LEEWADDERS, WAAR IS D|T? KIJK HIER: DE KLINZE 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste anwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. De brugmannen hewwe der nocht an diz-kear. Tabe is met fekaansje weest, mar ja, Deet- man en die senteraasje met de studenten hewwe de saak wat bedurven. Neelie Smit liekt weer heel anders. Nog even ut foetballen en dan ferskient Skelte. Later noeme se em wel es Skelte Bobberskonk. Waar om? Lees ut mar bij Tabe Ruutsje, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en genoemde Skelte. Tabe Ruutsje: Ut weer gong nog wel, mar, net as ik al sei, se saten nog al in over de stu- deerderij fan ons kleindochter daar. Hoe komt dat met de ping-ping? Mien dochter is meestentijds aardig fleurig, mar nou niet. Fokke Vutman: Ik hew oek wel es docht dat ut wel wat metfalle su met die studenten, mar jon- ges, der binne guden bij, die komme swaar te sitten. En ut hèt Tabe sien fekaansje bij de kienders wat bedurven! Minne Mager: En konnen jou nou bijspringe, och dan skoven jou wat geld af niet? Mar sukke mieljennairs binne wij oek niet. Nou ja, Marten allénig hé. Ho, ho, niet soa happe, klein grap- ke. Lange Marten: Grapkes fan niks. Wij hewwe nooit geld had en wij salie ut oek nooit krije. We hewwe ut aardig goed, maar dan houdt ut oek hard op. En fan die sudenten weet ik niks af. Gaat Lubbers daar over? Tabe: Die gaat'over alles. Te- meensen soa lang as ut duurt. Soms liekt ut daar in Den Haag een groate bende. Mar hier hadden wij met Deetman te krijen. As je em soa siene, dan durf je wel een tweedehans fiets fan em te kopen. Mar an deren spuie raar guod over em. Wiebe Poatsje: Ik kan niet één fan die lui. Ja, die frouw die der soa faak foor is. Smit-Kroes. Daar wu mien frouw wel op stemme, mar mien dochter sei, dat se swaar foor't kappitaal is. Ik weet ut niet. Fokke: Neelie Smit. Die is niet benauwd. Of ut nou om sjuf- feurs of om skippers gaat, se ferblikt niet. Se gaat over een soad dingen. Oek over tunnels en tollen en wegen en oek over de post. Minne: Dan mut se daar mar es achter an. Een ouwe meid, ik bedoel noait trouwd weest, een ouwe meid en ik krije faak mekaars post. Ut huusnummer is geliek, mar de straat hele maal niet, mar om 'e soafeul tied is 't mis. Marten: Soafeul post sal jim anders oek niet krije wel, Min ne? Wij soms één keer in 'e week. In de fekaansjetied een paar keer faker. Gister nog een aangesichtskaart uut Duuts- land. Uut ut Swartswald. Nee, niet uut 'e kliniek. Bergen en bossen. Tabe: O ja, dien soan su daar hene hé? As ie op sien fader liekt, had ie der een skoftsje le den weze mutten. Met die foet- ballerij. Of is ie niet soa gek op diegrapmakerij? Marten: Reken mar dat ie tuus alles sien hèt. En nog wel soa feilig. En se hewwe oek een fiedeldéo seit mien frouw dan. Dan hewwe jou alles op film in een klein doaske. Kenst alles nog es sien. Wiebe: Ja, die dingen skiene der te wezen. Wat seit Marten: hij hèt ut de Mof al tien keer ferliezen sien? Wij lache tuus nog wel es om wat Minne toen song: Se houwe fan Oranje, mar nog feul meer fan de poen!! Fokke: Poen is alles. Straks hiete se allemaal Rijkaard. Hoor mij es Minne. Die hard- fietsers in Frankriek oek. Poen. Mar geef mij mar een mooie fillum. Spanning jonges, span ning! Son pliesjefillum of een détektief. Of wat