hellema s 'T KLEINE KEANTSJEi Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 1 1 Makalaardij alnd» 1896 Leeuwarden - Drachten Je ontdekt dan ook, dat veel mensen er behoefte aan heb ben eens over het verleden te praten en je in die oude omge ving terug te denken. Reacties waren er ook in de trant van "Fijn, dat 't Kleine Krantsje er is" en "Op deze manier is er nog eens contact en dan kom je weer eens wat aan de weet". Deze "Opsporing verzocht" heeft me veel voldoening gege ven, meer dan de liedjes al leen. Beste mensen, allemaal hartelijk bedankt! Hoorn H. Hielkema MARTIALE MANNEN In 't Kleine Krantsje nummer 531 publiceert u een foto van een aantal martiaal uitziende mannen te schaats. Zij waren ambtenaren in dienst van de gemeente Leeuwarden, de meesten als brugwachter. In de periode dat de scheepvaart door bevriezing van de kanalen stil lag, controleerden zij de toestand van het ijs op die wa terwegen. Voor het aanleggen en het schoon houden van de banen namen zij baanvegers in dienst, meestal werkloze schip pers, die daarvoor een beloning van een zilveren rijksdaalder per dag ontvingen, die aan het eind van de dag door de brug- wachter/baanopzichter aan hen werd uitbetaald. Elke brug wachter, dus ook in zijn kwali- tieit van baanopzichter, be- (Vervolg op pag. 10) OUDEFOTO Hierbij zend ik u een oude an sichtkaart toe met de bedoeling een kleine bijdrage te leveren aan uw fotoserie over 'oud- Leeuwarden'. De foto, van de ingang van het Rengerspark, is zeer oud. Als oud-Hüzumer en overbe kend in het 'oude Leeuwarden', waar zo ontzettend veel veran derd is, vind ik het een genoe gen regelmatig via uw foto's plekjes te ontdekken, die over bekend, maar helaas thans grotendeels verdwenen zijn. 'k Heb veel meer oude foto's van Leeuwarden in mijn bezit, 'k Heb die verkregen uit een boedel hier in Heerde. Friezen wonen overal verspreid in ons landje. Ik heb ze in talloze plaatsen ontmoet en ook waren er Leeuwarders bij. Er zou eens een meeting geor ganiseerd moeten worden, waarvoor alle Friezen of Leeu warders uit het land werden uit genodigd, bijvoorbeeld door middel van persberichten of an dere media. 'k Weet niet of de Wilhelmina- baan nog bestaat, waarvan de ingang was nabij de brug Wes- tersingel/Harlingertrekvaart. Een erg geschikt terrein zou dat zijn. Trouwens ook de 'Frieslandhallen'. Misschien is er iemand, die dit balletje opneemt en verder kan uitwerken, 'k Vermoed dat Hans Wiegel, de commissaris van het 'Heitelan', de toon wel zal aangeven voor het Friesche volkslied. Heerde De Vries Een meeling, zoals door u bedoeld, hebben we een paar jaar geleden gehad, toen Leeuwarden 700 jaar bestond. Deze reünie werd een groot succes. Ze werd niet georganiseerd op de Wilhelminabaan, want die bestaat al lang niet meer, maar in Zalen Schaaf. Red. 't KI. Kr. MINARDUS BOOMSMA Hier in Veenendaal ben ik in contact gekomen met een fami lie M. van Beest. De heer Van Beest vertelde me, dat zijn grootvader of overgrootvader een kruidernierszaak had op de Wirdumerdijk. Naast dat huis was een steegje, waardoor die voorvader als kind 's avonds ontsnapte, wanneer hij niet meer naar buiten mocht. Weet iemand zich hiervan nog iets te herinneren? Dat zou wel leuk zijn. Wij lezen 't Kleine Krantsje met veel plezier. Ik ben mijn broer tjes en zusjes (toen ze nog klein waren) er ook eens in te gengekomen. Er werd een his torie uit hun jeugd verteld. Mijn oudste broer Piet Westra is ge ëmigreerd naar Amerika, maar helaas in maart overleden na een griep met een kwaadaardig virus. Hij was eenenzestig jaar. Veenendaal Mevr. Elly de Swart-Westra DOOR 'T ASBESTDAK