'T KLEINE KRAHTSJE DE KOSTELIJKE KOSTER VAN GROOS DIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM LERAAR OM NOOIT TE VERGETEN Leeuwarden 100 jaar geleden 't Kleine Krantsje is een uitgave van Fen no Schoustra's Publi- citeitskantoor. Leeuwarden VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 In de rubriek "Wie heeft ze nog gekend?" in 't Kleine Krantsje nummer 526 geeft de heer Fenno Schoustra o.m. een re laas over ir. Koster van Groos, leraar natuur- en scheikunde en warenkennis aan de Ge meentelijke Hoger Burger school aan Achter de Hoven, nu een dependance van het Lienward College" aldus onze abonnee, de heer Albert Reit- sma te Leeuwarden, die ons verder schrijft: "Persoonlijk heb ik van de heer Koster twee jaren les gehad. Hij kwam met ingang van het nieuwe studiejaar 1929/30 per 1 september 1929 ons les ge ven in bovengenoemde vakken. Hetgeen de heer Schoustra over Koster schrijft kan ik vol komen beamen. Een goed, maar uitzonderlijk mens. Hij kon geen orde houden en als pubers pleeg je daar dan wel eens misbruik van te maken. De heer Willem Goïnga uit Mantgum, een studie-genoot van mij (wij deden in 1931 eindexamen) heeft over die Ge meente H.B.S. een boek ge schreven, waarin hij ook glas helder de door ons meegemaakte leraren be schrijft. En uiteraard ontbreekt in dat rijtje ir. Koster van Groos niet. Koster kon soms hevig te keer gaan tegen het pantseren van onze oorlogsschepen, dat was waardeloos, want volgens hem hadden onze vijanden veel be tere kanonkogels. Na de oorlog werd er een co mité opgericht om onze grillige oostgrenzen recht te trekken. Koster werd als één der eer sten lid van dat comité. Echt iets voor hem. Het is op niets uitgelopen. Eén persoonlijke ervaring tij dens de lessen van Koster wil ik u niet onthouden. Koster van Groos gaf praktikum. Bij het maken van proeven moest je eerst de formule in theorie op stellen. Ik neem nog steeds aan, dat die formule van mij klopte, maar toen ik een flesje uit het rek pakte en dat bij het andere mengsel goot, vloog de heleboel met een knal uitelkaar en bereikte de zoldering. Kos ter kwam haastig aanrennen. Ik had het mengsel niet in mijn ogen gekregen. Hij vroeg me wat ik had gedaan, maar door de onstane consternatie wist ik dat niet meer. In latere jaren dacht ik nog wel eens: zou dat het begin ge weest kunnen zijn van de atoombom? Gelukkig ga ik als zodanig niet de geschiedenis in. Ir. W. H. Koster van Groos, een wat wispelturige, voor ons jongeren wat vreemde "bekak te" figuur; hij heeft het in zijn latere jaren niet gemakkelijk gehad, maar niettemin.een goed mens." Ook onze abonnee mevrouw T. Spoelder-Faber te Hoorn rea geerde op ons stukje over deze bijzondere leraar. Zij schreef ons: "Koster van Groos was vroeger klant in onze zaak van Simon de Wit aan het Naauw. Hij kwam met zijn vrouw en ook vaak alleen boodschappen halen. Het waren aardige men sen. Het was toen gewoon, dat je een klant persoonlijk bedien de en boodschappen in de tas pakte. Wel ongewoon was het, dat hij na het afrekenen zijn fiets naar binnen reed en die tegen de toonbank zette en zich daarna alles liet aangeven om het in de fietstassen te doen. Ik woonde al in Hoorn, toen ik zijn vrouw eens in Leeuwarden ontmoette. Zij ver telde dat zij waarschijnlijk ook naar Hoorn ging en zij vroeg hoe de huizen stonden ten op zichte van de zon. Volgens mij is zij zelf nooit mee naar Hoorn gekomen. Hij heeft hier nog wel gewoond met een zoon; ik dacht een van een tweeling. Samen waren zij hier ook op de schaakclub. Ik vroeg er een vriend nog naar, die hem als tegenspeler had. Hij wist alleen nog te vertellen, dat de zoon beter schaakte dan de vader." Tot zover mevrouw Spoelder, aan wier reactie wij nog kunnen toevoegen, dat wij zelf het on vergetelijke genoegen hebben gehad als leerling van de ge meente HBS de heer Koster van Groos te hebben mogen leren kennen. Het was, in één woord, een kostelijke kerel, in derdaad zeer verward, maar rijk gezegend met humor en zeerad rem. Vaak had hij een snedig ant woord op opmerkingen uit de klas. Had hij dat toevallig eens niet, dan kon de leerling reke nen op de zeer bekakt uitge sproken reactie: "Ehh.jij vijf bladzijs", wat inhield, dat je vijf bladzijden uit het natuurkunde boek diende over te schrijven. Eens kwam hij met een verhaal over Pentabuitenboordmotoren. "Penta" zei de heer Koster van Groos, "is Grieks en betekent vijf. Maar waarom die motoren nou Penta heten weet ik niet". Waarop wij meenden te moe ten opmerken: "Die lopen vijf kilometer per uur. "Ehhh. Schoustra.vijf bladzijs, voor elke kilometer een bladzij!" ant woordde Koster onmiddellijk. Toen hij een week later de vijf bladzijden wilde invorderen Dit is (helaas) de enige foto van de heer Koster van Groos waaro ver wij beschikken. Het plaatje is in april 1938 bij de Avrostudio in Hilversum gemaakt. De kostelijke leraar wordt hier geflankeerd door de leerlingen Jeen Basten en Johannes Feenstra, beiden al overleden. trokken we een hoogst ver baasd gezicht bij de opmerking: "Maar meneer, die heeft u al gekregen!" En wat - notabene - zei de heer Koster van Groos toen na enig nadenken? Ehhh.ik herinner me zo iets. Na de oorlog troffen we de heer Koster nog eens in de stad. Hij bleek zich toen deze briljante leerling niet zo goed meer te herinneren. Met een: "Hé wat vreemd, ik was anders niet de eerste de beste" tracht ten we hem op weg te helpen en toen ging er blijkbaar inder daad een lichtje op. "Ehhh. Schoustra" antwoordde de heer Koster van Groos met z'n dikke gezicht scheef omhoog, "laten we het zo zeggen, jij was mis schien wal de eerste, maar niet de baste. OPENBARE PRIVATEN "De openbare privaten, ten ge tale van 15 over de stad ver spreid, zijn meestal in stegen aangebracht. Ze zijn in den re gel door een gemetselden muur omgeven, van goede toe gangen voorzien, en bieden ge noegzame ruimte aan. leder privaat bestaat uit 4 tonnen. De zindelijkheid laat er niets te wenschen over, ofschoon van de zijde der bezoekers niet al tijd de noodige medewerking wordt verleend. Gewoonlijk be vat ieder privaat ook eene pomp en vele hebben boven dien eene verzamelplaats voor asch, vuilnis enz." Dr. Ph. Kooperberg-1888 Deze interessante kaart uit Grootmoeders Ansichtenalbum is heel lang geleden uitgegeven door de firma S. A. Markus te Leeuwarden: we zien hier het Zaailand met links de Prins Hendrikstraat en rechts het Paleis van Justitie. In het hoekhuis zat toen nog een zaak in sigaren en comestibles en voor het grote pand verderop, het toenmalige hotel Centraal zit nog een balcon. De kaart is door een S. H. verzonden aan Mej. Fokje Tj. Huizenga, Tusschendijken in Bergum. Zaailand hoek F. Hendrikstraat,

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 13