Sntmeetin de stcui t Was aan t Zuiderplein FOTORAADSEL WEER SNEL OPGELOST TERUG IN HOTEL DE KROON T KLEINE KRANTSJE 9 FELICITEERT Hollandse degelijkheid. Kies uit: p^lfluzielzcentrum LEEUWARDEN 't 3Cleiiie 3<.rantóje léeót iedereen Ontmoet in de stad: Dirk Steenbergen, uitgerust met wan delstok, een vreemd gezicht voor deze anders zo vitale heer. "Nieuwe heup gekregen - be roepskwaal moet je denken" zei hij, daarbij doelend op z'n vroegere voetballoopbaan. Dirk Steenbergen, "Steentje", was in z'n jonge jaren een uitblinkende middenvoor in het eerste elftal van de voetbalvereni ging Leeuwarden, een man met - wat we toen zo graag noemden - een dodelijk schot. Wij herinnerden hem aan een voorvalletje op de oude Wilhel- minabaan, toen hij, korte tijd trainer bij Frisia, met een ongelooflijk harde knal een als doelpaal dienend cornerpaaltje in drieën schoot - jazeker, in drieën - hij knalde het midden stuk er zo tussen uit. "Kan wel zijn" zei hij nu, "maar ik herinner het me piet. Wel weet ik, dat ik bij Frisia de vader van Sjoukje Dijkstra, keeper Loetje Dijkstra, onder handen nam. Dat was een vreemde snuiter. Hij wou, dat ik op een afstand van een meter voor hem ging staan om dan de bal zo hard mogelijk tegen hem op te schieten. Om z'n angst te overwinnen! Dan die keeper van de joodse club Achdoeth, dat heb ik ook nog even getraind. Bij hem begon ik met vrij zachte ballen, tot ze harder en harder werden. Wat deed die man? Ging nihist het doel staan. "Ja, ik ben daar helemaal gek!" zei hij toen Hotel de Kroon heeft sinds 11 oktober een nieuwe bedrijfslei der. Het is een oude bekende: de heer Sjoerd Smidt, die in vroeger jaren in dit bedrijf onder Pim Regnery ober is geweest en die later bedrijfsleider werd in het Eurohotel. Het echtpaar Klerckx, dat voor kort met de leiding in hotel De Kroon was belast, heeft inmiddels in het Utrechtse plaatsje Buren een eigen bedrijf gekregen. Ook het laatste foto - raadseltje, dat we in 't Kleine Krantsje aan de orde stelden, is heel snel opgelost: de krant was de deur niet uit, of we werden al gebeld door onze abonnee, de heer P. Eisma uit Leeuwarden, die ons wist te vertellen, dat de onbeken de foto aan het Zuiderplein was gemaakt - het afgebeelde pand was de Wagenmakerij van Hette- ma. Een moment later werd deze snelle mededeling bevestigd door onze abonnee, mevrouw A. van der Gaast uit Swettehiem, die ons vertelde, dat ze geboren is in de Klanderijstraat, die achter deze Wagenmakerij gelegen heeft. Ik herkende het pand onmiddellijk" zei ze, "want in m'n jeugd heb ik er altijd gespeeld". Rechts naast de Wagenmakerij was een steeg, de Keyzersbuurt, die naar de Klanderijstraten liep, links was de Posthoornsteeg. Een van deze stegen noemden de kinderen het "Zandpadsje". "Daar hebben we als kwajongens wel eens een kar naar beneden geduwd" herinnerde zich me vrouw van der Gaast. Door een telefoontje van onze abonnee, de heer C. Hettema te Leeuwarden kwamen we aan de weet, dat de Wagenmakerij is gesticht door zijn grootvader, de heer Cornelis Hettema. Later hebben diens zoons Anne en Jacob in het bedrijf gezeten. Aan de rechterkant van het pand stond het koetshuis; daar kwa men de nieuwe wagens in te staan. Door een steeg aan de linkerkant van het pand bereikte men de eigenlijke Wagenmake rij. Aldus de heer Hettema. Na het opheffen van de Wagen makerij is het pand nog een