hellema 'T KLEINE KEANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland lllllllillllllllllllllllllllllllllllll VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 BRANDEN Toen ik in een vorig nummer van 't Kleine Krantsje over branden in Leeuwarden las, moest ik aan mijn jeugdjaren terugdenken. Wij woonden in de Steenhouwerij aan het Olde- galileën en wel aan de Dokku mer Ee. In die tijd is de oliefabriek van Hommema en Eskes in brand gevlogen en toen konden wij zo langs de Ee de vlammen hoog boven de huizen zien uitkomen, 't Was een prachtig gezicht, dat weet ik me nog wel te herinne ren. Misschien is hierover ook al eens in 't Kleine Krantsje ge schreven, maar dit moest ik toch nog even kwijt. Leeuwarden Jac. Bakker. REÜNIE M.T.S.? Naar aanleiding van het artikel in uw goed verzorgde Krantsje nummer 531 van mei over de M.T.S. van de heer Boekema uit Stein, haak ik nog even in op de laatsteregels. Als geboren Leeuwarder in 1922 (Stationsweg) heb ik ge studeerd aan de Hofschool met als hoofd de heer Verschuur ("Schuurpapier"), op de Ge meente H.B.S. aan de Achter de Hoven met de leraren Van Wateren ("van Pissum"), Dijk stra ("Ome Diek"), Koster van Groos (mooi artikel over hem onlangs in uw Krantsje), op de M.T.S. (nu H.T.S.) aan de Mo lenstraat met als directeur de heer Witkop, waarna ik in 1948 naar het westen (Randstad) ben verhuisd om daar te wer ken. Gaarne wilde ik nog wel eens oude klasgenoten van de M.T.S. ontmoeten, zoals op de reünies in 1967 en 1978, welke zeer geslaagd waren. Nu is er sinds de laatste reünie weer tien jaar verstreken. Wie neemt het voortouw op voor een nieu we reünie? Ook ben ik geïnteresseerd in de verrichtingen van de ama teurvoetbalclubs van voor de oorlog uitLeeuwarden, zoals Frisia (voor de oorlog was ik lid), FVC en Friesland. Mis schien kunt u in 't Kleine Krantsje hier enige aandacht aan schenken, zoals bv. in wel ke klasse ze speelden, alsme de diverse uitslagen. Voorburg Ing.Th. J. Geursen KIPPENMARKT Een prachtige foto, die van de kippenmarkt bij de vroegere Wilhelminabaan op de voorpa gina van het augustusnummer van 't Kleine Krantsje! Als je die aandachtig bekijkt en wan neer je je gedachten laat af dwalen naar die tijd kom je tot het besef, dat er heel wat ver anderd is sinds die foto werd gemaakt. Wat was het toch in teressant eigenlijk, al die koop lui met hun grote petten, som migen met een stompje sigaar tussen de vingers. De uitgestal de kisten en manden vol met kippen en konijnen en mogelijk nog andere dieren. De ijscoman met zijn karretje (van Van Akker?) is ook pre sent en op de foto is te zien, dat menigeen aan een ijsje zit te slikken. Ondanks de slechte tijden kon er toen nog wel een ijsje af, maar wat waren ze ook goedkoop: je had ze van twee cent, van vijf en van een dub beltje. Als jongens waren wii veel te vinden op het Schoenmakers- perk, waar de kippenmarkt vroeger ook is geweest. Daar hebben we heel wat eitjes bur gemeester gemaakt en soms namen we ze mee naar huis om moeder met een blij gezicht te zien. Eens nam ik van die markt een krielkip mee, maar toen moeder die in het vizier kreeg was de boot aan. "Wat hest nou weer metnomen, een kiep?" Daar hewwe hier gien plak voor hoor - gauw te- rugbrenge dat beest!" Maar ik kreeg het wel weer zo ver, dat ie even later in een snelgemaakt hokje zat. Ik weet niet of ie nog eieren bij ons heeft gelegd en hoe lang we dit beestje hebben gehouden. Maar de herinneringen er aan komen soms weer boven, zoals ook nu bij het bekijken van die mooie foto van de kippenmarkt. Leeuwarden Rinze van der Heide OOK HONDEN EN GEITEN Wat betreft uw foto op de voor pagina van het augustusnum mer van de pluimveemarkt, herinner ik mij nog wel dat die bij de ingang van de Wilhelmi nabaan gehouden werd. Als jongen heb ik er vaak bij ge staan en ik vond het altijd zielig dat die beesten daar zo de ge hele dag bij