tote Friesland Bank Uw eigen bank PETROLEUMWIEFKE Graag wil ik reageren op de rubriek "Langs de straat" met de foto van het zogenaamde Petro- leumwiefke in 't Kleine Krantsje nummer 453. Dat was namelijk mijn grootmoeder, Ytje Hielke- ma-van der Meer. Zij heeft met petroleum gevent in de oorlogsjaren '14—'18. Ik meen dat grootvader toen werkloos was na wellicht gewond te zijn bij de brand in de Strocartonfabriek; grootmoeder heeft toen een olie- kar genomen. Dat was in die tijd ook niet gemakkelijk, want ze moest vaak twee- of driemaal naar het em placement om te zien of de olie- trein al was aangekomen. Het werd vaak laat en dan stonden de kannetjes in een rij te wachten om nog gevuld te worden. Maar ieder kreeg z'n deel. Haar klanten zaten in de Hove nierstraten, Tulpenburg, Achter Tulpenburg, Achter de Hoven met alle straatjes daar aan ver bonden. Olie was in die tijd onmisbaar voor de mensen. Grootmoeder woonde in de Romkeslaan, bereikbaar door het poortje bij het schiphuis van Voordewind aan de Potmarge. Een idyllisch plekje. Waar de foto van haar met de petroleumkar genomen is weet ik niet, maar ik vermoed bij Tulpen burg, hoek Achter de Hoven. Het winkeltje er naast was toen een groentezaak van Keverkamp. Het moet toen wel koud geweest zijn, anders had ze haar muts niet op gehad. Zij was de moeder van S. Hielke- ma, die een sigarenzaak aan de Kelders had. In 1925 werd het een grammofoonplatenzaak, 'Dajos Bela'. Later inclusief ra dio-distributie en daarna werd het de bekende 'Optimist'. Ook T. Hielkema, die een mu ziekhandel had in de Slotmakers straat en later verhuisde naar Scheveningen, was-een zoon van haar. Grootmoeder was zeer vooruit strevend en een vooraanstaand lid van de eerste Vrouwenbond in Leeuwarden tijdens de op komst van Troelstra - zij staat ook op een foto in zijn boek. In 1923 is zij op negenenzestig- jarige leeftijd overleden. Grootvader was tuinmans knecht, o.a. bij Wiemers, Boetes, Zijfers en tenslotte bij de firma Jongstra. Hij verzorgde veel gra ven op de Oude Begraafplaats en ook de bleekjes van Tulpenburg. Zondags voor dag en dauw, als de mensen wakker werden, was het gras gemaaid. Het waren zeer werkzame men sen. Amsterdam Mevr. Y. Siccama-Velsen Een idyllisch plekje aan de Potmarge KOFFIETAFEL De foto van de Prins Hendrik- brug in 't Kleine Krantsje num mer 455 haalde bij mij herinne ringen naar boven. U sprak over de sigarenwinkel van Tetman de Vries, die was gevestigd in het hoekhuis van de Willemskade en de Prins Hendrikstraat, maar eer der woonde daar de brugwachter en daarboven woonde een' me vrouw Van Loon, die een koffie tafel hield voor meisjes, die van buiten de stad de middelbare scholen bezochten en per trein heen en weer reisden. Dat moet in de jaren 1912 - '13 zijn ge weest. Deze koffietafel werd later over genomen door een juffrouw Van Brunger op de hoek van de Nieu- westeeg en de Nieuwestad. Van beide gelegenheden heb ik ge bruik gemaakt. De brugwachter had meen ik ook jongens in huis. Leeuwarden Mevr. A. de Boer-Lijbering ONTSLAG Lezend in 't Kleine Krantsje kom je vaak namen tegen, die herin neringen oproepen aan een vroe gere tijd. Zo las ik in de rubriek "De Leeuwarder politie rappor teert" de naam Velstra en dat deed mij denken aan mijn werk bij een grote meubelzaak aan het Gouverneursplein, toen ik zes tien was, dat is nu vijftig jaar geleden. Ik verdiende toen een rijksdaal der in de week. Het was op een vrijdag. Wij werkten normaal tot vijf uur. Om kwart voor vijf werd er nog een grote, brede meubel- kar opgeladen met ledikanten. Daar moest ik alleen mee naar Velstra bij Marssum. Ik was niet al te groot en kon dan ook niet over de lading heenkij ken. Om geen aanrijding te krij gen keek ik langs de zijkanten uit naar tegemoetkomend verkeer. Graag wou ik wat gezelschap hebben onderweg en daarom haalde ik eerst mijn broertje op uit de Grote Kerkstraat, waar mijn moeder woonde. Zo gingen we op pad; mijn broertje, toen zeven jaar, ook op de kar. Het werd geen gemakkelijke reis, want er waren nog geen asfaltwe gen zoals nu. Na af en toe gerust te hebben kwamen we op de- plaats van bestemming aan. Daar was intussen ook de chef