ABONNEMENTEN BUITENLAND Uw eigen bank Friesland Bank f 5i/einé Si rdnteje /eeat iedereen Lezers klommen in de pen Het bijna twee eeuwen oude monumentale graanpakhuis Konings bergen aan het Zuidvliet, gebouwd in 1780 en tientallen jaren in gebruik bij de Factorij Huisenga, heeft een nieuwe bestemming gekregen. Het pakhuis is omgetoverd in een architectenpaleis: het Bureau voor Architectuur en Stedebouw Gerbenzon en de Vos B.V. heeft er zich gevestigd, na het hele gebouw inwendig te hebben verbouwd en gerestaureerd. Het is, en dat mag met voldoening gezegd worden, een spectaculaire restauratie geworden, waar de stad Leeuwarden bijzonder blij mee mag zijn. Deze foto van het graanpakhuis Koningsbergen herinnert ons aan de situatie, zoals die vroeger was: de sjouwermannen laten zich niet zien, maar alle luiken staan open; binnen wordt hard gewerkt. Dit laatste zal dus in de toekomst weer het geval zijn; zonder twijfel zullen de heren architecten en hun medewerkers zich met hun creatieve bezigheden thuisvoelen in deze oude inspirerende omgeving van het Vliet. Onze abonnees in het buitenland willen wij er nu reeds op attent maken, dat het abonnementsgeld voor het jaar 1977 ad fl. 35,= op 31 december 1976 in ons bezit moet zijn. In het buitenland wonende abonnees, die op die dag nog niet hebben betaald, zullen wij tot onze spijt moeten afvoeren. Het herstellen van het abonnement daarna zal alleen mogelijk zijn na het betalen van fl. 5,= extra administratiekos ten. Dit geldt ook voor de zogenaamde Geschenkabonnementen, die door anderen worden betaald. Voorts dienen de in het buitenland wonende abonnees bij het betalen via de Bank er rekening mee te houden, dat de banken fl. 5,= kosten in rekening brengen. Het netto bedrag van fl. 35,= zal in ons bezit moeten komen. schiet wat ons kan helpen bij het vinden van de oude kennissen, of wanneer U zelf vriend of vriendin was, schrijft U dan Mevr. Ph. Ferguson-Jeelof, Evert Slimstraat 14, St. Anna Parochie, of belt U haar tijdens kantooruren op 05180-1641. Leiden H.G Josthuma. TWEEHONDERD DAALDERS RDKS- Enige weken geleden liepen mijn vrouw en ik over de Nieuwestad. Bij de "Lange Piep" gekomen zei ik tegen haar, hier lagen 56 jaren geleden 200 rijksdaalders over de grond verspreid. Ik was destijds "jongste bediende" bij de Nationale Bankvereniging die ge vestigd was op de Wirdumerdijk. De kassier van de bank, meneer Burg, had mij opgedragen om bij de Nederlandse Bank voor 1000 gulden zilvergeld te halen. Tegen overlegging van een bankbiljet van 1000 gulden kreeg ik twee zakken vol zilvergeld. Een zak met 500 gulden en een zak met 200 rijksdaalders. JOPIE JEELOF Twintig november a.s. geeft de familie mijn Tante Jopie een afscheidsfeest in het Dorps centrum Ons Huis te St. Anna Parochie. Ieder die haar gekend heeft is er van harte welkom. Maar we weten niet wie dat zijn. En omdat we hen er wel graag bij willen hebben, vragen we de kennissen zich even te melden. Om U te helpen in Uw herinne ring volgen hier enkele geheu gensteuntjes, Jopie Jeelof woonde tot 1938 in de Gysbert Japicx- straat 10, daarna aan de Gro ningerstraatweg 77. Ze was leer ling van school 13 tot 1936, daarna aan de Mulo op de Wis- sedwinger. In de oorlog werkte ze o.a. op het abattoir aan de Sne- ker Trekweg, op de Gasfabriek tegenover de Leeuwarder Cou rant, en na de oorlog voor Bronswerk op de Tweebaks- markt. In de winter van 43/44 kuurde ze in Appelscha, in het Sanatorium Beatrixoord. Haar overige aktiviteiten bestonden voornamelijk uit gymnastiek, bij Brinio en Leeuwarden, en, in de oorlog, dansles van Huub Adema in de Harmonie. December 1950 vertrok Tante Jopie naar Austra lië. Nu is ze voor twee maanden over, en dat willen wij met een mooie herinnering besluiten. Wanneer U nu iets te binnen Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Ik moest bij dit soort bood schappen altijd de kortste weg nemen, d.w.z. van de Weaze, waar de personeelsuitgang van de bank was, via de Kelders en de Voorstreek naar de Nederlandse Bank, die toen nog op de Eewal gevestigd was. Terug langs dezelfde weg. Op de Nederlandse Bank was het vaak een gaan en komen van jongste bedienden van de verschillende banken die in Leeuwarden gevestigd waren en zo reed ik met een collega op de frets terug. De twee zaken niet zilvergeld had ik in mijn rechterhand en met de linker stuurde ik. Maar niet langs de gewone route, nee. De collega jongste bediende werkte op een bank aan de Willemskade en haalde mij over om de Eewal af te rijden en dan door de Weerd en over de Lange Piep. Hij zou dan de weg vervolgen naar de Willemskade en ik zou over de Nieuwestad en de Peperstraat weer op de Weaze belanden. Zo gezegd, zo gedaan. Op de Lange Piep gebeurde het... De zak met de 200 rijksdaalders en de zak met de 500 guldens gleden bij een plotselinge manoeuvre uit mijn hand en vielen op de grond. De zakken waren dichtgebonden met een touw, waaraan naar ik mij meen te herinneren, een loodje zat. De zak met de guldens bleef heel en dicht maar het touwtje van de zak met rijksdaal ders liet. door de smak op de stenen, los met het gevolg dat de rijksdaalders over de Lange Piep rolden. Ik jammerde zowat de hele Nieuwestad bijelkaar van schrik en angst. Terwijl mijn collega jongste bediende en ik op de knieën lagen om de overal verspreid liggende rijksdaalders bijelkaar te zoeken, waren grote mensen, die op mijn gejammer naderbij gekomen waren, alle maal bezig om de rijksdaalders op te rapen en bij ons te brengen. Hoe ongelovig het ook mag klin ken, de 200 rijksdaalders kwa men allemaal terecht! Ik kreeg van Meneer Burg zon repriman de over het afwijken van de voor geschreven route, dat ik stond te trillen op mijn benen. Haarlem Bart van der Weerdt

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 4