IN SEPTEMBER 106 JAAR NICO HUPPES EXPOSEERT 'T KLEINE KRANTSJE' GEBOREN IN LEEUWARDEN HETOUDE AMELANDSHUIS Dinsdag 5 Déc. a.s. hoopt onze liëye nicht Mejuffr. EOOSJE de METZ hare vijftigsten geboortedag te herdenken. Hare liefhebbende Nichtjes! JETJE en, SJUDIE. ÜSlSlSlSSiSiSJSJSiSlSySHiSiB VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN CfMAvahdmach Ja. het... In september hoopt ze honderd en zes jaar te worden: me vrouw Siene Zandstra-Giezen, geboren in Leeuwarden, maar al heel lang wonend in Den Haag. Zij is een van de twaalf kinderen van de ooit zo beken de Jan Giezen, die in zijn jonge jaren een bezielend strijder voor het socialisme was - over hem heeft 't Kleine Krantsje al eens bericht. De ouders van de nu heel hoogbejaarde mevrouw Zand- stra hebben beiden ook een hoge leeftijd bereikt. Vader Gie zen werd zeven en negentig en moeder Giezen-Heyer bijna honderd en één. Van hun twaalf kinderen leven er nu nog vier; mevrouw Zandstra heeft nog twee zusters en een broer. De hoogbejaarde, getrouwd met de reeds lang overleden Regnerus Zandstra, kreeg een dochter, die vijf jaar geleden stierf, toen zij twee en zeventig was. Vele jaren heb ik het genoegen gehad het echtpaar Zandstra te kennen en altijd trof mij bij een bezoek aan hen hun warme medemenselijkheid, hun op rechtheid en hun liefde en aan dacht voor de minder bedeelde mens. Zo begreep ik ook hun gevoe lens en hun strijdbaarheid voor het goede en juiste socialisme, dat niet alleen uit welluidende leuzen bestond en bestaat. Over dit alles kon mevrouw Zandstra-Giezen vol vuur ver tellen. Nu is haar kaarsje bijna uitge blust. Door doofheid kan zij geen gesprekken meer voeren; ook is zij vrijwel blind en haar geest- en denkvermogen zijn zodanig, dat zij nu geheel bui ten het leven staat. In haar honderd en derde le vensjaar heeft zij nog eens haar geboorteplaats Leeuwar den kunnen bezoeken, waar mee een grote wens in vervul ling ging. Het deed haar toen goed de stad van haar jeugd nog eens terug te zien. Tot in hoge ouderdom heeft zij trouwens het wel en wee in Leeuwarden met de grootste belangstelling gevolgd. De Frie se hoofdstad heeft altijd een warme plaats in haar hart be houden en daarom ook heb ik graag dit stukje aan haar ge wijd. Haarlem P. H. Zwerver Het is alweer bijna veertig jaar geleden, dat de kunstschilder Nicolaas Huppes zijn geboorte stad Leeuwarden verliet om in het westen van ons land te gaan wonen. Maar veel oudere stadgenoten zijn hem nog niet vergeten; de veelzijdige Nico Huppes (1913) had al voor zijn vertrek in Friesland naam ge maakt. Hij was ook kunstres taurateur en kunsthandelaar en hij verzamelde ook kunst. Hij kreeg hier een speciale band met notaris Nanne Otte- ma, de bezielende kracht van het Prinsessehof, waarin Nico laas Huppes nu tijdelijk terug keert en wel met een expositie, die van 5 augustus tot 18 sep tember duurt. Op deze tentoonstelling zullen vooral de relatie, die Huppes met Ottema heeft gehad en zijn eigen schilderkundig oeuvre tot uiting worden gebracht. Het laatste fluitsignaal klinkt, het Nederlands Elftal is Euro pees voetbalkampiioen gewor den! Emoties breken los, juich kreten, vreugdedansen. Dan constateert Martijn, oudste kleinzoon van de redacteur-uit gever van 't Kleine Krantsje en tien jaar oud, iets wonderlijks. „Opa," roept hij uit, „Opa, jouw ogen drijven helemaal op wa ter. In een krant van 1922 troffen wij deze bijzondere adverten tie aan: 'Vinsdag 5 Dec. a.s. hoopt onze lieve nicht Mej. Roosje de Metz hare vijftigsten geboortedag te herdenken. Hare liefhebbende Nichtjes: Jetje en Sjudie". In de grote landelijke dagbladen treffen we dergelijke an nonces tegenwoordig ook wel eens aan - familieleden felici teren dan iemand met een verjaardag, die aanstaande is. Maar in de provincie zal het zelden of nooit zijn gebeurd. Maar Jetje en Sjudie deden dat wel en zij wilden er haar oudere ment diij mee verrassen. Die nicht was dus Roosje de Metz, die officieel Rijkje heette. Zij was een hele beken de figuur in het Leeuwarden van de twintiger en dertiger jaren. Ze woonde aan de Nieuweburen op nummer 55 en ze handelde in fruit - alle Leeuwarder veteranen van nu hebben haar vroeger gekend. Of Roosje het zelf niet wist zullen we nooit te weten komen, maar Jetje en Sjudie wisten het blijkbaar niet. Zij dachten dat de vijfde december de verjaardag was van hun nicht, maar dat was niet zo. Rijkje de Metz was op de 6e decem ber geboren en zou dus niet op dinsdag, maar op woens dag haar vijftigste verjaardag mogen vieren. Nou ja, op dinsdag of op woensdag, de gelukwensen en de bloemen van de lieve nichtjes zullen bij Roosje wel welkom zijn geweest. En wie weet hebben ze er daar op de Nieu weburen nog een groot feest van gemaakt. Precies twintig jaar later was er voor Roosje de Metz in het geheel geen aanleiding tot feestvertoon. Zij zat toen in de klauwen van de Duitse bezetters en op de elfde december 1942, vijf dagen na haar zeventigste verjaardag, kwam er in het beruchte Auschwitz aan haar leven een eind.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 8