tijd verhuurd aan een Van den Berg, een zoon van de broodbakker van de. Voorstreek, die er scheepsbenodigdheden verkocht. De heer Hettema denkt, dat het huis omstreeks 1920 afgebroken is, waarna er een nieuw pand voor de V.P.N. werd gebouwd - sindsdien werden er geen wagens meer, maar kippeneieren ver kocht. En nu zetelt de Tech nische Unie in dit pand. De heer Hettema vertelde ons ook nog, dat een prachtige sjees vroeger door het bedrijf gemaakt, zich nu in het Rijtuigmuseum in Leek bevindt. Een klein koperen plaatje op een van de wielen vermeldt nog de naam: C. Hettema, Wagenmaker Leeu warden. Precies zo'n koperen plaatje is een paar jaar geleden op het strand van Schiermonnikoog gevonden dooreen buurman van de her Hettema. Daf moet daar tijdens een rit langs het strand verloren zijn door een sjees, die eveneens door de Wagenmakerij Hettema is ge maakt. Het in uitzicht gestelde boekje Koekhappen over Oud Leeuwar den is inmiddels verstuurd naar de abonnee, die als eerste op onze oproep reageerde, de heer P. Eisma uit de Vincent van Gogh- straat in Leeuwarden. alsnog stadgenoot, de heer JOHANNES SCHAAFSMA met zijn veertigjarig ambtsjubileum vorige week donderdag, bij de Coöperatieve Handelsvereniging voor zaaizaad en pootgoederen, kort gezegd de Z.P.C. De heer Schaafsma is daar bedrijfseco noom en hoo fd van de afdelingen administratie en personeelsza ken. Veertig jaar bij dezelfde zaak - het is een hele rek en het kwam vroeger vaker voor dan nu; jubilea als deze worden steeds zeldzamer en dat aantal van veertig doet vermoeden, dat deze jubilaris langzamerhand tegen de pensioengerechtigde leeftijd aan zit. Maar dat is niet zo; de heer Schaafsma is (nog maar) vier en vijftig en hij was dus amper veertien, toen hij bij de Z.P.C. begon met als voornaam ste taak het sorteren en wegbren gen van de post. Als zestienjarige kwam hij bij de administratie, waar hij werd belast met het uit betalen aan de leden, toen ruim zevenhonderd, nu 823 totaal. Het uitbreken van de oorlog maakte een eind aan zijn administratieve werkzaamheden en de narigheid van de bezetting ging ook niet aan hem voorbij: tewerkstelling in Duitsland, arrestatie na onder duiken. concentratiekamp Amersfoort, nogmaals tewerk stelling over de grens. Na de bevrijding keerde de heer Schaafsma terug bij de Z.P.C. om de weg verder omhoog te gaan: hij volgde tal van cursussen, volgde ook de Academie voor Be drijfskunde in Groningen en kon tenslotte z'n huidige functies ver overen en dus nu z'n veertigjarig jubileum vieren. Dat betekent overigens niet, dat deze doorduwer nu ook een streep onder z 'n zelfstudie heeft gezet, integendeel - het is nu een cursus management, die hem in z'n vrije uren bezighoudt. klassiek Verantwoord klassieke muziek spelen betekent een RIHA orgel kopen. De klassieke drie van RIHA munten uit door zorgvuldige toonopbouw en evenwichtig toonbereik Technische volmaaktheid in een stijlvolle kast. Een betrouwbaar orgel dat een sieraad vormt in ieder interieur. Het bewijs waarin een klein land groot is ETUDE, 2 x 4Va oktaaf, naar keuze met 13-tonig of (inschuifbaar) 27-tonig pedaal, v.a. 4.295,- CLASSICA, 2x4 oktaaf en (inschuifbaar) 27-tonig pedaal, v.a. 7.795,- ALLEGRO, 2x5 oktaaf en 32-tonig pedaal, v.a. 6.795,- VRAAG INLICHTINGEN BIJ GROOT SCHAVERNEK 11 TELEFOON 05100-50279

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 9