KLAINE KEIZER: WEL KLEIN MAAR LANG DE KLEINSTE NIET 'T KLEINE KRANTSJE r Voor de rechter 5 f Vileine ^Crantsje leest iedereen De vorige maand hebben we geschreven over Gerrit Keizer, alias Kiaine Gerriet nit het Bildt, mogeÜjk de Kleinste man van Nederland, die van 1874 tot 1946 heeft geleefd. Kiaine Gerriet was geboren in Onde Bildtziji en hij overleed er ook, maar hij heeft vele jaren van zijn leven in Loosdoinen gewoond, waar hij als boekhouder werkte op het kantoor van een Groenteveiling. z' n 98 of, mogelijk z' n 96 centimeter lengte, de kleinste man van Nederland is geweest, kunnen we op dit moment nog voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van Za terdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.19,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 35,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1,00 per stuk. Per girp besteld: fl. 1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4,70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. y Een onzer abonnees, de heer J. Hollander te Leeuwarden, heeft hem daar gekend, toen hij er z' n militaire dienstplicht vervulde. In 1939-1940'aldus schreef de heer Hollander ons, was ik gelegerd in Loosduinen en ik heb Keizer toen veel ontmoet. Als wij oefeningen hadden was hij altijd present. Hij vond het prachtig, wanneer we hem een geweer in handen gaven, dat was dan nog groter dan hij zelf. Wij be- schouwden hem als onze mascot te. In 1939 was Keizer in een rusthuis in Loosduinen. Hij was toen al niet zo jong meer. Dat hij in een circus heeft gewerkt geloof ik graag, hij was in elk geval wel een acrobaat: bij ons liep hij vaak een heel eind op zijn handen' Tot zover de heer Hollander. In de archieven van t Kleine Krantsje, die altijd weer meer blijken te bevatten, dan we zelf weten, vonden we toch nog een De bierbottelaarsknecht Jan H. teLeeuwarden kwam in den avond van Zondag 15 September "aangeschoten" thuis. Toen hij daarop weer uit wilde en zijn broeder IJsbrand hem dit wilde beletten, bracht hij dezen met een mes meerdere bloedende wonden toe, zoodat de dokter er in gemoeid is geworden. Hoewel IJsbrand zijn broeder op dien avond na de mishandeling een moordenaar schold, gaf hij de zaak niet aan. Het was de politie zelf, die de justitie van het geval onderrichtte. En al deed IJsbrand ook heden zijn best, de mishandeling als van weinig erstigen aard voor te stellen, om zijn broeder te verschoonen, het hielp hem niet. 4 maanden luidde de eisch, op het vernemen waarvan IJsbrand zijn hoed op den grond smakte en van woede begon te schreien. (1901) Op deze foto nit de twintiger jaren zien we Jim Taver nit Texas, meer dan twee meter lang en Majoor Mlte met wandelstok, een heertje, dat niet langer dan zeven en vijftig centimeter was. Bij hem vergeleken was ook Kiaine Gerriet nog een rens. foto van Kiaine Gerriet, toevallig in Loosduinen gemaakt. De foto bevond zich in een map Kleine mensen'- het is de hierbij gereproduceerde zeer fraaie plaat, waarop we Kiaine Gerriet stoer in de bokshouding zien staan. De foto is in het oorlogsjaar 1917 gemaakt, toen de heer Keizer drie en veertig was. Hij had toen, volgens de bij de afbeel ding behorende gegevens, een lengte van 98 centimeter en hij woog toen niet meer dan zeven tien kilo. De vraag of Kiaine Gerriet met niet beantwoorden, de kleinste man van de wereld was hij zeker niet. Onze net al genoemde collectie Kleine mensen'bevat ver scheidene foto' s van geringe figuren, die kleiner, zelfs veel kleiner dan Kiaine Gerriet zijn geweest. Een paar van die frappante foto' s drukken wij hierbij af. Precies zeventig centimeter lang was - in 1914 - de Spanjaard Francois Fernandez Perez, 21 jaar oud en 9200 gram zwaar. Hij staat hier tussen z' n ouders in - een merkwaardig gezicht!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 6