se oek wel segge:een krimi. Minne: Wat foor ding, Fokke? Is dat een nij merk voor was- poeier of kan je der nog lekker der in brade as in croma? Der wurdt wat fertoand in die rekla- me soms. Krimi, seit ie. Goed foor de lijn!! Klein grapke. Wiebe: Kiek as ik ut goed sien, loopt Skelte daar. Een swager fan Sjouke. Nee, Skelte loopt niet hard meer. Wat seistou T abe? Een nuvere prater, ja. Tabe: Hij doet de mon mar een klein endsje open. Suver de tannen niet fan mekaar. Mar hij praat mar, en hij praat mar. En waar eikeneen foor is, is hij teugen en andersom. Hij steekt nou over. Skelte: Gouje. Jimme hewwe Sjouke goed kannen hé? Ik bin een swagór fan em. Een goeie Sjouke. Jim staan hier wel gauw es, loof ik. Hoe hewwe jimme der altied nocht an. En mar klasjenére. Fokke: As we niet wuden de den we 't niet. Ut is niet fer- plicht. Jou salie je gewoanten oek wel hewwe. Of doene jou alle dagen wat anders? Ja, ik hoef ut niet te weten hor. Skelte: Jou magge ut best wete, mar ik hang ut jou niet an 'e neus. Skelte is sien eigen baas. Ik doen wat ik doen wil. Ik loop waar ik wil. Wie seit daar wat? Die man met dat stokje. Oek al gien hardloper, krekt as ik. Wiebe: Je lope niet war ut fer- boaden is denk ik. En we ken- ne in ut leven oek niet altied doen wat we wel graag wille. En we mutte ons wel es wat steure an een ander. En die bemoeit sich wel es met jou en. Skelte: Praat fan niks. Gieneen mut em met mij bemoeie. Ik bemoei mie oek met gieneen. Want ut is een groate rot ben de in ut hele leven. Nim nou mien buurman! Minne: Ho, ho, wat ken jou die buurman skele? Jou bemoeie je ommers toch niet met een mens. En je doene wat je wille. Laat die pursoan mar. Skelte: Och here jonkje, wat siestou dat fout. Die pursoan in kwestie is een opfreter fan ons centen. Niet werke offiesjeel, niet werke, wel beure. Sukken leve op.bobber-de-skonk. Wat? Daar lache die groate kearels om. Mar 't is waar. Op bobber de-skonkü! Ah, ik gaan fut. Wat doen ik hier!!!! Skelte was de Tunen al een end cioen hoorde ie ons ma ten nog lachen Dit is de buitengewoon fraaie state van het landgoed De Klinze in Oudkerk, die de vorige maand een nieuwe bestemming kreeg: het statige landhuis, vakkundig gerestaureerd, werd een hotel-restaurant en conferentieoord. Hoewel de oude state nog helemaal de geest ademt van een voorbije rijke tijd en ook nu weer een heuse baron er als directeur de scepter zwaait - een Jan baron Van Harinxma thoe Slooten - zal letterlijk iedereen er als gast welkom zijn; dat immers werd bij feestelijke opening nadrukkelijk gesteld. Net als Stania State in Oenkerk en Vij versburg in Tietjerk is de driehonderd jaar oude Klinze vrij goed in tact gebleven. In de loop van de eeuwen is de state verschillende malen zowel verkleind als ver groot. Ondanks deze ingrepen zijn de oorspronkelijke kenmerken in het huidige pand terug te vinden. De state De Klinze ligt in een park van acht hectare, dat rond 1822 is aangelegd door een tuinarchitect met een voor de Leeuwarders heel bekende naam, Lucas Pieter Roodbaard. Het was dezelfde Roodbaard, die in Leeuwarden onder andere de Oude Begraafplaats aan de Spanjaardslaan heeft aangelegd en die ook een belangrijk aandeel heeft gehad in verschillende verfraai ingen van de oude Prinsentuin.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 13