op de fiets gearriveerd, zodat de kar kon worden afgeladen. Toen we klaar waren vroeg ik wat te drinken en dat kon: mijn broertje en ik kregen een kopje water, waarna de terugreis kon worden aanvaard. Inmiddels was de knecht van de stoffeerder ons tegemoet ge fietst, want hij vond het rot voor mij, dat ik zo'n eind weg moest en dat nog wel een kwartier voor afloop van mijn werk. Omstreeks acht uur 's avonds was ik weer terug bij de zaak, waarna de kar kon worden opge borgen. Toen moest ik binnenko men, kreeg zonder een extraatje m'n weekloon van twee vijftig en bovendienontslag op staan de voet, omdat ik mijn broertje had meegenomen! Ook voor mijn moeder, die we duwe was, betekende dit een tegenslag, want ze kon het geld wel gebruiken toen. Zo kon dat vroeger - gelukkig zijn zulke dingen niet meer denkbaar nu. Dordrecht H. Dijkstra KW ATSCH-VERHAAL Uit de mond/pen van onze zeer gewaardeerde redacteur Fenno konden wij kennis nemen van een avontuur van 'een abonnee' - helemaal anoniem! Een held, die voor zijn daden staat - natuurlijk verwachten wij niet anders - hult zich in de mist en heeft blijkbaar niet de moed om zich met naam en adres be kend te maken. Om eerlijk te zeggen, wat ik hiervan denk: lulliger verhaal heb ik werkelijk nooit gelezen - en dat nog wel in ons Kleine Krantsje. Hoe ter wereld bestond Fenno het om dit „gelul uit de nekha ren" met kolossale kopletters ons voor te schotelen? Als redacteur van een veelgele zen en zeer gewaardeerd blad ik zou haast zeggen „lijfblad" - moet je toch wel goed weten wat je aan de lezers opdist - toch zeker grondig hebben nagegaan of iets klopt met de nuchtere, harde feiten of uit de grote duim gezogen is. Ik heb mij dood geërgerd aan zoiets onmogelijks - dan zijn de verhalen van Baron von Münch- haussen echt om eens heerlijk te lachen, omdat je hem moet be wonderen om zijn ingenieuze vindingrijkheid. Aan dit verhaal kun je je alleen maar ergeren om niet te zeggen: om van te kotsen. Of is de zegs man een tweede Von Münch- haussen? Ik kon eenvoudig niet aannemen, dat onze Fenno dit als echt- gebeurd aanvaardde, maar dat hij zijn lezers eens wilde op de proef stellen hoe het met hun gezond verstand gesteld was. En daarom heb ik zelf eerst niet gereageerd maar gewacht op de, volgens mij, onvermijdelijke reacties. Eerst bleef 't even stil - men moest zeker bekomen van deze kolder - maar ja hoor lezers met normaal, gezond verstand lieten zich horen en in niet- misverstaanbare termen dit 'hel- denavontuur' uit elkaar rafelen, zodat er niets van overbleef. Het bewuste verhaal stond in nummer 453, de eerste reacties in nummer 455, dus vier weken later: iedereen was ten hoogste verbaasd en twijfelde aan de echtheid. Fenno noemde in nummer 456 Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. dan ook 'Man-en-paard' en wel de lezer J. van der Woude te Zaandam. Deze had zelf op het Vliegveld (Flugplatz) gewerkt en hij kende de situatie door-en-door en be stempelde de 'heldendaad' als onmogelijk, zoals ook de andere, niet met name genoemde, lezer dit verhaal totaal in flarden scheurde - een genot om te lezen - een ontmaskering, een Sher lock Holmes waardig! Leeuwarden O. de Roos Wat wij hebben gedaan is het weergeven van een verhaal, zoals dat ons door een van onze abonnees is verteld. U kunt van de redactie van een krant niet verwachten, dat zij mededelingen en ingezonden stukken van lezers op hun juistheid toetst, voor zij ze publiceert, nog afgezien van het feit, dat het controleren van alles, wat er door een lezerskring naar voren wordt gebracht, onmogelijk zou zijn. Ook dit stukje van u plaatsen wij, zelfs terwijl wij menen, dat het niet steekhoudend is. De beide abonnees, die in onze krant op het 'Göringverhaal' reageerden, hebben niets ont maskerd. Zij gaven slechts hun mening en meer niet. Een be wijs van de eventuele onjuist heid van het verhaal hebben zij niet kunnen aandragen. Red. 't KI. Kr. REÜNIE SCHOOL 14a Wat een reacties op de foto van School 14a uit de oorlogsjaren, Vervolg op pag. 5) Nóg een mooi plaatje van de oude Verlaatsbrug: vrij baan voor het schip met turf.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 4