'T KLEINE KRANTSJE TKLEIHE I.EMTSJE' VROUWENPOORTSBRUG NIET MOEILIJK TE HERKENNEN ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. pagina 3 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Veel, heel veel oplossingen zijn er binnengekomen op onze laatste fotoprijsvraag, waarvoor wij een wat wazig plaatje afdrukten met als meest herkenbare punten een ouderwetse lantaarnpaal en het fragment van zo'n mooie brugwachterswoning, waarvan er nog steeds een paar zijn in onze stad. De trouwe deelnemers aan onze prijsvragen en ook zij, die nu eens voor 't eerst een gokje waagden, hebben met het beantwoorden van onze traditionele vraag "Leewadders, waar is dit?" geen moeite gehad, behalve één abonnee: die veronderstelde, dat we hier te doen hadden met de Noorderbrug bij de Spanjaardslaan. Maar iedereen heeft het al begrepen intussen, dat was het niet: het was de Vrouwenpoortsbrug, waarvan er een heel klein stukje voorkwam op de foto, die we in de krant hadden afgedrukt. "Die foto" aldus de heer Mr. H. S. Bekius te Helvoirt, "zou van af zijn verheven standplaats gemaakt kunnen zijn door Th. van Weideren baron Rengers, die zoveel voor de Friese land bouw en speciaal voor zijn ge liefde Trynwalden heeft ge daan. Rechts op de foto een van de "Romeinse brugwach terswoningen, die Leeuwarden gelukkig nog rijk is en wel die bij de Vrouwenpoortsbrug. On der op de foto de elegante krul van het gebouwtje, dat ze in Londen zo keurig een "Public Convenience" noemen. Dat Romeinse waarover de heer Bekius schreef, heeft niets te maken met Italië, maar alles met de vroegere stadsarchitect, Thomas Romein, naar wiens ontwerp deze woning en ook die bij de Noorderbrug werd gebouwd. "Dit was voor mij een gemak kelijke opgave" schreef de heer H. Th. Heegstra te Aalsmeer, "daar ik al eens een verhaaltje over de bruggen in Leeuwar den heb geschreven. Deze brug is in het begin van de der tiger jaren gebouwd en uitge voerd in prachtig metselwerk met veel natuursteen. De ka rakteristieke woning, honderd jaar oud, moet mét de brug ze ker op de monumentenlijst. De naam van de zeer correcte brugwachter uit de jaren dertig ben ik helaas vergeten; wel weet ik, dat hij een mooie dochter had, waar mijn vrien den veel belangstelling voor hadden". De naam van de brugwachter ja, kan dat een Zijlstra zijn ge weest? "De fotograaf richtte de camera over de "ondergrond se", zoals wij de waterplaats noemden, langs de brugwach terswoning, waar in onze tijd een Zijlstra woonde" berichtte ons de heer H. U. Koopmans te Heemskerk en mevrouw S. Veninga te Leeuwarden wist te berichten, dat dit brugwachters huis in de stormnacht van '53 het zinken dak verloor. "In mijn schooljaren" schreef zij, "was het maar een smalle brug; daarna is hij tweemaal veranderd. Het brugwachters huisje wordt monumenteel ge bruikt voor teken- en knipwerk van de Nieuw Bethelkerk aan de Huizumerlaan". "Een prachtige foto!" riep de heer B. R. Douma in zijn ant- woordbriefje uit. "Ut is mar goed, dat jimme het plaatsje wat "troebleerd" hewwe, an ders was er niks an weest. El- kenien su het dan wel raden hewwe en dan hadden jim een soad insturings te verwerken had. 't Bruggewachtershuuske staat er moai op. 'n Stukje wa ter en de huzen anne overkant, een hoop meensen, dat is alle gaar toch prachtig, niet waar. Nou, het allerbeste met jimme allemaal en foaral met het Krantsje - de groeten van een man, die't nou al sestig jaar in Leewadden woant". Mevrouw S. Molewijk-Assen- dorp te Amsterdam herinnerde in haar oplossing aan de Elfste dentochten, die hier vlak bij fi nishten en wist ook nog, dat de Vrouwenpoortsbrug ooit een draaibrug was. "Bij de nieuw bouw van de brug lag er een houten voetgangersbruggetje bij de Oldehove. Ik heb daar heel wat voetstappen liggen". De heer A. Holwerda te Leeu warden schreef letterlijk hetzelf de: "Als jongen heb ik hier vele voetstappen liggen met rovertje spelen en andere spelletjes. Bij de waterplaats troffen wij voor de oorlog wel zogenaamde spi ritusdrinkers aan. Op het kruis punt Westerplantage-Nieuwe- stad werd mijns inziens het eerst het verkeer door politie geregeld als zo tegen half vier de karrijders van het Oldehoof- sterkerkhof vertrokken. NIEUWELINGEN Nieuwelingen in de wijde kring van inzenders waren mevrouw T. Dijkstra-Arendshorst en de heer S. P. Wiersma, beiden uit Leeuwarden, die ons berichtten voor de eerste maal aan onze fotoprijsvraag mee te doen. „Ik wil nu dan toch voor het eerst een poging wagen," schreef ons mevrouw Dijkstra. „Ik probeer wel steeds uit te zoeken, wat het kan zijn en dik wijls blijkt het nog goed te we zen ook, maar zoals de heer Westerbaan bij de vorige oplos sing al schreef, daar blijft het dan bij. Deze keer evenwel stap ik over de streep." En vrijwel hetzelfde deelde de heer Wiersma ons mee: „Vaak heb ik gedacht nu moet ik eens een oplossing inzenden, maar het bleef er altijd bij. Thans heb ik dan toch doorgezet om eens in te zenden. Naar mijn mening is het dit keer erg gemakkelijk, maar ik kan het natuurlijk mis hebben." Wel, de heer Wiersma had het niet mis en mevrouw Dijkstra- Arendshorst evenmin. En bei den attendeerden ons er op, dat in het oude brugwachters huis tegenwoordig de schilder kunst te bewonderen is. (Vervolg van pag. 14) voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. ir Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd. COPH1I

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 3