'T KLEINE KRANTSJE -BES»- Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VIJFTIEN JAAR JOODS LEVEN IN LEEUWARDEN 1930 -1945 FËNNO VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Een automobielfabriek geeft een demonstratie van zijn nieuwste modellen op het Wilhelminaplein. Abraham is er ook en hij wijst op een van de duurste wagens uit de gehele collec tie. "Als ik deze op afbetaling neem, hoe lang moet ik dan betalen?" "Dat hangt er van af hoe groot de termijnen zijn" zegt de verkoper. "Vijf gulden in de maand kan ik wel betalen" zegt Abraham. "Vijf gulden? Per maand? Man, dan zou je honderd jaar moeten afbetalen" ant woordt de automobielverko per. "Nou, wat zou dat", zegt Abraham, "dat zou ik er wel voor over hebben". ning het resultaat af. Dan komt er een telegram: "Geslaagd!" Nu vinden de vrienden het ge past hem feestelijk te verwelko men. Aldus geschiedt. Een groot festijn. Maar enkele wan- trouwigen achten het nodig ie dere dag de rubriek "Academi sche examens" na te zien in het Algemeen Handelsblad. Zij doen dat dagen, weken lang. Maar de naam E. J. van der Heijden komt er maar niet in voor. Emils jongere broer Isidoor, die iedereen als Dorus kent, is ge sneden uit ander hout. Hij werkt ook op de zaak en het personeel vindt hem buitenge woon hautain. Hij trouwt met Frederika Lobstein (1911) en gaat dan wonen in de Alma Ta- demastraat nummer 5. Daar krijgt het paar twee dochtertjes, Catharina (1934) en Frederika Johanna (1938). In 1937 wil de naar uitbreiding strevende Frico de fabriekspan den van Van Huiden en Van der Heijden wel aankopen en dan valt het besluit de Leeu warder schoenenfabriek te ver plaatsen naar Oisterwijk, de ge boorteplaats van de oude heren Maurtis en Michiel. Een deel van het personeel gaat met deze verhuizing mee en net als Leopold Maurits ver trekt ook Dorus van der Heij den met zijn gezin naar Oister wijk. Betsy is al veel eerder, in 1933, vertrokken naar Amster dam. De beide oudste Van der Heijdens, over de zestig al, blij ven in Leeuwarden. Michiel, de kleine, blijft daardoor ook in de buurt van zijn oude schoon-' moeder, Klaartje van Esso-Kan (1857), die als weduwe in de Johan Willem Frisostraat woont op nummer 21. Zo woont een deel van de familie Van der Heijden dus nog aan en in de buurt van de Emmakade, wan neer boven Europa en ook bo ven Nederland de lucht betrekt. Arthur wordt opgeroepen voor de militaire dienst. Hij ondergaat een keuring en hij moet een klein examen afleggen. "Vertel me eens" zegt de examinator, "wat is precies militaire strategie?" "Goeie strategie?" ant woordt Arthur, "dat is door gaan met vuren als de mu nitie op is". Wanneer de oud voorzanger van de Joodse Gemeente, de heer S. Sitters negen tig wordt, gaat de joodse jongensvereniging Ets Chajim hem huldigen. Hier zien we de hoogbejaarde temidden van zijn leerlingen en oud leerlingen. Staand van links naar rechts: A. Gosschalk, M. Turksma, M. van der Kaars, M. Lubinski, A. Rubens, I. Velleman, L. Cohen Nzn., D. Keizer, F. Kal ff en B. Cohen. Zittend: J. de Bruin, S. van Leer, I. de Vries, S. Sitters, A. Akker, I. van der Woude en L. Cohen Bzn. Op de voorgrond: J. van Gelder, S. Simons en I. de Vries Bzn. werkten twee dochters en vijf tien zoons. Van de drieentwin tig Trimbachkinderen, die er ooit waren geweest. Iedere morgen en iedere mid dag laten de heren Van der Heijden zich met hun Merce- des-met-open-kap vervoeren van huis naar de fabriek en omgekeerd. De stanzer Rikus van der Molen fungeert dan - met een mooie blauwe zeilpet op - als chauffeur. Omdat de naam Rikus door de fabrikan ten niet deftig genoeg bevon den wordt, spreken ze hem als "Hendrik" aan. Met deze Mer cedes worden ook regelmatig zakenreizen gemaakt naar ste den als Leizig, Berlijn, Londen en Parijs. De oudste zoon van de grote, van Maurits, Emil Johan, is een echte bon-vivant, een vlotte jongen, een grappenmaker. Hij bridget veel, maar hij schijnt ook te studeren in Amsterdam. Wanneer hij daar voor een be langrijk examen komt te staan, wacht de hele Joodse gemeen schap in Leeuwarden vol span Aan de Snekertrekweg ter" hoogte van de Frico staat de Stoomschoenfabriek Friesland van de firma Van Huiden en Van der Heijden. Van Huiden heeft al tientallen jaren niets meer te maken met dit bedrijf; de directie wordt gevormd door de broers Maurits en Michiel van der Heijden. Hoewel er een nauwelijks waarneembaar lengteverschil is tussen die twee wordt de oud ste, Maurits, altijd "de grote" en de jongste, Michiel, altijd "de kleine" genoemd. Beiden wo nen ze aan de Emmakade, de grote op nummer 54, de kleine op nummer 44. De grote, Mau rits Machiel van der Heijden (1874) is met een Frederika Herzberger (1878), de kleine, Michiel Salomon van der Heij den (1875) met een Serliena van Esso (1884) getrouwd. Maurits en Frederika hebben twee zoons, Isidore (1904) en Emil Johan (1906), Michiel en Serliena hebben een dochter, Betsy Johanna (1908) en een zoon, Leopold Maurits (1911). Het is een flink bedrijf, deze schoenenfabriek van de Van der Heijdens, waar een kleine honderd mensen werken en waar niet anders dan schoenen van een hoge kwaliteit worden gemaakt. Eerst heet het merk "The Northern Boot", later "V.D.H." - onder deze naam worden de kwaliteitsschoenen uit Leeuwarden zeer bekend. Bedrijfsleider op de fabriek is de net als zijn bazen uit Bra bant afkomstige Cornelis Trim- bach, die uitsluitend als "chef" wordt aangesproken en die zich als een goede schoenma ker altijd gehouden heeft bij zijn leest - zijn vader heeft zelf een stoomschoenfabriek in Waal wijk gehad met uitsluitend ei gen kinderen als personeel; er De Harlingertrekvaart met aan de andere kant van het water de Stoomschoenfabriek Friesland van de firma Van Huiden en Van der Heijden - later zullen hier de nieuwe gebouwen van de Frico verrijzen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 7