DRIE LEERLINGEN IN EEN KLAS DIE ALLEN TRAGISCH OVERLEDEN fBIJ HET OUDE VLIET NIET ZOMAAR EEN SCHOOLFOTO" -<-> r Zo maar een schoolfoto? Nee niet zo maar een schoolfoto! Ik bedoel de plaat van de zevende klas van de Groen van Prinste- rerschool in 't Kleine Krantsje nummer 412. Zelf heb ik niet in nader keren kennen en in 1943 zijn wij op een zeer bijzondere wijze met elkaar in contact geko men. huis, want zij woonden bij het bedrijf. Ik leerde Popko kennen op de knapenvereniging "Us Heit", waar de Heer Brune de scepter zwaaide. Met Popko studeerde ik mijn eerste voordrachten en sa menspraken in. Jack Ensing hielp ons daarbij. Jack Ensing, zoon van de bekende schoenmaker- en schoenwinkelier van het Oldega- lileën, later Korfmakersstraat, en j nog later Voorstreek (thans Van Kesteren), was een populair hu morist, die samen met JORDAN een duo vormde. Hij stond in die jaren op de hoek van de Willem Sprengerstraat en het Werk- manslust in een soort salonwa gen van "De Friesche Koe" (op syn Leewaddes "IJscotentsje"!) en verkocht dan warme chocola de, koek en ijs. Zijn verhalen over het artiestenvak klonken mij als een gouden preek in de oren. Hij heeft ons op pad gehol pen en veel geleerd. Popko is na de oorlog, in 1948, geëmigreerd naar Australië, waar hij oktober 1976 aan een hartverlamming stierf. Aan hem bewaar ik de beste herinneringen. Maar nu wil ik dan iets over de drie leerlingen vertellen, die in de oorlog op een verschrikkelijke manier om het leven kwamen. Op de foto staat Albert Blom- hoff. Albert Blomhoff woon de op het Perkswaltje, omdat zijn vader als timmerman aan het Sint Anthony Gasthuis ver- Vervolg op pag. 9 die klas gezeten, want ik was op de Leerschool aan de overkant. Maar ik heb de gefotografeerden goed gekend. Er staan drie leerlingen op de foto afgebeeld, die allen in de oorlog op een tragische manier hun leven verloren. Natuurlijk staan er ook bekenden van veel lezers op. Ik noem eerst drie leerlingen, die ik onlangs nog ontmoet of gezien heb. Anna Lugtenborg zag ik voor enige jaren terug, in gezelschap van haar zuster, in het restaurant "Onder de Luifel". Zij is de Ik wil nu even wat namen van leerlingen opnoemen, waarvan ik niet zeker ben, dat zij nog in leven zijn. In ieder geval heb ik ze de laatste jaren nooit meer gezien of ontmoet. Andries Tysma heeft ook al eens bij mij in de klas op de LEER SCHOOL gezeten. En waar is mijn overbuurman uit de Pieter de Swartstraat Jelle de Jong ge bleven? Verder zien wij op de foto Klaas Wits, zoon van schil der Wits uit de Claes Bockes Balckstraat; Cor Touwen uit de Wybrand de Geeststraat. Kon prachtig piano spelen. Inge van dochter van onze toenmalige huisarts K. Lugtenborg van de Emmakade. Later Fonteinstraat. Zij zou later ook nog met mij in de klas zitten op de U.L.O.- School van de leerschool. Klaas van der Valk, van het woningbedrijf Van der Valk van het Hofplein,is jaren onze buurman geweest (Eewal) en ik heb laatst nog met hem gespro ken. Johan Zwolsman is onlangs bij mij op bezoek geweest. Ik kende hem al oppervlakkig, toen de familie Zwolsman in de Wy brand de Geeststraat woonde. Zij zijn later naar de Julianastraat verhuisd, waar vader Zwolsman door het afwerpen van bommen door een aangeschoten Engels vliegtuig op 20 januari 1942 om het leven kwam. Er vielen toen meer doden. Een zoontje van de familie Veldman uit de Willem Lodewijkstraat en een Mevrouw Tenwinkel met haar tweejarig zoontje uit de Julianastraat be hoorden ook tot de slachtoffers. Ik zou Johan Zwolsman later Giffen, dochter van notaris Van Giffen, van de Eewal; Christien van der Woude, dochter van Prof. Dr. C. van der Woude, die thans in Drachten woont; Mies Schootstra, dochter van de rij wielfabrikant "de Phoenix" Schootstra; Wieke Stienstra, die later eveneens in één van de klassen van de U.L.O.-school van de leerschool kwam te zitten; Koos Post uit de Vredeman de Vriesstraat. Popko Hoeksema is ook niet oud geworden, slechts 53 jaar." Hij had twee zusters, Rita en Titia en twee broers, Duco en Derk. Zij woonden op de Hoekstersingel wie kende de bekende stomerij en ververij van Hoeksema niet? Grootvader Hoeksema had het bedrijf opgericht; er was ook een fabriek in Utrecht. Thans is het schildersbedrijf van Van Dijk in het pand gevestigd. De schoor steen herinnert ons nog aan de stomerij-ververij. Vroeger stond er een grote lichtreclame op het Twee foto's, die ons herinneren aan de nog landelijke omgeving rond het oude Vlietvan zo'n halve eeuw terug. Op de bovenste foto het grote pand aan het Noordvliet Slot nummer 475, dat door vier gezinnen werd bewoond. Rechts boven woonde de familie Kimsma; de heer Theunis Kimsma, die later een melkwijk had en nu in Drachten woont, bezorgde ons de platen. In het huis met het puntdak links hebben de vroeger zo bekende Marcus en Aal Lageveen gewoond - Marcusaal was als verhuurster van roeibootjes zeer bekend. De man in het wit, tegen het pand aan, is Hart Zijlstra, die slager was, naast hem, in het zwart, staat oude Sipke Hotsma. In het roeibootje links neef en nicht Gerrit en Froukje Visser. De deur rechts van het grote pand gaf toegang tot de koemelkerij van Jitze Stienstra en deze Stienstra zien we onder de koe zitten op de foto hieronder. Het is de man met snor vooraan. Links de blinde heer Anne Kimsma. Beide foto's dateren uit omstreeks 1925, toen het er nog niet op leek, dat de romantiek van deze landelijkheid ooit zou verdwijnen. Hoewel. de Poppeweg werd toen al bebouwd; jle eerste huizen ervan kunnen we op de onderste foto zien.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 6