er in ieder geval nog nooit van gehoord. Maar heel, heel vroeger moeten de Leeuwarders het wel goed geweten hebben, want toen droeg ook een belendende herberg die naam en dergelijke etablissementen mogen zich nu eenmaal in een flinke publieke belangstelling verheugen. De Blauwe Poort was en is op dit moment nog steeds aan het Ruiters kwartier en wel in het stuk tussen de Wirdumerdijk en de Bargesteeg tussen de panden met de nummers 165 en 173. Het pand 165, aan de westkant van de poort, was lang geleden een herberg, die in de wandeling wel De Aardappelbeurs werd genoemd, maar die officieel De Blauwe Poort heette, naar de in het pand wegge- gebouwde grijsblauw geschilderde poort. Door deze poort kon men toen bij drie zakformaat woonhuizen ko men met de nummers 167, 169 en 171. Naar de gewoonte van de oude tijd sprak men over deze huizen als staande In de Blauwe Poort. Later werd het gewoon Blauwe Poort en Op deze foto, die enkele jaren geleder, is gemaakt, zien we de drie panden, die aanstonds worden gesloopt om plaats te maken voor een nieuw Open Jeugdcentrum van de Doopsgezinde kerk. Helemaal links de vroegere veemarktherberg De Liggende Os, daarnaast het voormalige café De Blauwe Poort met de overkapte steeg, waaraan dit eta blissement z'n naam ontleende. En rechts van de Blauwe Poort een hoogopgaand pand, waarin in opa's tijd een smid heeft gewoond. Door de juist passerende wandelaars kreeg de fotograaf alleen de bovenste helft van De Blauwe Poort op de plaat. PEPERSTRAAT u - TELEFOON 26880 - LEEUWARDEN Zilver e Omega dealer

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 5