warm weer in klei ne manden, kisten en soms ju tezakken zaten verpakt zonder eten of drinken. Er waren ook vaak honden en geiten bij die je voor weinig geld kon kopen. In mijn jeugd ging je in de schoolvakantie vier weken lang naar de Wilhelminabaan. Daar kon je voetballen, handballen, dammen en andere spelletjes doen onder leiding van oude ren. Ook kleine wandeltochten stonden vaak op het program ma. We kregen af en toe een dubbeltje mee en waren dan een hele dag op stap. Het va- kantiehouden in het buitenland bestond toen nog niet. Alles ging onder de naam van Va kantie-ontspanning. We leerden er ook een liedje waarvan ik mij nog een regel herinner. "Sta hoog en ziet, wat de vakantie ontspanning je biedt." Verder weet ik het helaas niet meer. Hopelijk is er nog iemand die het hele lied nog weet? Schrijf erdans.v.p. over. Groningen H. Witteveen HONDERD ENZESJAAR Met verbazing las ik in 't Kleine Krantsje, dat de in Leeuwarden geboren mevrouw Siene Zand- stra-Giezen honderd en zes jaar wordt. Waarom die verba zing? Omdat ik een schoon dochter ben van haar mans zuster, Anna Zandstra, gehuwd geweest met Sjors Duurken, la ter met Herman Jan Schut. Zij had acht zoons, van wie er nu nog twee leven, Auke en Reg- nerus. Ik ben gehuwd geweest met Harmen, maar die is jammer genoeg in 1967 overleden - zelf word ik acht en zeventig. Ik dank de heer P. H. Zwerver te Haarlem voor dat stukje; ik was blij te horen, dat er toch nog familie van mijn schoonmoeder leeft. Ik moest dit toch even schrijven - ik lees uw Krantsje al van het begin af. Leeuwarden mevr. T. Duurken-Hoekstra FAMILIE WESTRA Toen ik in 't Kleine Krantsje nummer 533 het stukje las, dat Elly de Swart-Westra geschre ven had, belde ik mijn moeder (mevr. Kuipers-Bosma) of dit mogelijk de Elly Westra was, waar wij nogal eens aan huis kwamen om onze tante Grietje (Bosma) een bezoek te bren gen, die destijds huishoudster was bij de familie Westra toen deze een kleermakerij aan de Nieuwestad had. Mijn moeder kon dit bevestigen omdat zij nog wist, dat Elly met Willem de Swart getrouwd was. Wat m'n moeder nu graag zou willen weten is, wat er van de Makelaardij ainda 1696 andere, zij dacht vier kinderen Westra: Jannie, Hannie, Anne ke en Bram, is geworden. Van Piet hebben we kunnen lezen, dat hij helaas is overleden. Mijn moeder zou het heel fijn vinden als Ellie haar zou willen berichten omtrent het een en ander. Haar adres is: mevr. Dj. Kuipers-Bosma, Warande 51 9202 EW Drachten. Met hoogachting en nog steeds grote waardering voor 't Kleine Krantsje! Hoogvliet R. Kuipers STOOMCARROUSEL Wie kan zich herinneren dat er op de hoek van de Groninger straatweg en de Bleeklaan, op de plaats waar later Hotel de Bleek verscheen, eens een Stoomcarrousel heeft gestaan? Het moet omstreeks 1926/1927 geweest zijn. Ik vraag me af met welk doel stond dat ding daar, er stonden geen andere kermisattracties. Wie was de eigenaar, het was geen grote/- luxe stoommolen, zoals van Janvier, A. Benner of Hubert Wolfs. Hoe kwam die molen daar? Meestal werden ze aan gevoerd per spoor. Zijn er nog foto's van? Nunspeet J. van Minnen TANDARTS VAN KOLLEM Uw laatste artikel "Joods Le ven, 1930-1945", bracht mij weer een jeugdherinnering bo ven. Het betreft hier tandarts van Kollem. Het zal omstreeks 1924 zijn ge weest dat ik enige dagen erge kiespijn had. Pijnstillers hielpen niet, maar ik zag een bezoek aan de tandarts toch nog niet zitten. Tot het op een dag tij dens mijn diensttijd (telefoniste) zo erg werd, dat ik het niet (Vervolg op pag. 6) Wij willen onze abonnees nogmaals vriendelijk verzoe ken geen adreswijzigingen meer te zenden naar het adres: Vredeman de Vries- straat 1. Het juiste adres voor adreswijzigingen is sinds de cember 1987: ABONNEMENTENADMINI STRATIE 'T KLEINE KRANTSJE, POSTBUS 858, 8901 BR LEEUWARDEN. rm'iTn*«D8L

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 4