REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR 'T KLEINE KEANTSJE lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll POTTEMENEE AN EEN DRAADSJE O/oew o^i de VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 'k Loof, da 'k us in een boekje lezen hadde, dat kiendes een beurs an een draadsje oppe diek leiden en as dan een um pakke su, dan trokken se gauw an 't draadsje en dan was 't mis... Lol dus. 'k Sal sun jaar of acht weest hewwe, toen 'k het oek probere wu. Na vieren uut skoal naar huus. Der lei Pa sien beurs oppe skustienmantel inne keu ken; self ha 'k niet een, nou. Der sat oek nog een grauwe sulveren rieksdaalder in, mar dat hinderde niks. Dan oek nog een kloske swat geren van Moeke met. Wèrheen? Natuurlek naar de Lekkumerdiek. 't Sal weest hewwe der't nou sewat de stoplichten binne fanne Ger- brandyweg. Mooi, beurs an 't draadsje, oppe diek legge en self tussen de reiden en 't boomkeruuchte fanne onderwal. En wachte. Sal er een langskomme? Na-een skoftsje: "Klik-klak-klik- klak" de karrieder fan Lekkum met sien houten wagen, 't peedsje der foor, de man in 't bokje. Su die 't wel sien? Ja, hij siet ut, kalm an - ho! Hij siet even naast de kar en dan: Stop! Man fanne kar, bukke. Nou an 't draadsje trekke, mar 't sit vast; het wiel staat krek oppe draad en 't draadsje breekt. Ik uut de wal fliege: "Baas, ma'k hem wel weer, 't is de beurs fan mien fader. En hij weet het niet en der sit oek nog een rieksdaalder in. Baas, ma'k hem wel weer?" Mar de man steekt hem inne buse, klimt oppe kar, seit "foart" en der gaat ie! Ik op een sukkeldrafke naast de kar lope en krimmenere, vrage, bedele, gule: "Baas, Baas, asjeblieft!" Tot an het Bonkebrugje hou ik het vol - dan kom ik tuus, stie kem. "Wat is der met dij, wat bist stil, is der wat?" "Nee hoor, niks..." Andere daags na skoaltied weer naar de Lekkumerdiek, selde plak. Assie nou mar komt. En ja hoor, eindelijk: daar komt ie an! "Baas, Baas, ik bin die jonge fanne beurs, fan gister..." "Ho!" 't Spul stopt en 't bliekt, dat de man prate ken. "Hest yn 'e stinkerd sitten, jonkje?" "Ja Baas!" "Krekt goed - sist nou noait wer sukke kluchten üthelje mei dyn heitsyn beurs?" "Nee Baas" "Hjir is der wer. En tink er om, hen." "Danke, dankewel, Baas." Toen skeen de son wel twee keer su helder as eest. En ik hew het nooit weer deen, met Pa sien beurs... JETZE Het was winter en mijn vader vond het nodig, dat ik leerde schaatsenrijden. Hij kocht een paar Duitse schaatsen voor me met die zachte ijzers, zodat ze om de haverklap stomp wer den. Ze waren goed genoeg voor een beginneling, zei hij. Hoewel mijn vader er anders altijd van uitging, dat goedkoop duurkoop was, vond hij het nu beter niet zoveel geld uit te ge ven, omdat hij van tevoren niet wist wat ik ervan terecht zou brengen. We gingen ijswaarts in de rich ting van de Canterlanden; ik had ook nog een duwslee mee. Mijn borst en rug waren met kranten onder het hemd tegen de kou afgeschermd, 's Avonds had ik het Leeuwarder nieuws op mijn lichaam staan. Een kor te broek en een stevig jack en wollen sokken completteerden mijn uitrusting. Binnen de kortste keren waren mijn knieën bont en blauw, want het vroor behoorlijk. Maar dat gaf niet, zei pa, ik moest maar harden. Hij was wel een echte Spar taan. Bij het ijs werden mijn schaat sen ondergebonden. Dat ge beurde zo stevig, dat ik me 's avonds verbaasde ze nog los te kunnen krijgen. Achter mijn slee krabbelde ik maar wat voort. Pa bekeek het tafereel op een afstandje. Toen hij zag, dat ik er met vallen en opstaan al wat benul van be gon te krijgen, smeerde hij hem naar huis. Tot het donker worden ploeter de ik voort, want ik wilde me niet laten kennen. Verkleumd van de kou ben ik tenslotte naar huis gestrompeld. Maar ik had nu wel zoveel kracht in de enkels gekregen, dat ik rechtop kon blijven staan. En.binnen korte tijd had ik het schaatsen onder de knie. Lochem J. M. Terpstra adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 In juni 1961 nam de heer Haven afscheid als wiskundeleraar van de Mlloschool in de Schrans in Huizum. De examenklas van 1934 is toen nog eens bijeengekomen en van die bijzondere reünie is deze foto gemaakt. Op de voorgrond de leerkrachten, de heren Peters, Haven en Mulder en verder staand: Jo Feikema, Menno Jansen, Dirk de Jong, Sjoerdtje Gorter, Anne Korfmaker, Jantje Overdijk, Jouke bij de Ley, Ant Hoekstra, Johan Slauerhof. Lam mert Gorter, Klaasje de Boer en Richtje Brouwer. "Wanneer de foto in 't Kleine Krantsje wordt geplaatst krijg ik misschien nog eens contact met mijn oud-klasgenoten" zo schrijft ons de inzendster, mevrouw K. van Bergen-de Boer. Welnu, wie weet. Haar adres is: Hadleystraat2, 1431 SM in Aalsmeer.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 15