Onlangs schreef ik in 't Kleine Krantsje wat ik eens op zon dagsschool met een dominee heb beleefd. Later, als jongen van dertien, zou ik nog eens met dezelfde dominee kennis maken. Op een avond zou er in het zondagsschoollokaal een film gedraaid worden, "Ach vader, niet meer", een drama in twee bedrijven voor genodigden. Daar hoorden wij als jongens niet bij, maar aan de achterkant van het lokaal stond een groot hok met asbestplaten als dak bedekking. Met nog twee maten klom ik daarop en toen konden wij via het bovenraam en de achter kant van het filmdoek de voor stelling volgen. Dat ging goed tot de pauze. Toen kwamen er twee grotere jongens van een jaar of zeventien en die klom men ook op het hok. Maar wat gebeurde er? Toen de laatste z'n voet op het dak zette braken de asbestplaten met enorme knallen uit elkaar. Terwijl de anderen maakten dat ze wegkwamen, kwam ik tus sen een partij gestapelde stoe len in het hok terecht. Toen ik er uitklom werd ik ge pakt door de inmiddels op het lawaai afgekomen dominee. Ik vocht om los te komen, maar dat lukte niet: ik werd op een stoel gezet. Men meende dat ik Het oude vertrouwde Waagplein: ideaal door alle jaren heen voor allerlei attracties en nu dus ook voor het Straatfestival. minstens een hersenschudding had opgelopen. Een snel ge waarschuwde politieman bracht me naar huis. Later kwam de rekening voor de aangerichte schade. De drie jongens van deriten moesten ieder drie gulden betalen en de twee groteren vijf gulden Maar moeder was weduwe met vier kinderen en het was dikke ar moede destijds. Zij kon de drie gulden gewoon niet betalen en... zij heeft er ook nooit meer iets van gehoord! Leeuwarden R. Boeisma STRAATFESTIVAL Wat heb ik en vele Leeuwar ders met mij genoten van het prachtige orgel, waarop de Ci tyclub Leeuwarden beslag had weten te leggen voor het laat ste Straatfestival! Wat een be levenis om dit schitterende or gel te mogen beluisteren. De hele sfeer rond het orgel op het oude vertrouwde Waagplein was heel plezierig en je zag er weer veel bekende gezichten van mensen, die op het concert waren afgekomen. Enkelen had je in jaren niet meer ontmoet en kon je nu weer eens de hand drukken. Vroeger was de binnenstad het ontmoetingspunt en zag je el kaar regelmatig, maar dat is anders nu de stad zoveel gro ter wordt. Vele oude herinneringen wer den opgehaald onder de tonen van het orgel en wat is het dan mooi, als je elkaar weer ont moet om even bij te praten - anders zul je vaak niet verder komen dan een knik of een en kele handbeweging. De orgelklanken gaven ook aanleiding herinneringen op te halen aan straatmuzikanten van weleer, Ouwe Hatte met zijn harmonica en orgel en Hoempa met zijn muziekinstru menten aan de voeten en han den en aan het hoofd en op de rug. Vergunning hadden ze meestal niet en zodra de politie kwam was het uit met de mu ziek en was wegwezen het pa rool... Leeuwarden Rinze van der Heide OPSPORING VERZOCHT Wat kwamen er veel hartver warmende reacties op mijn ver zoek in de rubriek "Opsporing verzocht" van de liedjes "Lan- forhuzerssang" en "Zij die niet slapen". Per telefoon en per brief. Vaak kregen wij ze beide compleet met de muziek. Ook kregen we een persoonlijk gesprek over de geboorteom geving en waar we opgroeiden en naar school gingen. Ge sprekken over gezamenlijke kennissen en oude vrienden. Dan blijkt weer, dat we nog veel van elkaar weten. Echt fijn! De reacties kwamen niet alleen uit Leeuwarden en naas te omgeving, maar uit alle hoe ken van het land. Wat zijn ze toch gaan zwerven, die Leeu warders.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 4